• JAKI  INTERES  ŁĄCZY  BIBLIOTEKARZA  SZKOLNEGO  Z  NAUCZYCIELEM  JĘZYKA  POLSKIEGO?
      • JAKI INTERES ŁĄCZY BIBLIOTEKARZA SZKOLNEGO Z NAUCZYCIELEM JĘZYKA POLSKIEGO?

      • 26.04.2015 12:52
      •          Niezwykle ważnym miejscem w każdej szkole jest biblioteka szkolna, która m.in. wspomaga realizację programów  nauczania i wychowania, edukację kulturalną  i informacyjną uczniów. Są to zadania, które wyróżniają ją spośród innych typów  bibliotek. Będąc nierozerwalną częścią szkoły, realizuje ona zadania zapisane w podstawie programowej kształcenia ogólnego, przede wszystkim zaś udziela pomocy w nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, a także efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz rozwijania sprawności umysłowych i osobistych zainteresowań.
      •                Nasza szkolna biblioteka pełni rolę ogólnoprzedmiotowej pracowni. Jest wyposażona w cztery komputery połączone z Internetem, co umożliwia korzystanie z ogromnych zasobów  wiedzy dostępnych w sieci.                                                                                                                   

                    Efektywne funkcjonowanie biblioteki szkolnej uzależnione jest od kilku czynników. Jednym z nich jest warsztat informacyjno-bibliograficzny. O jego wartości decyduje księgozbiór podręczny, właściwie opracowane i aktualne katalogi biblioteczne oraz kartoteki dostosowane do potrzeb środowiska szkolnego.                                                                           

                    Księgozbiór naszej biblioteki  liczy 17750 egzemplarzy. Składają się nań przede wszystkim pozycje z zakresu filozofii, matematyki i nauk przyrodniczych, sztuki, językoznawstwa, geografii, historii oraz wydawnictw informacyjnych. W miarę finansowych możliwości placówki wzbogacany jest on o  kolejne zakupy.  Dużą ich część stanowią pozycje z zakresu literatury pięknej. Jest to częściowo wymuszone poprzez zmianę/wzbogacenie kanonu lektur omawianych na lekcjach języka polskiego, a także „zmęczeniem materiału"czyli zaczytaniem książek. Fakt ten jednak dziwić nie może, ponieważ licealiści dużo i chętnie czytają, a już na pewno starają się, aby przeczytać pozycje polecane przez panie polonistki.

                    Współpraca szkolnego bibliotekarza i nauczycielek języka polskiego układa się bardzo dobrze, bo obu stronom leży na sercu czytelnictwo uczniów, które ma niebagatelny wpływ na wyniki egzaminów maturalnych, nie tylko z języka polskiego A czym jest uczenie języka polskiego? Na to pytanie udzieliła odpowiedzi Joanna Łozicka-Szymańska, doświadczona, ceniona i lubiana nauczycielka języka polskiego, perfekcjonistka w swoim fachu. Jest to przygotowanie młodego człowieka do funkcjonowania we współczesnym świecie. Oznacza to, że ostatecznym celem zdobywania przez ucznia wiedzy i umiejętności jest świadome kształtowanie przez niego własnego życia i rozumienie otaczającej rzeczywistości. Dlatego wyjątkową rolę w kształceniu polonistycznym odgrywają lekcje poświęcone analizie i interpretacji tekstów literackich. Nowa podstawa programowa zweryfikowała dotychczasową listę lektur szkolnych, proponując do omówienia m.in. wybraną powieść polską z XX wieku. Wśród nich znalazła się „Droga do nikąd‘’ Józefa Mackiewicza. Głównym tematem twórczości prozaika był rozpad wielokulturowej wspólnoty na terenach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. W „Drodze do nikąd" autor ukazuje życie na Litwie, gdy stała się ona jedną z republik ZSRR. Wobec gwałtownej sowietyzacji Kresów wspomnienie małej ojczyzny zaprawione jest goryczą. Zdaniem  J. Łozickiej-Szymańskiej, jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie młodego pokolenia, winno więc ono znać przeszłość, aby budować swoją tożsamość umiejętnie podejmując dialog z drugim człowiekiem. I kochać swoją ojczyznę. Zadanie to, poprzez zachętę do twórczego myślenia, spełniają lekcje języka polskiego.

                                                                                                          Anna Traczyk

      • Wróć do listy artykułów
  • Aktualności

    • Kontakt

      • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
      • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
      • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
      • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
      • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych