• Spotkanie poetyckie w LO

• 06.12.2016 20:33
      • W ostatni poniedziałek listopada LO gościło niecodziennych gości. A byli to: Regina Byblewska, Jadwiga Kulik, Antonina Puzinowska – Tkaczyk, Jadwiga Sokołowska, Halina Wittbrodt, Kazimierz Kozłowski i Marian Kwidziński – lokalni poeci, którzy są znani miłośnikom poezji mieszkającym w  Białogardzie i okolicznych miejscowościach
      • Skąd? Ich wiersze od lat drukowane są w „Białogardzianinie” oraz cyklicznie spotykają się „Pod Jedynką” w ramach klubu „Cztery Pory Roku”. Bibliotekarz szkolny, który miał okazję ich słyszeć i oklaskiwać, doszedł do przekonania, że warto byłoby, aby zapoznać chociaż część licealistów z ich twórczością. W tym celu skontaktował się z Joanną Kowalewską, redaktor naczelną „Białogardzianina”, medialnego patrona „Czterech Pór Roku”. J. Kowalewska od razu podchwyciła pomysł. Ustalono czas i miejsce spotkania: 28 XI „Pod Jedynką” (przy Placu Wolności). Jednakże 2 tygodnie przed imprezą okazało się, że akurat tego dnia nie będzie można skorzystać z pomieszczenia „Pod Jedynką”, więc albo trzeba zmienić termin, albo pomyśleć o innym miejscu. Inny termin nie wchodził w grę, ale z miejscem nie było problemu – bibliotekarz, za zgodą dyrektora, zaproponował przeniesienie przedsięwzięcia do budynku szkoły, do najbardziej klimatycznej szkolnej sali znajdującej się w piwnicy.

Na widowni zasiedli uczniowie kl. III a i II b pod opieką wychowawczyni III a Wandy Sawko i szkolnego bibliotekarza Anny Traczyk. Zaproszeni goście czytali swoje wiersze. Odbyły się 3 tury prezentacji. Słowo wstępne i przerywniki należały do Jadwigi Klonowskiej, radnej zaangażowanej w literackie życie Białogardu. J. Kowalewska przygotowała dla słuchaczy niespodziankę – konkurs z nagrodami : czytała fragmenty klasycznych utworów (nie tylko) poetyckich, a zadaniem uczniów było odgadnięcie tytułu i wskazanie autora. Rywalizacji towarzyszyło dużo pozytywnych emocji, radości i … wybuchy śmiechu. Największą ilość punktów zdobył Kamil Tabaczyński (III a), a wśród nagrodzonych znalazła się też W. Sawko.

Spotkanie licealistów z lokalnymi poetami i ich wierszami można zaliczyć do całkowicie udanych i korzystnych dla obu stron : młodzież miała okazję przekonać się, że ludzie w jesieni życia mogą żyć pełnią życia i czerpać z niego to, co najlepsze oraz realizować się w tym , co ich interesuje, a poeci, ludzie dojrzali, mogli zaprezentować się i zapoznać ze swoją twórczością ludzi często młodszych od nich o 50 i więcej lat.

Początkowo wszyscy, a szczególnie poeci, byli nieco spięci, ale dość szybko owo spięcie ustąpiło. Przyczyniły się do tego zapewne żywy odbiór liryków przez dziewczęta i chłopców, co odzwierciedlało się w adekwatnej reakcji i brawach oraz atmosfera jaką udało się wspólnie wytworzyć tak gościom na czele z J. Klonowską i J. Kowalewską, jak i osobie odpowiedzialnej za imprezę i pełniącej rolę gospodyni miejsca A. Traczyk.                                         Ze względu na obowiązki wynikające z charakteru pracy dyrektor szkoły Daniel Glinka obecny był tylko na części kończącej spotkanie. Niemniej jednak to co zobaczył i usłyszał, zrobiło na nim duże wrażenie.                                                                                                             Wszyscy biorący udział w „przedpołudniu” z poezją są z niego zadowoleni, stąd zdecydowano o kontynuacji spotkań z poezją w ramach „Czterech Pór Roku”.                                        Co jest ważne i najważniejsze dla piszącej ten artykuł? Dla niej niezwykle ważnym jest to, że jej idea spotkania okazała się strzałem w dziesiątkę, a najważniejszym – że młodzież jest zadowolona i pyta, czy tego typu poetyckie przedpołudnia będą jeszcze organizowane. Oczywiście, TAK, bo wszyscy są na TAK.

Na zakończenie na ręce bibliotekarza dla biblioteki szkolnej zostały przekazane przez autorów 2 tomiki wierszy : Regina Byblewska „Poezja w kolorze : zbiór wierszy” i Marian Kwidziński „ W kópu’nce” oraz 2 płyty „Za kilka pięknych słów : poezja śpiewana do wierszy białogardzkich poetów” (Marek Kopczyński - muzyka i aranżacje).                                                 Przy takiej jak ta okazji nie mogło zabraknąć i nie zabrakło Marcina Pauby, fotografika współpracującego z „Białogardzianinem”.

*** Panie poetki i panowie poeci zaprezentowali młodzieży następujące wiersze:                                                 *Regina Byblewska : „Daj buziaka", „W szarym polu", „Chusteczka";                                            *Halina Wittbrodt : „Moje Radio Koszalin", „Moje miasto", „Życiowa droga";

*Kazimierz Kozłowski : „Być sobą", „Pisane o trzeciej w nocy", „Miłość";

*Jadwiga Sokołowska : „Muzyka duszy", „Młodości ty moja", „Pożegnanie";

*Marian Kwidziński : „Teleobama", „Ni ma jak doma" (wiersz po kaszubsku), „Linia życia";

*Jadwiga Kulik : „Rozstanie", „Nadeszła zima", „Moc wrażeń";

*Antonina Puzinowska – Tkaczyk : „Jesienne spotkanie’’, „Jak wygląda szczęście", „Śpiew słowika".

[A. T.]