• Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka
     • Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka

     •            Jubileuszowej, XX edycji ogólnopolskiego programu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Tydzień Bibliotek -  patronuje hasło Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka“. Co roku przebiega on pod innym hasłem, które  wybierane jest przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Każdemu z nich towarzyszy plakat, który wyłaniany jest w konkursie organizowanym przez SBP.                                                                                                                                         Tradycyjnie, niezależnie od dnia tygodnia, Tydzień Bibliotek rozpoczyna się zawsze 8 maja, będący Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, a kończy 15 maja. A my, ze względu na umożliwienie wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym uczniom klas czwartych , z TB startujemy nieco wcześniej.
     • Instaling dla szkół

     • Dla wielu uczniów zapamiętywanie listy słówek jest nudne, czasochłonne i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, dlatego po raz kolejny uczniowie naszej szkoły razem z nauczycielem języka hiszpańskiego i języka angielskiego przystąpili do XX Edycji Programu InstaLing dla Szkół.

      Aplikacja InstaLing jest to innowacyjny program do szybkiej i skutecznej nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauka odbywa się w ciekawej formie quizu, którego zakres jest indywidualnie dobrany do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu nie jest On przytłoczony nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna.

      Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, bezpłatna i nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania – jest dostępna on-line za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dzięki temu można jej używać nie tylko w domu, lecz również poza nim (na tabletach i telefonach komórkowych).

      Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są pod adresem: https://instaling.pl/


       


       

    • Światowy Dzień Dzikiej Przyrody z Eco Amici
     • Światowy Dzień Dzikiej Przyrody z Eco Amici

     • 3 marca to Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Jest to Międzynarodowy Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uczcić wszystkie dzikie zwierzęta i rośliny na świecie oraz wkład, jaki wnoszą w nasze życie i zdrowie planety.

    • NIE TYLKO KWIATY MARINY SHAVLOVSKIEJ
     • NIE TYLKO KWIATY MARINY SHAVLOVSKIEJ

     •              Już po raz kolejny w tym roku szkolnym uczniowie naszego LO – klasa I d - skorzystali z propozycji Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie i pod opieką pp. Edyty Piotrowicz – Juszczak, polonistki i nauczycielki filozofii, a także Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza, 14 III obejrzeli wystawę czasową, na której prezentowane są pod wspólnym hasłem POGAŃSTWO/MAGIA KWIATÓW prace malarskie oraz grafiki Mariny Shavlovskiej, białoruskiej artystki tworzącej w Polsce, która dyplom magistra sztuki obroniła w pracowni prof. dra hab. Macieja Gorczyńskiego, malarza, pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

       
    • KONKURS BIBLIOTECZNY NA FERIE: STEFAN ŻEROMSKI „ROZDZIOBIĄ NAS KRUKI, WRONY…” – WYNIKI.
     • KONKURS BIBLIOTECZNY NA FERIE: STEFAN ŻEROMSKI „ROZDZIOBIĄ NAS KRUKI, WRONY…” – WYNIKI.

     •           Przed feriami szkolny bibliotekarz zaprosił uczniów klas I – IV do udziału w konkursie bibliotecznym opartym o utwór Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony …”, którego bohaterem jest antyromantyczny w walce i śmierci Andrzej Borycki – pseudonim Szymon Winrych. Romantyczna jest tylko jego samotność. On sam jest prawdziwy, bez upiększeń, przypudrowań, bez egzaltacji. Wzrusza. Jest wielki miarą swej nieprawdopodobnej poniewierki, która oskarża: „Przez dwie noce już czuwał i trzeci dzień wciąż szedł przy wozie”.                                                                                                                           
    • NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
     • NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     • Ten początek roku kalendarzowego jest dobry dla naszej szkolnej biblioteki: w pierwszych dniach lutego księgozbiór powiększył się o 20 książek, na których przeczytaniu zależy wielu uczniom. Skąd to przekonanie? W dniach 19, 20 i 23 I szkolny bibliotekarz we wszystkich klasach przeprowadził  ankietę dotyczącą zakupowych życzeń mających wzbogacić  biblioteczne zasoby.
    • Spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Białogard
     • Spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Białogard

     • W dniu 03.02.2023r. odbyło się spotkanie uczniów należących do szkolnego Koła Ekologicznego ECO AMICI wraz z opiekunami z przedstawicielką Nadleśnictwa Białogard Panią Katarzyną Stypułą. Pani wykonująca zawód leśniczego szkółkarza  przypomniała młodym przyrodnikom, jakie formy ochrony przyrody obowiązują w naszym kraju. Opowiedziała także wszystkim słuchaczom , jakie zabiegi ochronne są prowadzone wobec różnych obiektów i miejsc przyrodniczo cennych na lokalnym terenie. Nie zabrakło  ciekawostek i informacji na temat gatunków podlegających ochronie, tj.: żubr, wilk, ryś i orzeł bielik.
      Spotkanie zakończyło się zaproszeniem przez Panią leśnik do  odwiedzin i zwiedzania w najbliższym czasie szkółki leśnej, gdzie odbędzie się wspólne ognisko.

       
    •       DOBRA PROPOZYCJA NA FERIE: KONKURS BIBLIOTECZNY
     • DOBRA PROPOZYCJA NA FERIE: KONKURS BIBLIOTECZNY

     •                          Stefan Żeromski: „Rozdziobią nas kruki, wrony…”
      Dwutygodniowe  ferie są  czasem dobrym na to, aby sięgnąć po książkę. Szkolny bibliotekarz proponuje niewielkich rozmiarów utwór Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony…”, który drukiem po raz pierwszy został wydany w 1895 roku, a odnosi się do jednego z powstań mających miejsce w czasie, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Po przeczytaniu lektury bibliotekarz zaprasza do rozwiązania testu wyboru i przesłania odpowiedzi pocztą zwrotną najpóźniej 26 lutego br.
    • Patroni roku 2023
     • Patroni roku 2023

     •              Senat ustanowił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika, Jana Matejki, Wisławy Szymborskiej, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, a także Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.                                                                                    Przyjrzyjmy się nieco sylwetce Wisławy Szymborskiej.
       
     • Zebranie z Rodzicami

     • W dniu 25 stycznia (w środę) o godz. 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami, podczas którego rodzice zostaną zapoznani ze śródrocznymi ocenami z poszczególnych przedmiotów i zachowania oraz z bieżącymi wydarzeniami z życia klasy i szkoły. Obecność rodziców jest obowiązkowa.

    • WSZYSTKO JEST POEZJĄ, KAŻDY JEST POETĄ*
     • WSZYSTKO JEST POEZJĄ, KAŻDY JEST POETĄ*

     •             Dla uczniów klas I a i IV c bieżący tydzień rozpoczął się od spotkania z poezją, która „przemawia do człowieka albo od pierwszego wejrzenia, albo wcale”. Na zaproszenie szkolnego bibliotekarza, za wiedzą i aprobatą dyrektora LO p. Daniela Glinki, 19 grudnia w szkole gościli i swoją poezję prezentowali, a także dzielili się swoimi przemyśleniami i próbowali w formie wierszowanej odpowiedzieć na pytanie: dlaczego piszę wiersze, lokalni poeci, którzy są członkami Klubu Miłośników Poezji „Cztery Pory Roku” działającego w Białogardzie. Po raz kolejny szkoła miała przyjemność gościć p. Jadwigę Kulik i p. Mariana Kwidzińskiego, którym towarzyszyła i zwróciła się ze słowem wstępnym do młodzieży p. Joanna Kowalewska, dobry duch Klubu. Oboje poeci przed prezentacją (a i pomiędzy) swoich utworów,  to i owo  opowiedzieli o sobie i swoich zainteresowaniach.
    • DESZCZYK NAGRÓD W JESIENNYCH KONKURSACH BIBLIOTECZNYCH
     • DESZCZYK NAGRÓD W JESIENNYCH KONKURSACH BIBLIOTECZNYCH

     •      Począwszy od 15 IX uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich szkolny bibliotekarz proponował udział w jesiennej edycji konkursów bibliotecznych. Do „Humanistycznego grochu z kapustą” przystąpiło 133 pierwszoklasistów, z których najwyższą i jednakową ilość punktów zdobyły Amelia Golec, Antonina Piątek, Zuzanna Smoleń (I c) oraz Oliwia Czarnecka i Blanka Włodno (I f).
    • PRZENIEŚMY SIĘ DO PRL-U
     • PRZENIEŚMY SIĘ DO PRL-U

     •       Tak została zatytułowana wystawa eksponatów pamiętających czasy Polski Rzeczpospolitej Ludowej, a które zostały darowane lub czasowo użyczone muzealnemu oddziałowi Białogardzkiej Biblioteki Publicznej im. Karola Estreichera, tj. Izbie Tradycji Regionalnej. Przedsięwzięcie wystartowało 22 X o godz. 12.00. Na zwiedzających czekała nie tylko ekspozycja przedmiotów, wśród których znalazły się m.in. kredens kuchenny wyprodukowany przez białogardzką firmę meblarską, toaletka, naczynia kuchenne, naścienne makatki (…), ale i wystawa starych aut, które z wielkim hałasem zajechały kolumną na Plac Wolności. Dominowały wśród nich  fiaty 126 p. Organizatorzy imprezy pomyśleli również o poczęstunku, na który złożyły się pączki, oranżada, sałatka (może coś jeszcze, nie wiem). Propozycja została skierowana do szerokiego kręgu odbiorców: do osób chcących powspominać minione lata i wspomnieć młodość, jak i do młodego pokolenia, aby miało możliwość zapoznania się z przedmiotami życia codziennego z kilkudziesięciu ostatnich lat minionego wieku.                                                                                                                                                             
    • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU” ROZSTRZYGNIĘTY
     • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU” ROZSTRZYGNIĘTY

