• LITERACKI  TURNIEJ Z „DZIADAMI  CZ. II” ADAMA  MICKIEWICZA  W  ROLI  GŁÓWNEJ
      • LITERACKI TURNIEJ Z „DZIADAMI CZ. II” ADAMA MICKIEWICZA W ROLI GŁÓWNEJ

• 29.11.2021 14:15
      • „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
        Co to będzie, co to będzie?”

A to będzie propozycja turnieju literackiego oscylującego wokół „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza skierowanego do wszystkich uczniów naszej szkoły, do którego zaprasza szkolny bibliotekarz.

•

Odpowiedzi na pytania należy przesłać najpóźniej do 20 XII włącznie na adres bibliotekarza wykorzystując zakładkę: Wiadomości na „Librusie”. Na uczestników turnieju, którzy osiągną największą  ilość punktów (a może i 100 %, któż to wie?)czekają nagrody nie tylko książkowe. Imiona i nazwiska laureatów zostaną ogłoszone jeszcze przed przerwą świąteczno - noworoczną.

ZACZYNAMY:

1. W którym roku ukazały się „Dziady cz. II” ?
        2. „Dziady cz. II” zaliczamy do kowieńsko – wileńskich czy drezdeńskich?
        3. Gdzie (miejsce wskazane szczegółowo) i kiedy (czas) rozgrywa się akcja utworu?
        4. Jakiego narodu „dziady” są ludowym obyczajem?
        5. Ku czci kogo i o jakiej porze odprawiane były „dziady"?
        6. Jakich czasów sięga obrzęd „dziadów”?
        7. Jak obrzęd „dziadów” traktowany był przez duchowieństwo?
        8. Gdzie i w jakim celu  na „dziady” gromadzili się ludzie oraz co ze sobą przynosili?
        9.   Dlaczego duchy pragnęły kontaktu z żywymi ludźmi?
        10. Do jakich duchów mogła być kierowana pomoc i co miało im pomóc?
        11. W utworze są 3 kategorie duchów: lekkie, pośrednie, ciężkie. Kogo do nich można zaliczyć, za co one cierpią i o co proszą oraz w jaki sposób i przez kogo  zostały przywołane?
        12. Kto pojawił się nieproszony, gdy Guślarz chciał zakończyć obrzęd?
        13. Który duch pozostawił taką przestrogę/pouczenie?

*„ … kto nie doznał goryczy ni razu, / Ten nie dozna słodyczy w niebie‘’?

*„ … kto nie był ni razu człowiekiem / Temu człowiek nic nie pomoże‘’?

*„ … kto nie dotknął ziemi ni razu / Ten nigdy nie może być w niebie‘’?

POWODZENIA !     Anna Traczyk, szkolny bibliotekarz