• ”NAM  DURU  UNDE  HAKA” *
      • ”NAM DURU UNDE HAKA” *

      • 01.03.2017 17:37
      •     Ostatniego dnia przed feriami, 10 II, uczniów klas pierwszych i drugich spotkała miła niespodzianka: wraz z opiekującymi się nimi nauczycielami udali się do Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, aby obejrzeć inscenizację wybranych utworów Zbigniewa Herberta noszącą tytuł „Barbarzyńca w ogrodzie”**. Wprowadzeniem widzów w odbiór całości były teatr cieni prezentujący sceny z życia jaskiniowców oraz wizualizacja malowideł z Lascux, a potem można było usłyszeć następujące wiersze: „Longobardowie”, Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz”, „Siódmy anioł”, „Z mitologii”, „Powrót prokonsula”, „Arijon”, „Nike która się waha”, „Do Marka Aurelego”, „Nasz strach”, „Małe serce”, „Pieśń o bębnie” oraz „Kamyk”. 

      • Tego niełatwego zdania podjęła się działająca w Białogardzie amatorska grupa teatralna „W Bramie”, której szefuje Wanda Korobowicz, emerytowana nauczycielka języka polskiego. Aktorami są mniej lub bardziej znani białogardzianie zróżnicowani tak pod względem wieku, jak i profesji oraz wykształcenia. Jednakże łączy ich wspólna pasja gry na scenie, stąd każde ich artystyczne przedsięwzięcie skazane jest na sukces. Nasi licealiści gromkimi brawami docenili nie tylko wysiłek reżyserki i artystów, ale i tych osób, których nie widać, ale ich praca rzutuje na odbiór całości, tzn. dźwiękowca, oświetleniowca, autora filmu i narratora. Przysłowiową wisienką na torcie była Jola Tubielewicz, która na zakończenie po mistrzowsku – bo i jakże mogłoby być inaczej – zaśpiewała „Kamyk”. W tym miejscu warto wspomnieć, ze jest ona absolwentką naszego LO – szkołę ukończyła w  roku szkolnym 2004/05. Do naszych absolwentów należą także Beata Łobacz, Damian Zawałeń i Marcin Pierzchliński.*** Warto było obejrzeć „Barbarzyńcę w ogrodzie” tak ze względu na jego wysoki poziom artystyczny, jak i dlatego, że na różnych poziomach nauczania na lekcjach języka polskiego omawiane są wybrane wiersze Z. Herberta, które choć ciekawe oraz często podejmują niezwykle ważkie tematy, dla niektórych uczniów nie są łatwymi w odbiorze. Dwa lata temu obecni trzecioklasiści mieli możliwość uczestniczyć w prelekcji na temat życia i twórczości Herberta. Prelegentką była Cecylia Judek, sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie. Ci, których interesują, fascynują i intrygują wiersze i utwory dramatyczne Herberta, mogą sięgnąć po jego książki. Nasza szkolna biblioteka dysponuje następującymi tytułami: „89 wierszy” w wyborze i układzie autora, „Rovigo”, „Wybór poezji. Dramaty”, „Wybór wierszy”. Dostępne są także pozycje na temat twórczości poety, jak i jego samego, np. <<„Pan Cogito” Zbigniewa Herberta>> autorstwa Jacka Brzozowskiego, „Ciemne źródło (o twórczości Zbigniewa Herberta)” Andrzeja Franaszka, „Poezja Zbigniewa Herberta” Jacka Łukasiewicza oraz << Zbigniew Herbert „Kamień na którym mnie urodzono”>> Rafała Żebrowskiego.

            Inicjatorką obejrzenia spektaklu, za zgodą dyrektora szkoły i aprobatą nauczycieli, był szkolny bibliotekarz, Anna Traczyk, który w imieniu uczniów i grona pedagogicznego dziękuje gospodarzom miejsca – CKiSE oraz trupie aktorskiej na czele z Wandą Korobowicz za żywą lekcję poezji i pozytywne emocjonalne doznania.

         *Tuż na początku, w chwili włączania reflektora, widzowie usłyszeli głos wypowiadający tak brzmiącą frazę, która przełożona z języka jaskiniowców na współczesny język polski znaczy …

        Właściwie nie wiem, co to oznacza, dla mnie jest nieprzetłumaczalna.                                                                                                                                        

          **„Barbarzyńca w ogrodzie” tak właśnie został zatytułowany zbiór esejów Zbigniewa Herberta, który po raz pierwszy ukazał się w 1962 roku nakładem warszawskiego wydawnictwa „Czytelnik”, a poświęcony jest kulturze i sztuce Francji i Włoch. Jest on efektem podróży Herberta po Europie, która miała miejsce od maja 1958 r. do kwietnia 1960 r. Zbiór liczy 10 szkiców, przy czym jeden z nich – „Lascaux”- dotyczy prehistorycznych malowideł w jaskini w Lascaux.                                                                                    

        ***Mam nadzieję, że żaden z absolwentów nie został pominięty. [A. T.]

                                                                                                                    

         

      • Wróć do listy artykułów
  • Aktualności

    • Kontakt

      • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
      • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
      • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
      • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
      • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych