• XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
   • XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

   • 12.05.2020 08:03
   • Tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” odbędzie się nieco inaczej, ponieważ w tym roku będziemy świętować on-line. Szkolny bibliotekarz ma nadzieję, że jak dotychczas będziemy razem. Przez cały tydzień, a i odrobinkę dłużej, zarówno na stronie biblioteki,  jak i na ogłoszeniach w Librusie będzie widniał  przygotowany przez nauczyciela bibliotekarza konkurs biblioteczny.
   • Tym razem w przygotowaniu wzięli udział goście specjalni, pedagogiczni pracownicy naszej szkoły: p.  Anna Abramciów, p. Katarzyna Bąk, p. Sabina Derewońko, p. Joanna Grędecka, ks. Tomasz Kędzierski, p.  Dariusz Majewski, p. Joanna Szwed, p. Anna Traczyk. Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w konkursie, który jest skierowany do każdego ucznia indywidualnie, a jednocześnie do zespołu klasowego. Oto co należy zrobić: do każdej z poniższych wypowiedzi należy dopasować jego autora spośród w/w osób. Uzupełnioną tabelę należy przesłać mailowo na adres p. A. Traczyk, szkolnego bibliotekarza, do 24 V br. Po tym terminie nastąpi rozstrzygnięcie konkursu. Przewidziane są nagrody indywidualne: książki, kosmetyki i drobne gadżety, a także zespołowe: słodycze + nagroda - niespodzianka. Gdyby okazało się , że duża ilość uczestników indywidualnych doskonale poradzi sobie z odpowiedzią, laureaci zostaną wyłonieni drogą losowania. Zespołowo nagrodzeni zostaną te klasy, które w największym % -cie przystąpią do konkursu i % - owo najwięcej udzielą dobrych odpowiedzi. [A. T.]

    LP.

    Tekst wypowiedzi.

     

    Autor wypowiedzi

    1.

    Ostatnio z racji odbywanych studiów iberystycznych czytam książki współczesnych autorów hiszpańskich. Jedna z pozycji, którą poleciłabym osobom lubiącym połączenie dreszczyku z filozoficznym spojrzeniem na życie, moralność i pojęcie piekła i nieba to Klub Dumas autorstwa Arturo Pereza-Reverte. Książka opisuje kryminalną zagadkę, w której w tajemniczych okolicznościach ginie wiele osób, a jednocześnie główny bohater próbujący tę zagadkę rozwikłać wplątuje się w znajomość z diabłem ukazanym w postaci pięknej niewinnej dziewczyny. Ciekawe połączenie. Dla niektórych może to być zwykły triler. Ja natomiast dostrzegłam w tej powieści elementy moralizatorkie i folozoficznie zakończone retorycznym pytaniem - do czego prowadzi kontakt z szatanem? Myślę, że warto się nad tym zastanowić i zobaczyć jak to widzi autor, człowiek, który w swym prawdziwym życiu wiele przeszedł.

     

     

    2.

    W ostatnich miesiącach stałam się wielką fanką literatury autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Jest to pisarka specjalizująca się w powieściach historycznych, przy czym są to dzieła pisane lekkim, barwnym językiem z szalenie interesującą fabułą, która jednocześnie przybliża czytelnikowi tło historyczne danej epoki. Szczególnie polecam cykl składający się z dwóch tomów: Harda oraz Królowa, który opowiada o dziejach Bolesława Chrobrego, a dokładnie o dziejach jego siostry Świętosławy. Drugi cykl, który polecam to Odrodzone królestwo składający się na chwilę obecną z czterech tomów: Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona, Płomienna korona, Wojenna korona. Autorka zapowiedziała jeszcze ciąg dalszy. Ten cykl z kolei opowiada o okresie rozbicia dzielnicowego w Polsce, dążeniu do zjednoczenia i walce naszych królów (tj. Przemysła II i Władysława Łokietka) o jedną Polskę. Warto zaznaczyć, że powieści E. Cherezińskiej nie są nudnymi wykładami historycznymi, ale pozycjami barwnymi, przepełnionymi ciekawymi,opartymi na faktach postaciami i wydarzeniami. Gorąco polecam.

