• KONKURS  BIBLIOTECZNY  DLA  KLAS  DRUGICH: „DUDEKÓWNA  SZŁA  Z  PANEM  PIÓRO” ROZSTRZYGNIĘTY
      • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS DRUGICH: „DUDEKÓWNA SZŁA Z PANEM PIÓRO” ROZSTRZYGNIĘTY

      • 03.12.2018 10:58
      • Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich konkurs biblioteczny: „Dudekówna szła z panem Pióro ”. Przystąpiło do niego 56 osób, które za wyjątkiem dwojga uczniów – po jednej osobie z II a i II b , pracowali   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 7 różnego typu zadań, np. :  uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one błędnie użyte np. rzewnie – żywnie; podstawny – postawny);wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne są podane wyrazy i zwroty (np. docisnąć do dechy, lewy kurs, kicha nawala, wyciągnąć setkę; dać zmianę, przetrenować się, złapać drugi oddech, spalony); podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. M l. poj. rzeczownika „Hiszpanie”; D l. poj. rzeczownika „siemię”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Czy można dosypać cukier do cukiernicy?).
      • Nie zabrakło typowej przygody krzyżówkowicza, tzn. krzyżówki, której hasłem był tytuł tragedii Żeromskiego. Była też zagadka zilustrowana dziesięcioma laurkami, z których jedna była przeznaczona dla Adama Mickiewicza – należało ją wskazać i napisać, dlaczego właśnie ta.                         

        Zdaniem organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, jednakże mogły  stanowić doskonałą rozrywkę, a także pobudzić  wyobraźnię  uczestników oraz zachęcić do - niewielkiego co prawda – intelektualnego wysiłku, co ostatecznie  przekształciło się   w niezłą  zabawę. Szczególną inwencję konkursowiczów można było zauważyć , gdy starali się wskazać osobę mówiącą w zadaniu zatytułowanym „Kto tak mówi?”, np. zasobnik, przestój, kooperacja, suwnica – tak mówią tajny agent, lekarz, żołnierz; doliniarz, dola, opylić, pajęczarz – sprzedawca, geograf ; chata, spodzień, magnet, wapniak – góral. Nie było też jednomyślności w wyborze laurki dla A. Mickiewicza: ktoś wybrał „Bardowi Podhala”, bo pochodził z Podhala i wszyscy mieszkańcy byli z niego dumni; ktoś inny „Ojcu poezji polskiej”, ponieważ był prekursorem poezji romantycznej,… Szczęśliwie nie zabrakło miłośników literatury, którzy wybrali laurkę z liczbą „44”symbolizującą Adama Mickiewicza, co jest nawiązaniem do fragmentu III części „Dziadów”, tzw. „Widzenia Ks. Piotra”, w którym poeta wprowadza wizję „Wskrzesiciel narodu, - Z matki obcej; krew jego dawne bohatery, - A imię jego będzie czterdzieści i cztery”. Niektórzy w wyznaczonym czasie  nie tylko uporali  się z odpowiedziami, ale i pokolorowali/ozdobili swoje konkursowe egzemplarze – do najbardziej kolorowych i upstrzonych dopiskami należy ten, nad którym trudzili się … Gall Anonim i John Cena. Oczywiście, bibliotekarz wiedział, kto ukrył się tak pod jednym, jak i drugim  mianem. Sprawdzanie konkursowych zestawów dostarczyło dużo  przyjemność i  pozwoliło odetchnąć od codzienności.                                                                                                                                                                        A oto jak wyglądają wyniki:

        Lokata

        Klasa

        I

        II a

        II

        II c

        III

        II b

         

         

         

         

        Szkolny bibliotekarz dziękuje uczniom klas  drugich za udział we wspólnej zabawie i zaprasza do następnych, już zaplanowanych. [A. T.]

      • Wróć do listy artykułów
  • Aktualności

    • Kontakt

      • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
      • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
      • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
      • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
      • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych