• Wyjazd do BTD

• 25.11.2021 11:14
      • We wtorek, 23 XI, grupa licząca 44 naszych licealistów [z klas I a, II b (grupa humanistyczna) oraz III c] z przyjemnością obejrzała na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego ciekawy spektakl autorstwa Ireneusza Iredyńskiego zatytułowany „Bajka”, którego premiera miała miejsce 19 XI br. Obsadę stanowili Marcin Borchardt i Wojciech Kowalski, muzykę skomponował Juliusz Kapka, a tekst piosenki napisał Władysław Zaporowski.

• W ulotce promującej sztukę można przeczytać: „Stajemy się świadkami bardzo intymnej i głębokiej rozmowy, w której wizytujący celę Ksiądz stara się dotrzeć do zakamarków duszy Skazańca. Rozpoczyna się między nimi gra, czasem pełna ironii i sarkazmu czasem niezręczna i sztywniejąca w gestach dziecięcej naiwności, okrutna i poruszająca zarazem. Banalny i mierny scenariusz ludzkiego życia napisany przez gmatwające się koleje losu, dopełniające się lub bezsilnie dążące do spełnienia. Zapoznana dziś, choć niegdyś bardzo popularna, twórczość Ireneusza Iredyńskiego łączy przeciwieństwa i paradoksy ludzkiego żywota w znakomitą dramaturgię. Bo przecież w bajce wszystko jest możliwe.”

Spektakl nie pozostawił obojętnymi młodych widzów wobec problematyki w nim  przybliżonej, zmusił do zastanowienia się nad nieuchronnością kary za dokonane przestępstwo, celowością i rezultatami resocjalizacji więźniów osadzonych w polskich więzieniach, karą śmierci. Niektórzy chętni uczniowie, po obejrzeniu sztuki, nawiązali dialog z aktorami wypowiadając się na tematy poruszone w dopiero co obejrzanym widowisku.

Warto dodać, że „Bajka” bierze udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” , a sam Ireneusz Andrzej Iredyński - prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor tekstów piosenek oraz twórca licznych słuchowisk radiowych  - urodził się 4 VI 1939 r. w Stanisławowie, zmarł 9 XII 1985 r. w Warszawie.

Szkolny bibliotekarz, korzystając z okazji, poleca uwadze następujące książki pozostające na stanie szkolnego księgozbioru:

*Scott Christianson. Więzienia świata. Wwa: Wydaw. „Muza”, 2006;

*Tadeusz Ślipko, SJ. Kara śmierci: za czy przeciw. Kraków: Wydaw. „Petrus”, 2010;

*Jerzy Adam Świdziński. Kara śmierci: w obronie życia ludzkiego. Kraków: Wydaw. „Petrus”, 2009. [A. T.]