• Wrześniowe nowości w bibliotece

• 30.09.2017 08:43
      • Udzielona nam została dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa poz. 37 – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 – na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) do bibliotek szkolnych w ramach Priorytetu 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w wysokości 4 tys. zł.
      • Wysokość dotacji nie może przekroczyć 80 % wartości kosztów realizacji zadania, stąd pozostałe – najmniej- 20 % zobowiązana jest wydatkować szkoła. Jeszcze przed końcem roku szkolnego 2016/2017 wszyscy czytelnicy, tj. uczniowie, a także pracownicy szkoły, do 9 VI mieli możliwość anonimowego wypowiedzenia się w formie pisemnej jakie książki – w tym celu należało podać tytuł i autora – winny ich zdaniem zostać zakupione do szkolnej biblioteki. Kartki z propozycjami można było wrzucać do „Skrzynki życzeń czytelniczych” ustawionej w widocznym miejscu w czytelni. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem – karteczki wrzuciło około 80 osób. Niektórzy zaproponowali jedną – dwie pozycje, ale byli i tacy, których listy zawierały ich znacznie więcej, nawet kilkanaście. Wśród „nominowanych” do zakupu były tytuły powtarzające się tak kilkakrotnie, jak i jednokrotnie. Tym, który pobił wszystkie inne pod względem ilościowym okazała się „Wierna rzeka” Stefana Żeromskiego – oddało na nią swój głos aż 20 osób. Sporządzony został rejestr wskazanych książek, który po przejrzeniu zaakceptowali przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Następnie podjęta została współpraca z Białogardzką Biblioteką Publiczną im. Karola Estreichera obejmująca planowanie zakupów książek. Kolejnym krokiem był zakup dokonany w białogardzkiej księgarni przy ulicy Wojska Polskiego. Dzięki operatywności dyrektora szkoły Daniela Glinki i ogromnej życzliwości pracownic księgarni otrzymaliśmy znaczny upust – 25 %, dzięki czemu znacznie zwiększyła się wartość nabywcza środków materialnych pozostających do naszej dyspozycji. Łącznie zakupiono ponad 150 pozycji, na które złożyły się przede wszystkim powieści, ale i książki historyczne oraz szereg innych. Niestety, mimo bardzo korzystnych warunków kupna książek, nie udało się sprostać wszystkim czytelniczym oczekiwaniom. Z jednej strony przydałoby się nieco więcej pieniędzy, a z drugiej – niektóre tytuły okazały się niedostępne. Szkolny bibliotekarz dokonał zestawienia nabytków – spis dostępny jest na stronie szkoły w zakładce: Biblioteka szkolna. Aktualności i nowości w bibliotece. Wszystkie nowości zostały już wpisane do ksiąg inwentarzowych i są udostępnione do wypożyczenia: cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. Po niektóre tytuły ustawiła się nawet kolejki O czym to świadczy? A choćby o tym, że nasi licealiści chętnie czytają sięgając po uznanych autorów oraz orientują się, co w dziedzinie literatury jest na topie. Fakt ten cieszy tak szkolnego bibliotekarza, jak i dyrektora placówki, polonistów oraz nauczycieli innych przedmiotów.

[A. T. ]