• Lekcje Europejskie

     •  

      Lekcja dotycząca Parlamentu Europejskiego - historii, kompetencji i znaczenia Parlamentu Europejskiego wśród organów Unii Europejskiej. Lekcja wiedzy o społeczeństwie odbyła się w klasie 1C w ramach realizowanego przez nasze Liceum projektu EPAS.

     • Euroscola

     • We wtorek 28 lutego grupa uczniów z naszej szkoły, biorąca udział w projekcie ,,Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego" uczestniczyła w spotkaniu online na temat problemów żywnościowych współczesnego świata oraz wartości demokratycznych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak zapobiegać marnowaniu jedzenia, jak działa Parlament Europejski oraz czym jest demokracja. Podczas spotkania nie zabrakło aspektów integracyjnych, gdzie uczniowie z całego świata mieli okazję zadać pytania, które ich nurtowały. Odpowiedzi na pytania udzielały takie osoby jak: Antonio Albaladejo Román (pracownik PE) oraz Delara Buhrkhardt (europoseł PE). Dziękujemy uczniom klasy 4b, Adrianowi Piotrowskiemu i Mateuszowi Trebikowi za przygotowanie spotkania.

     • Szkolenie Młodych Ambasadorów w Poznaniu

     • W poniedziałek 13 lutego grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką Pani Barbary Małachowskiej-Tkaczyk udała się z wizytą do stolicy wielkopolski na warsztaty organizowane w ramach projektu ,,Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego". Podczas zajęć uczniowie mieli szansę wymienić się doświadczeniami dotyczącymi działalności w ramach propagowania działań Parlamentu Europejskiego i wartości europejskich. Głównym tematem zaś były m.in. problemy dzisiejszej młodzieży i zaproponowane przez uczestników warsztatów rozwiązania. Nie zabrakło dyskusji o problemach psychicznych młodzieży, wsparciu i perspektywach zawodowych, a także o potrzebnych reformach systemu edukacji. Po zakończeniu spotkania pozostał czas na zwiedzanie Poznania. Chcielibyśmy z tego miejsca jeszcze raz serdecznie podziękować Panu Mateuszowi Koniecznemu za organizację i poprowadzenie całego spotkania.


     • Spotkanie z Wolontariuszem

     •  

      W czwartek, 9 lutego uczniowie klas 4 oraz członkowie grupy EPAS uczestniczyli w zdalnie przeprowadzonym spotkaniu dotyczącym europejskich programów dla młodzieży. Zajęcia zostały przeprowadzone przez panią Margheritę - członkini Europejskiego Korpusu Solidarności, programu oferującego działania w ramach wolontariatu na terenie całej Europy. Uczniowie dowiedzieli się o różnych korzyściach związanych z udziałem w Korpusie Solidarności, programie wymiany uczniowskiej Erasmus+, programie Eures oferującym młodzieży pracę w całej Europie lub możliwości podróży jakie może zapewnić Eurail Pass. Spotkanie z Wolontariuszem poprowadziła Marta Tomaszewska z klasy 4b i Olivier Sacewicz z klasy 3a.


     • Młodsi Ambasadorowie uczniom - Lekcje europejskie 2 w naszym LO

     • Młodsi Ambasadorowie projektu EPAS: Agata Lewicka i Maciej Krupiński przeprowadzili w klasach drugich lekcje europejskie i przygotowali prezentację, która ukazuje drogę Polski do Unii Europejskiej. Polskich polityków, którzy z ramienia RP kierowali tym procesem, negocjatorów Polski oraz Polaków pełniących ważne funkcje w strukturach organów UE, komisarzy UE, którymi byli i są przedstawiciele Polski. Prezentacja zawiera korzyści jakie Polska i Polacy wynieśli z członkostwa Polski UE i możliwości, nauki, pracy, rozwoju firm i przedsiębiorstw jakie stwarza obecność Polski w UE.

     • 9 maja - Dzień Europy

     • Dnia 16 maja 2022 r. z okazji Dnia Europy Młodsi Ambasadorowie projektu EPAS – Szkoła –Ambasador Parlamentu Europejskiego wraz z Samorządem Szkolnym zorganizowali Paradę Schumana. W uroczystości brali udział wszyscy uczniowie naszego liceum. Marsz miał charakter spontanicznego przemarszu chodnikami miasta w kierunku Placu Wolności. Odśpiewany został także hymn Unii Europejskiej ,,Oda do radości”. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali wykonane przez siebie plakaty i banery symbolizujące członkostwo Polski we wspólnocie europejskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć również barw biało-czerwonych. Należy nadmienić, iż 1 maja 2022 roku Polska obchodziła osiemnastolecie członkostwa w Unii, co czyni nasz kraj pełnoletnim członkiem wspólnoty.

