• Konkurs biblioteczny dla klas trzecich  "Kotek, kocica, kocisko. I kto tak mówi?”
      • Konkurs biblioteczny dla klas trzecich "Kotek, kocica, kocisko. I kto tak mówi?”

      • 08.11.2017 17:11
      • W pierwszych dniach listopada szkolny bibliotekarz zaproponował i zorganizował konkurs biblioteczny, do udziału w którym zaprosił uczniów klas trzecich. Propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, bo pozytywnie odpowiedziało na nią aż 35 osób: 22 z III a i 13 z III b. Praca odbywała się w dwuosobowych grupach, chociaż tak się złożyło, że jedna drużyna składała się z trzech dziewcząt . W ciągu 45 minut trzeba było zmierzyć się z dziesięcioma zadaniami – zagadkami o języku polskim i dla miłośników książek.

      • Skala ich trudności była różna . Pierwsze zawierało 9 portretów pisarzy polskich wykonanych przez Zbigniewa Lengrena. Należało ich rozpoznać po twarzach i przedmiotach trzymanych w rękach lub znajdujących się obok. Uczestnicy bez trudu wskazali Jana Kochanowskiego, Marię Konopnicką, Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Elizę Orzeszkową, Bolesława Prusa, Mikołaja Reja i Henryka Sienkiewicza. Kłopot mieli jedynie z Tadeuszem Boyem – Żeleńskim. Kolejne dwa odnosiły się do problematyki drukarstwa i wydawniczego kunsztu, w których trzeba było wskazać znaczenie wyrazów należących do redaktorskiej gwary, np. michałek (drobna ciekawostka), czapka (szeroko złożony tytuł), stopka (metryka numeru), a także wybrać właściwą możliwość z podanych trzech, np. z jakiej części rośliny papirusa wyrabiano materiał piśmienny: z łodygi, z liści czy z korzeni (z łodygi), jaki papier jest najlepszy: III klasy, V klasy czy VII klasy (III klasy). Uczniom przyszło się też pogłowić nad związkami frazeologicznymi i uzupełnić brakujące wyrazy tak, by całość tworzyła związek frazeologiczny.

         Zupełnie nieskomplikowanym okazało się łączenie zdań pojedynczych w zdania złożone za pomocą spójników, chociaż nieco utrudniał to zadanie fakt, że w większości wypadków w logiczną całość łączył zdania więcej niż jeden spójnik. Bez mała 100 % uczestników bezbłędnie wykonało „Kotka, kocicę, kocisko’‘, gdzie oczekiwano zaliczenia wyrazów mających swoje indywidualne znaczenie do grupy wyrazów o znaczeniu ogólnym . O znacznej części słów języka polskiego można powiedzieć, że powstały one od innych wyrazów. Należało rozważyć od jakich pochodzą następujące: narożnik, wysokościowiec, błocko, …

         Mamy kilka rodzajów liczebników. Oprócz najczęściej używanych głównych i porządkowych są jeszcze zbiorowe, mnożne, wielokrotne, wielorakie,  ułamkowe i nieokreślone. Już sama ich mnogość może przyprawić o ból głowy. A kiedy jeszcze spróbujemy je odmienić i łączyć w związki składniowe … Uczestnicy konkursu podjęli się odczytania zdań typu : „Pukałem do 5 drzwi ‘’, „Sklep z 1001 drobiazgów‘’. Jedną z cech charakterystycznych przymiotników i zbliżonych do nich imiesłowów przymiotnikowych jest to, że przy pomocy pewnych ich form można wskazywać na intensywność cechy określonej przez dany przymiotnik. Mowa tu o stopniowaniu, które nie przysparza większych kłopotów, ale czasami musimy się zastanowić, jak brzmi stopień wyższy jakiegoś rzadziej używanego przymiotnika lub imiesłowu. Jak stopniują się wyrazy: pusty, żółty, łysy, niewyspany, stalowy ?

        „Zamek w zamku‘’- to połączenie tylko pozornie nie ma sensu. Jeśli przypomnimy sobie, że występują w nim dwa wyrazy – homonimy, zrozumiemy znaczenie całości: 1) rodzaj zamknięcia; 2) typ budowli, często obronnej. Uczniowie spróbowali podać po dwa zupełnie różne znaczenia dziesięciu wyrazów i form gramatycznych, np. pal, muł, pensja.

        Spośród uczniów kl. III a największą ilość punktów procentowo – 64,95 % - zdobyli Weronika Olczyk i Michał Kubacki, tuż za nimi znaleźli się Magda Moskal i Bartłomiej Jaskulski – 63,4 %, a następnie Kamila Anuszkiewicz i Sandra Hynda – 53,61 %. Średnia  klasy III a wyniosła 49,54 %. Natomiast średnia III b okazała się nieco wyższa – 52,4%. Najlepsza para w tej klasie – Karolina Brudzińska i Natalia Ciesielska – zdobyła 59,28 % , kolejna – Dominik Dziubek i Hubert Wenta – 55,15 %, trzecia – Michalina Bachorska i Joanna Sobczak – 53,61 %.

        Ostatecznie I miejsce zajęli Weronika i Michał, II – Magda i Bartłomiej, a III – Karolina Natalia. Jak widać, poziom był wysoki i wyrównany, dlatego gratulacje należą się nie tylko zdobywcom miejsc punktowanych, ale i wszystkim pozostałym dwudziestu dziewięciu uczestnikom współzawodnictwa, chociaż tylko zwycięzcy zostaną uhonorowani okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

         Bibliotekarz wykorzystał wybrane zagadki z następujących pozycji: Jan S. Kopczewski „500 zagadek dla miłośników książek”; Andrzej Markowski „500 zagadek o języku polskim”; Lucyna Szczegodzińska „Z książką na wesoło”(cz. 2). [A. T.]

           

      • Wróć do listy artykułów
  • Aktualności

    • Kontakt

      • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
      • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
      • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
      • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
      • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych