• OGLĄDAMY, PODZIWIAMY…. GRAFIKI JANA KAMIŃSKIEGO

• 12.02.2024 11:22
      •                W piątek, 9 II, klasa I d pod opieką szkolnego bibliotekarza udała się do białogardzkiej Galerii W BRAMIE mieszczącej przy ulicy Grottgera, gdzie od 18 I ma miejsce wernisaż grafik pana Jana Kamińskiego, białogardzianina, emerytowanego nauczyciela, artysty , globtrotera, który upodobawszy sobie piesze wędrówki od szkolnych lat, ze szkicownikiem, plecakiem oraz aparatem fotograficznym przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz, czego rezultatem są liczne prace fotograficzne i plastyczne wykonane różnymi technikami.
      •

Obrazy, rysunki i rzeźby jego autorstwa – a przez ponad 60 lat aktywności twórczej powstało ich wystarczająco dużo – wielokrotnie eksponowane były na wystawach w wielu miejscowościach w Polsce, m.in. w Augustowie, Kołobrzegu, Koszalinie, Krakowie, Krynicy, Lublinie, Międzyzdrojach, Zakopanem, Zamościu i , oczywiście, Białogardzie. Ta, którą właśnie obejrzeli licealiści, jest wystawą z cyklu „Mówimy o …” zatytułowaną „Sylwetki sztuki plastycznej”. Prezentuje kilkadziesiąt grafik podzielonych na sekcje poczynając od prehistorii, a kończąc na współczesności.

Wizyta w Galerii była tym bardziej interesująca, że oglądanie prac poprzedziło spotkanie z autorem prac, który będąc także gawędziarzem, w sposób ciekawy opowiedział nie tylko o swoim twórczym warsztacie, ale pokusił się również o przybliżenie grafiki w ogólności, co niewątpliwie wzbogaciło wiadomości uczniów z dziedziny szeroko pojętej kultury.

Za umożliwienie spotkania z artystą i obejrzenia jego prac, podziękowania jemu samemu oraz pani Annie Suszyńskiej, dyrektorowi Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, w imieniu uczniów i swoim własnym składa szkolny bibliotekarz. [A.T.]