• Rozstrzygnięcie Przedmikołajkowego Konkursu Bibliotecznego

• 05.12.2023 13:17
      • W zaproponowanym uczniom kl. I – IV przez szkolnego bibliotekarza konkursie pod hasłem  PÓŁ  ŻARTEM,  PÓŁ  SERIO: PRZEDMIKOŁAJKOWY KONKURS  BIBLIOTECZNY czynny udział wzięły 23 osoby, które  odpowiedziały na pytania oraz uzupełniły luki, a następnie dostarczyły  bibliotekarzowi rozwiązanie we wskazanym terminie.
      • Najmniej kłopotu uczestnikom sprawiły te, które związane były z  katarzynkami, andrzejkami i mikołajkami.  Nieco trudniejszymi okazały się  te odnoszące się do dnia św. Marcina, a najbardziej kłopotliwymi – dotyczące świętej Łucji, której kult  przywędrował do Szwecji z Włoch. Łucja była męczennicą za wiarę chrześcijańską z czasów cesarza Dioklecjana. Mieszkała w Syrakuzach na Sycylii. Zginęła zadenuncjowana przez odrzuconego wielbiciela.                                                                                                 Obecnie każde szwedzkie miasto ma swoją św.  Łucję. Zostać nią to prawdziwy zaszczyt i nobilitacja. Dzisiaj pochód tej świętej z płonącym wiankiem na głowie wraz z orszakiem – chłopcy w spiczastych czapkach  i jeźdźcy  na koniach – jest atrakcją turystyczną.  W Szwecji 12 XII obchodzony jest jako święto światła .                                                                                                                                                                         *** Szkolny bibliotekarz dziękuje wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział we wspólnej zabawie. A skoro konkurs i obiecane nagrody, więc i lista laureatów:

I miejsce zajęła Weronika Ciach (IV a),

II – Ada Ozimkowska (IV a),

III – Anna Marchenko (II f).

Komisja konkursowa przyznała siedem wyróżnień, które przypadły w udziale Zuzannie Chomątek (IV b), Martynie Hołocie (I c), Karolinie Kani (IV b), Klaudii Kupińskiej (IV a), Zuzannie Swędrowskiej (IV b), Dominikowi Swędrowskiemu (IV b), Kindze Zawadzkiej (IV b).

*** Szkolny bibliotekarz kieruje słowa podziękowania do pp. Katarzyny Bąk i Anny Traczyk, sponsorek nagród książkowych. Oprócz książek nagrodzeni otrzymali m.in. zestawy pięknie wydanych pocztówek edycji św. Pawła oraz przyjemnie pachnące … Co? A niech to pozostanie słodką tajemnicą . [A.T.}