     •             Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny pod hasłem  „Zamek w zamku ”. Przystąpiło do niego  51 osób, które za wyjątkiem jednego zespołu, pracowały   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np.:  rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze/poeci znajdują się  na dziesięciu portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena (np. Jan Kochanowski /lipa, Bolesław Prus/lalka, Henryk Sienkiewicz/płonąca pochodnia, miecz); uzupełnić związki frazeologiczne (np. potępić w … , przeczytać …, smalić …); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. bal, koło, zasada).
     • Lista uczestników zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego w roku szkolnym 2022/2023

     • Konkurs Matematyczny

      Pichliński Michał Adam

      Witek Szymon Daniel

      Dudziński Bartosz

      Paszkowska Kinga Agata

      Jóźwik Szymon Bartosz

      Nartowski Maciej

      Szostek Blanka Ewa

      Marmurowicz Lena

      Misiak Martyna

      Gołdyn Michał Andrzej

      Kocik Aleksandra

      Brzezińska Lena

      Bohdziewicz Piotr

      Cichoń Marcel Ignacy

      Mariak Kacper Krzysztof

      Buchowiecka Nikola Mariola

       

      Konkurs Chemiczny

      Skaskiewicz Lena Karolina

      Wielocha Bartosz

      Szyderska Zofia Katarzyna

       Rotuska Vanessa

       

      Konkurs Historyczny

      Nartowski Maciej

      Wojciechowski Cyprian Ksawery

      Górska Oliwia Magdalena

      Stec Gabriel

      Lipski Wiktor

      Klincewicz Aleksandra

      Kupis Borys Rafał

      Kaczmarek Jakub Gabriel

      Pawełczyk Szymon

      Ciesielski Krzysztof Szymon

      Hołuj Julita

      Piecuch Liliana Irena

      Bruzda Szymon

      Paluszkiewicz Filip Patryk

      Szymański Mateusz

       

      Konkurs Geograficzny

      Kaszyca Alicja

      Dudek Franciszek

      Klepczyk Jakub

      Wielocha Bartosz

      Sasin Nikodem Szymon

      Stolarek Karolina Natalia

      Donajski Igor Jakub

      Kupis Borys Rafał

      Bruzda Szymon

      Lewczak Kacper Piotr

      Brzezińska Lena

      Piecuch Liliana Irena

       

      Konkurs Biologiczny

      Kalbarczyk Igor

      Baranowska Gloria

      Witek Szymon Daniel

      Klepczyk Jakub

      Marmurowicz Lena

      Gigoło Emilia

      Falęcka Karolina

      Szyderska Zofia Katarzyna

      Szatkowska Milena

      Barszczewska Alicja Magdalena

      Brzezińska Lena

      Rudzińska Daria

      Sasin Nikodem Szymon

       

    • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS PIERWSZYCH ROZSTRZYGNIĘTY
     • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS PIERWSZYCH ROZSTRZYGNIĘTY

     • Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego  HUMANISTYCZNY „GROCH   Z  KAPUSTĄ” przystąpiły łącznie 133 osoby, z których prawie wszystkie pracowały w parach. Jako ostatni, 12  X, wzięli udział w konkursowych zmaganiach uczniowie z kl. I c.
    • ROZSTRZYGNIECIE JESIENNEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO ADAM MICKIEWICZ „BALLADY I ROMANSE”.
     • ROZSTRZYGNIECIE JESIENNEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO ADAM MICKIEWICZ „BALLADY I ROMANSE”.

     • 20 IX szkolny bibliotekarz zaprosił młodzież licealną klas I – IV  do udziału w jesiennym konkursie bibliotecznym, którego tematem przewodnim były  Mickiewiczowskie ballady i romanse. Odpowiedzi na 19 pytań należało przesłać najpóźniej do 5 X włącznie. Konkurs zainteresował ponad 20 uczniów, przy czym szczególnie trzecioklasistów.
    •  HISTORIA SENATU RP w CKiSE a KLASA III b
     • HISTORIA SENATU RP w CKiSE a KLASA III b

     • Białogardzkie Centrum Kultury i Spotkań Europejskich do końca września zaprasza do obejrzenia ciekawej wystawy zatytułowanej „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP” reklamując ją w następujący sposób: „Sto lat temu, 28 listopada 1922 r., polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, złożony z Sejmu i Senatu. Z okazji rocznicy tego wydarzenia Kancelaria Senatu przygotowała wystawę i publikację, które poświęcono historii Senatu od początku jego istnienia do współczesności”. Patronat honorowy nad wystawą objął Janusz Gromek - Senator RP X kadencji, kołobrzeżanin, członek Platformy Obywatelskiej, którego filia biura senatorskiego mieści się również w Białogardzie.