• WIRTUALNE  BIBLIOTECZNE  WOJAŻE
      • WIRTUALNE BIBLIOTECZNE WOJAŻE

• 12.03.2018 11:41
      •      Już od siedmiu lat, tj. od roku 2011, Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają te samorządy, dla których dobrze funkcjonująca biblioteka publiczna to najlepszy sposób zapewnienia wszystkim mieszkańcom swojej gminy niczym nieutrudnionego i  zupełnie nieodpłatnego dostępu tak do szeroko pojętej kultury, jak i literatury, wiedzy oraz nowych mediów.
      • Ogłoszeniu wyników na najlepszą bibliotekę w Polsce zawsze towarzyszą bardzo duże napięcie i wielkie nadzieje. Gala Rankingu Bibliotek jest wydarzeniem doceniającym różnej wielkości biblioteki, które łączy jedno: na swym koncie mają ogromne osiągnięcia. W ubiegłym roku o tytuł najlepszej walczyło 650 placówek  z gmin wiejskich, miejsko – wiejskich i miast. Aby otrzymać miano tej NAJ trzeba aktywizować społeczeństwo, promować czytelnictwo na najwyższym poziomie, iść z duchem czasu i zaskakiwać niesztampowością. Zwyciężyły Jarocin, Sianów i Świątki.

Zanim któreś z naszych licealistów znajdzie się w uhonorowanych wyróżnieniem Jarocinie, Sianowie lub Świątkach, uczniowie klas pierwszych i trzecich (drugoklasiści oczekują w kolejce) mieli okazję wirtualnie odwiedzić najciekawsze, najpiękniejsze i najdziwniejsze biblioteki w Polsce i na świecie. Było to możliwe dzięki projektowi zrealizowanemu przez Marcina Pierzchlińskiego, pracownika Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego , która jest działem Białogardzkiej Biblioteki Publicznej im. Karola Estreichera. Uczniowie uczestniczyli w nim z inicjatywy i pod opieką szkolnego bibliotekarza. W ciągu około 45 minut młodzież zwizytowała kilkanaście różnego rodzaju bibliotek, a swoją podróż rozpoczęła od - uznanej za najpiękniejszą na świecie - Stacji Kultura Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rumi, następnie znalazła się w Galerii Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu oraz w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. W tej ekspresowej wędrówce dziewczęta i chłopcy zahaczyli o Wiedeń, Kopenhagę, Stuttgart, Berlin, Seattle, Tokio, Spitsbergen, Nowy Jork, …, a zakończyli ją w Mińsku.
        [A. T.]