• Konkurs biblioteczny dla klas pierwszych

• 19.10.2017 20:09
      • „Polskie podania i legendy ze szczyptą historii”: konkurs biblioteczny dla uczniów klas pierwszych.

• W konkursie bibliotecznym dla klas pierwszych wzięło udział 61 osób. Dla klas I a i I c został on zorganizowany 4 X, natomiast dla I b 5 X. Za wyjątkiem jednej z dziewcząt, uczniowie pracowali w parach. W ciągu 45 minut mieli wykonać 8 różnorodnych zadań o różnej skali trudności, np. spośród wyróżnionych liter - a, ą, f, i, ć, o, y, q, ń, ż, w, e – wskazać po 4 najczęściej i najrzadziej używane w polskich książkach; na podstawie rysunków wykryć cztery „grzechy główne” popełniane niekiedy przez wydawców; na podstawie żartobliwych ilustracji ustalić polskie podania i legendy, rozpoznać mieszkańców Olimpu, a także naszych przodków – polskich królów i książąt; ustalić „starszeństwo”: co jest starsze, czyli co wynaleziono wcześniej oraz kto był starszy, czyli kto urodził się wcześniej.

Średnia punktów osiągnięta przez kl. I a wynosi 15,0. W tym zespole klasowym najlepiej wypadły następujące pary: Zuzanna Dzimidowicz i Alicja Kopak (22,5), Kinga Sawicka i Aleksandra Wasilewska (19,25), Weronika Mackiewicz i Aleksandra Sałanko (18,5).

Średnia punktów klasy I b równa się 15,6. Najlepsze trzy pary to Mateusz Ignacik i Borys Kołtunowski (20,5), Julia Pakos i Kinga Rosiak (19), Edyta Bąk i Kornelia Cheba (17,75).

Najwyższą średnią punktów uzyskała I c. Pierwsze trzy miejsca zajęli Jakub Filipski i Monika Maciejczyk (21,5), Jakub Kosidło i Mikołaj Osiak (19), Anna Korycka i Celina Lewko (17).

Reasumując: w konkursie bibliotecznym dla uczniów klas pierwszych miejsca na podium przypadły w udziale następującym parom:

I: Z. Dzimidowicz i A. Kopak

II: J. Filipski i M. Maciejczyk

III: M. Ignacik i B. Kołtunowski

Gratulacje dla wszystkich uczestników!

[A. T.]