• Spotkanie z przedstawicielami Służb mundurowych

4 marca 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas III i IV z przedstawicielami Zespołu Doboru i Rezerwy Kadrowej Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Panowie mł. asp. Mariusz Bzdak i asp. Krzysztof Kryś opowiedzieli uczniom o specyfice zawodu Policjanta, przedstawili informacje o rodzajach służb, pracę w Służbie Kryminalnej i Śledczej, Prewencyjnej i Kontrterrorystycznej oraz Wspomagającej. Młodzież dowiedziała się jakie wymagania musi spełniać osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby w Policji i jak wyglądają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego, a także jakie dokumenty należy złożyć. Uczniowie dowiedzieli się również o ścieżce kariery i stopniach służbowych w polskiej Policji.

Działalność Powiatowego Urzędu Pracy

27 i 28 lutego 2024 r. uczniowie z klas III a, III b i III c w ramach  zajęć doradztwa zawodowego uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy -  Panią Karoliną Binkowską. Pani Binkowska przedstawiła uczniom informacje nt.:działalności urzędu, warunków rejestracji osób poszukujących pracę, ofert pracy, zawodów deficytowych w powiecie białogardzkim, zagranicznych ofert pracy, bonów stażowych, bonów na zasiedlenie, podjęcia działalności gospodarczej, organizacji szkoleń indywidualnych i stażów. Uczniowie wypełnili testy dotyczące profilu ich zainteresowań, dzięki którym dowiedzieli się w jakich obszarach mogą spełniać się zawodowo.

Spotkanie z przedstawicielami Straży Granicznej

20 lutego 2024 r.  uczniowie z klas maturalnych spotkali się z przedstawicielami Straży Granicznej w Kołobrzegu. Młodzież dowiedziała się jak przebiega proces postępowania kwalifikacyjnego, jakie są wymagania na poszczególne stanowiska, na czym polega praca w Straży Granicznej. Pozyskane informacje mogą być przydatne, tym bardziej, że przed uczniami ważne decyzje i wybory związane z dalszym kształceniem i pracą.

Targi EduDay

Niedługo maturzyści będą podejmowali ważne decyzje życiowe związane ze ścieżką edukacyjno - zawodową. W tym celu uczniowie z klas IV wzięli udział w Targach Edukacyjnych EDU DAY zorganizowanych  8 lutego 2024 r. w Koszalinie. Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną m.in. Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Policealnej Szkoły Medyczno - Społecznej w Koszalinie, Wojskowej Akademii Technicznej, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Akademii Morskiej w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie,  TEB Edukacja, Akademii Sztuki w Szczecinie, Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Koszalinie, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Collegium Balticum w Szczecinie.

Aspiracje edukacyjno – zawodowe młodzieży

We wrześniu 2023 r. uczniowie z klas maturalnych brali udział w badaniu ankietowym, które przygotowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) Państwowy Instytut Badawczy
          w ramach prac wdrożeniowych Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Ankieta dotyczyła aspiracji edukacyjno-zawodowych uczniów kończących szkoły średnie. Wyniki badań pomogą instytucjom publicznym, organizacjom pozarządowym, a także nauczycielom i rodzicom lepiej zrozumieć aspiracje młodych ludzi.

Ogólnopolski Tydzień Kariery.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zorganizowanego przez pracowników Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Koszalinie uczniowie wzięli udział w webinarium na następujące tematy:

„Podstawy budowania siebie, czyli o tym jak tworzy się swoje własne życie na własnych zasadach od podstaw” – kl. II f – 18.10.2023 r.

„Biorę tylko życie. Czyli jak powiedzieć Nie używkom?” – kl. I d i III c –19.10.2023 r.

„Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”– kl. IV b – 21.10.2023 r.

OTOUCZELNIE.

Redakcja serwisu www.otouczelnie.pl przygotowała dla Uczniów w formie poradnika najważniejsze informacje dotyczące Matury 2024. Dotyczą one zarówno egzaminu maturalnego jak również zasad rekrutacji na studia 2024/2025.

LINK do artykułu: