•  MARCOWE  ZAGADKI  LITERACKIE ROZWIĄZANE
      • MARCOWE ZAGADKI LITERACKIE ROZWIĄZANE

• 11.03.2024 11:27
      • *W ostatnich dniach lutego szkolny bibliotekarz zaprosił uczniów klas I – IV do wzięcia udziału w przedwiosennym konkursie bibliotecznym zatytułowanym MARCOWE ZAGADKI  LITERACKIE, na który złożyło się 8 zagadek literackich. Na ich rozwiązanie chętne osoby miały czas do 6 III włącznie.
      • Odpowiedzi  zwrotnie na adres bibliotekarza przesłało 18 osób, pierwszo-, drugo- i czwartoklasistów. W grupie laureatów znalazły się cztery dziewczęta i jeden chłopak. I tak: I miejsce ex aequo z siedemdziesięcioma sześcioma punktami zajęły Blanka Włodno (II f) i Strzelecka Natasza (II c); II – z siedemdziesięcioma punktami - Zuzanna Chomątek (IV b); III ex aequo – z sześćdziesięcioma dziewięcioma punktami - Zuzanna Swędrowska (IV b) i Dominik Swędrowski (IV b). Komisja konkursowa przyznała także trzy wyróżnienia, które przypadły w udziale Weronice Ciach (IV a), Annie Marchenko (II f) i Martynie Hołocie (I c). Laureaci oraz wyróżnieni zostali nagrodzeni interesującymi i pięknie wydanymi książkami z różnych dziedzin, przede wszystkim historii. Uzupełnieniem każdego  wręczonego egzemplarza był komplet ciekawych pocztówek z serii Maluchy  z Edycji Świętego Pawła. W tym miejscu kieruję podziękowania dla pań, które ufundowały nagrody – p. Katarzyny Bąk, p. Marty Glinki i p. Anny Traczyk.

**Zdaniem uczestników, konkurs zawierał ciekawe i niespodziewane, bo wymagające większego wkładu pracy i wysiłku zadania, które odnosiły się do pseudonimów i przydomków pisarzy, ich literackich karier i osobliwości biograficznych oraz ulubionych zajęć i szczególnych zainteresowań, a także fantastycznych nazw krajów i miejscowości utworzonych przez pisarzy, które pozwalały w lapidarnym skrócie wyrazić niechęć lub uznanie, rzek w tytułach, panów i sług – tematu przewijającego się w dziejach literatury w rozmaitych wariantach. [A.T.]