KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS DRUGICH: „DUDEKÓWNA SZŁA Z PANEM PIÓRO” ROZSTRZYGNIĘTY

Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich konkurs biblioteczny: „Dudekówna szła z panem Pióro ”. Przystąpiło do niego 56 osób, które za wyjątkiem dwojga uczniów – po jednej osobie z II a i II b , pracowali   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 7 różnego typu zadań, np. :  uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one błędnie użyte np. rzewnie – żywnie; podstawny – postawny);wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne są podane wyrazy i zwroty (np. docisnąć do dechy, lewy kurs, kicha nawala, wyciągnąć setkę; dać zmianę, przetrenować się, złapać drugi oddech, spalony); podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. M l. poj. rzeczownika „Hiszpanie”; D l. poj. rzeczownika „siemię”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Czy można dosypać cukier do cukiernicy?).

Nie zabrakło typowej przygody krzyżówkowicza, tzn. krzyżówki, której hasłem był tytuł tragedii Żeromskiego. Była też zagadka zilustrowana dziesięcioma laurkami, z których jedna była przeznaczona dla Adama Mickiewicza – należało ją wskazać i napisać, dlaczego właśnie ta.

Zdaniem organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, jednakże mogły  stanowić doskonałą rozrywkę, a także pobudzić  wyobraźnię  uczestników oraz zachęcić do - niewielkiego co prawda – intelektualnego wysiłku, co ostatecznie  przekształciło się   w niezłą  zabawę. Szczególną inwencję konkursowiczów można było zauważyć , gdy starali się wskazać osobę mówiącą w zadaniu zatytułowanym „Kto tak mówi?”, np. zasobnik, przestój, kooperacja, suwnica – tak mówią tajny agent, lekarz, żołnierz; doliniarz, dola, opylić, pajęczarz – sprzedawca, geograf ; chata, spodzień, magnet, wapniak – góral. Nie było też jednomyślności w wyborze laurki dla A. Mickiewicza: ktoś wybrał „Bardowi Podhala”, bo pochodził z Podhala i wszyscy mieszkańcy byli z niego dumni; ktoś inny „Ojcu poezji polskiej”, ponieważ był prekursorem poezji romantycznej,… Szczęśliwie nie zabrakło miłośników literatury, którzy wybrali laurkę z liczbą „44”symbolizującą Adama Mickiewicza, co jest nawiązaniem do fragmentu III części „Dziadów”, tzw. „Widzenia Ks. Piotra”, w którym poeta wprowadza wizję „Wskrzesiciel narodu, - Z matki obcej; krew jego dawne bohatery, - A imię jego będzie czterdzieści i cztery”. Niektórzy w wyznaczonym czasie  nie tylko uporali  się z odpowiedziami, ale i pokolorowali/ozdobili swoje konkursowe egzemplarze – do najbardziej kolorowych i upstrzonych dopiskami należy ten, nad którym trudzili się … Gall Anonim i John Cena. Oczywiście, bibliotekarz wiedział, kto ukrył się tak pod jednym, jak i drugim  mianem. Sprawdzanie konkursowych zestawów dostarczyło dużo  przyjemność i  pozwoliło odetchnąć od codzienności.                                                                                                                                                                        A oto jak wyglądają wyniki:

Lokata

II a

II c

II b

Szkolny bibliotekarz dziękuje uczniom klas  drugich za udział we wspólnej zabawie i zaprasza do następnych, już zaplanowanych. [A. T.]