     • Festiwal EPAS online

     • W czwartek i piątek (21-22.04) uczniowie działający w ramach projektu EPAS (Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego) wzięli udział w festiwalu uczniowskim EPAS.

      W czwartek nasi Młodsi Ambasadorzy wzięli udział w wykładzie, nt. jak rozmawiać z uczniami z Ukrainy, Rosji i Białorusi o wojnie, oraz spotkali się z Europosłem - Krzysztofem Hetmanem. Był również czas na poznanie się z ambasadorami z innych szkół oraz przedstawienie działań, przeprowadzonych w naszej szkole, w ramach projektu EPAS.

      W piątek ambasadorzy rozpoczęli dzień od kawy internetowej, czyli luźnej rozmowy; integracji, a następnie uczestniczyli w wykładzie dotyczącym swojej przyszłości, gdzie uczyli się, jak i gdzie można zdobyć pracę. 

       

      • Warsztaty dla Młodszych Ambasadorów - Poznań 22.03.2022

      • W dniu 21.03. br. uczennice klas trzecich: Agata Lewicka, Gabriela Jankowska i Amelia Didycz wraz z opiekunem Barbarą Małachowską- Tkaczyk, wzięły udział w szkoleniu dla młodszych ambasadorów programu Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego w Poznaniu. Maturzystki poznały podstawowe informacje o Parlamencie Europejskim, jego znaczeniu i możliwościach jaki oferuje młodym Europejczykom. Co więcej podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z życiem i aktywnością we wspólnocie Europejskiej, a także wymieniły się spostrzeżeniami dotyczącymi Europejskich wartości, celów młodzieżowych oraz scenariuszy przyszłości UE.


     • Euroscola w Strasburgu

     • W piątek, 10.12.2021 grupa naszych uczniów, młodszych Ambasadorów Parlamentu Europejskiego wzięła udział w ostatniej tegorocznej sesji Euroscola Online. Wraz z nami w Strasburgu było 2310 uczniów z 77 szkół z całej Europy! W tym ponad dwugodzinnym wydarzeniu uczniowie gościli wirtualnie w budynku Parlamentu Europejskiego i dzielili się pomysłami na temat „Cyfrowej transformacji: Jaka jest Twoja wizja epoki cyfrowej” oraz mieli możliwość zadawać pytania, na które odpowiadał szef wydziału parlamentarnej Komisji Specjalnej ds. Ingerencji Zagranicznych w Procesy Demokratyczne UE Markus Warasin, wiceprzewodnicząca PE Nicola Beer oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Maria Sassoli.

      Transmisję Euroscoli z 10.12.2021 można obejrzeć na Facebooku pod linkiem:

      https://www.facebook.com/euroscola/videos/216863730489257

      • Młodsi Ambasadorowie uczniom - Lekcje europejskie w naszym LO

      • Na początku grudnia uczennice klasy 3f: Amelia Didycz i Gabriela Jankowska jako Młodsze Ambasadorki Parlamentu Europejskiego przeprowadziły w klasach pierwszych lekcje europejskie.  Uczniowie pogłębili wiedzę na temat Unii Europejskiej i krajów członkowskich oraz wspólnie wysłuchali hymnu UE, finałowej kantaty z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, pt. „Oda do radości” oraz sprawdzili swoją wiedzę w interaktywnych grach i quizach.

       Lekcje zostały przeprowadzone w ramach programu EPAS Szkoła- Ambasador Parlamentu Europejskiego. 

       Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom quizu o krajach UE.

      • Spotkanie z Wolontariuszem

      • Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych 2021 grupa uczniów naszej szkoły, między innymi Młodsi Ambasadorowie programu EPAS – Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy wzięli udział w ogólnopolskich Interaktywnych Grach o Różnorodności Językowej zorganizowanych przez Fundację Polskie Forum Migracyjne i Biuro Parlamentu Europejskiego W Polsce. Spotkanie prowadziła trenerka PFM oraz nauczyciele języków obcych, a zadaniem było wykonanie interaktywnych zadań z wykorzystaniem języków obcych i wiedzy na temat różnorodności językowej Europy.

       Głównym celem zajęć online było wzmocnienie kompetencji językowych uczniów, wsparcie ich w przełamywaniu bariery językowej w posługiwaniu się językami obcymi, wsparcie kompetencji poznawczych i społecznych oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości.

       Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, wspaniałą pracę zespołową i gratulujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.  • Aktualności

   • Kontakt

    • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
    • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
    • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
    • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
    • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

    brak danych