     

     

    3.

    Nora - Katarzyna Pużyńska

    Echo winy- Charlotte Link

     

     

    4.

    Wyobraźnia zawsze była moja najmocniejszą stroną. Realny świat było o tyle użyteczny, o ile pozwolił mi się wybić ponad to, co zwyczajne i proste. Drukowane słowo zapraszało mnie nieustannie do przygody, która nakreślała nowe, nieodkryte światy, pełne kolorowych, różnobarwnych postaci. Do dzisiaj niestety nie wyrosłem z literatury fantasy, czasami słyszę, że jestem miłośnikiem fantastyki, wtedy stanowczo zaprzeczam, że w tym świecie utkanym ze słów i bogactwa wyobraźni, nie uświadczysz statku kosmicznego ani tworów wszechpotężnej nauki. Raczej wejdziesz w doświadczenie utkane z siły, której często nie dostrzeżesz gołym okiem, tajemnej, chwilami zabawnej a niejednokrotnie mrocznej i zawiłej jak sam człowiek. Jeśli nie pociąga Ciebie tylko suchy, oparty na faktach intelekt zapraszam do odkrycia tego, co jest równie nierealne,co odświeżające i prowadzące do odkrycia...człowiek nadal na wiele pytań nie ma odpowiedzi

     

    5.

    Obecnie czytam równolegle dwie książki tego samego autora - Jeffrey Archera - Synowie fortuny w języku polskim oraz Best Kept Secret w języku angielskim.

     

    W książkach Archera podoba mi się jego styl pisarski oraz swoboda z jaką żongluje zwrotami

    i wyrażeniami. Czytając Archera od razu czuję dynamikę akcji, a każdy zwrot, każde zdanie trafia

    w sedno i ma swoją siłę nośną.

    Lubię książki Harlan Cobena oraz Clive Cusslera, ale Jeffrey Archer jest dla mnie Number 1.

     

     

    6.

    Moim tutorem, mentorem jest magister fizyki, doktor informatyki i doktor habilitowany chemii, naukowiec i pisarz, profesor PAP w Słupsku - Janusz Leon Wiśniewski (jako mój wykładowca zaszczepił we mnie "zastosowanie informatyki w dydaktyce biologii" rozbijając miłość do molekuł emocji)... Autor bestsellerowych powieści "S@motność w sieci","Los powtórzony" a także zbiory opowiadań "Zespoły napięć", "Molekuły emocji", "Moja bliskość największa", "Zbliżenia", Intymna teoria względności". Wszystkie zbiory autora zostały przetłumaczone na wiele języków. J.L. Wiśniewski mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem.

    Ostatnią pozycją, którą przeczytałam i polecam jest kontynuacja "S@motności w sieci" pt."Koniec samotności".

     

     

    7.

    Bardzo lubię czytać i choć czytam wolno, miesięcznie pochłaniam od kilku do kilkunastu książek. W tej chwili "mam na tapecie" "Historie z okolic Wilna" Mirosława Gajewskiego. Moją szczególnie ukochaną epoką jest pozytywizm z J.I. Kraszewskim na czele.

     

     

    8.

    Jedną z moich ulubionych powieściopisarek jest Małgorzata Kalicińska,
    a ulubioną książką tej autorki  jest Rozlewisko. Jest to wspaniała powieść o relacjach międzyludzkich, tworzeniu domowej, rodzinnej atmosfery przez kobiety z kilku pokoleń : babcie, mamy, córki i wnuczki.
    Wspaniała, pełna i ciepła i życiowej mądrości opowieść o drodze, którą trzeba przebyć, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi.
    Druga książka tej samej autorki to: Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie
    Jest to zbiór tekstów dowodzących, że bez względu na to, gdzie mieszkamy i jakie mamy historie za sobą, widoki z naszych okien są podobne. Może to  przez kobiecą naturę, a może po prostu przez życie.

     

     

   • Wróć do listy artykułów