WYNIKI KONKUSU BIBLIOTECZNYEGO DLA KLAS PIERWSZYCH: HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ”

Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas pierwszych konkurs biblioteczny: Humanistyczny „groch z kapustą”. Przystąpiło do niego 49 osób, które za wyjątkiem jednego ucznia z I a, pracowali   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np. : dokończyć przysłowia oraz wybrane wyjaśnić – napisać, co znaczą i od czego pochodzą; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”, a także polskich królów i książęta na podstawie żartobliwych portretów wykonanych wyłącznie na podstawie ich przydomków; wyjaśnić podane hasła typu „beka”, „lansik”, „trybić”.

Zdaniem organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, ale stanowiły doskonałą rozrywkę  oraz rozbudzały wyobrażnię i inwencję uczestników, co w rezultacie przekształciło się  w dobrą zabawę. „Księgę przysłów polskich” można byłoby wzbogacić o nowe przysłowia utworzone na poczekaniu, np. „Kowal zawinił, a koń ucierpiał”, „Mądrej głowie nie po szkodzie”, „Konia kują,  a koń nogę podstawia”, natomiast panteon polskich władców o Mieszka Strasznego, Władysława Kręconego, Jadwigę Czarną, Kazimierza Grożnego, Jadzię Brodatą czy Elżbietę Czochratą. Wśród Olimpijczyków znaleźli się Obelix, a Europa porwana przez Zeusa, który przybrał postać pięknego białego byka, krzyczy do niego „Azor, siad!”. Przybyło nam też polskich podań i legend, np. „Jezioro Leleskie”, „Lech, Czech i Rusek” i „Lech, Czech i Prus”.                                                                    Sprawdzanie konkursowych zestawów stanowiło wielką przyjemność i świetną rozrywkę.                                         A oto jak wyglądają wyniki:

Lokata

Nazwisko i imię

Ilość  zdobytych punktów

Bałdyga Zuzanna

Dywizjusz Olga

I b

Chabera Daniel

Połubiński Paweł

Dłutek Daria

Kuczyńska Natalia

Lokata