• O  SIECI  BIBLIOTEK  W  POLSCE
      • O SIECI BIBLIOTEK W POLSCE

• 24.04.2017 19:38
      • Za nami Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, przed nami Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek/Tydzień Bibliotek – święta bezpośrednio związane z bibliotekami, a co ostatnio ciekawego miało miejsce w pracy naszej szkolnej biblioteki?

• Z inicjatywy szkolnego bibliotekarza Anny Traczyk, w ramach współpracy z Białogardzką Biblioteką Publiczną, dwie klasy – I a i II b – miały okazję odwiedzić Czytelnię Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie uczniowie wzięli udział w prelekcji na następujący temat : Sieć bibliotek w Polsce. Prelegentem był młodszy animator kultury Marcin Pierzchliński, pracownik biblioteki.  W prelekcji trwającej ok. 40 min. M. Pierzchliński zwrócił uwagę na ważkie sprawy dotyczące polskich bibliotek obecnej doby : odwołał się do raportu za rok 2015 (za 2016 jest w trakcie opracowywania). I tak, zaczynając od ilości bibliotek funkcjonujących w naszym kraju, płynnie przeszedł do stanu bibliotek publicznych w 2015 r. , aby następnie odnieść się do takich oto kwestii : liczba ludności przypadająca na 1 bibliotekę, księgozbiór bibliotek, zbiory cyfrowe, wpływy materiałów bibliotecznych, ubytki materiałów bibliotecznych, ilość czytelników i odwiedzin w bibliotekach, wypożyczenia na zewnątrz, udostępnianie księgozbioru na miejscu, komputeryzacja bibliotek, godziny otwarcia bibliotek (ilość w rozliczeniu tygodniowym), pracownicy bibliotek (pod względem wykształcenia), działalność bibliotek wychodząca poza udostępnianie księgozbioru na zewnątrz lub na miejscu, niepełnosprawni w bibliotekach. Przedostatnim elementem spotkania była prezentacja kilkuminutowego filmu promującego OMNIS – innowacyjny projekt Biblioteki Narodowej, a ostatnim – raport dotyczący poziomu czytelnictwa w Polsce.  Prelegent, przybliżając zagadnienie sieci bibliotek w Polsce, w to, o czym mówił, umiejętnie wplatał informacje dotyczące Białogardzkiej Biblioteki Publicznej, a nawet  pozytywnie odniósł się do księgozbioru naszej szkolnej biblioteki. Zanim pożegnał się z uczniami, zapraszał ich na spotkania Klubu Dyskusyjnego działającego przy Czytelni.

Trzeba przyznać, że pomysł zrealizowania tematu mającego na celu przybliżenie licealistom aktualnej wiedzy o sieci bibliotek w Polsce okazał się trafionym, a sam sposób jego przeprowadzenia i życzliwa postawa M. Pierzchlińskiego zasługują na uznanie.  W najbliższym czasie Czytelnię odwiedzą klasy I b i II a, a towarzyszyć im będzie szkolny bibliotekarz. [A. T.]