• Dzień Wody

• 04.04.2023 12:49
      •     Z okazji Światowego Dnia Wody obchodzonego 22 marca członkowie szkolnego koła ekologicznego ECO-AMICI wzięli udział w zajęciach związanych z tematyką ochrony wód. Przygotowali i przedstawili dwie prezentacje na temat  światowych zasobów wody, ich znaczenia dla planety, a także negatywnych skutków działalności człowieka na ekosystemy wodne.
      • Omówiono zjawisko eutrofizacji i kwaśnych opadów. Częścią praktyczną spotkania było badanie wody z rzeki Liśnicy pod kątem określenia biologicznych i chemicznych wskaźników jakości wód np. zawartości CO2, obecności azotanów (V) i (III) oraz żelaza, określanie pH, a także rozpoznawanie gatunków wskaźnikowych dennej makrofauny bezkręgowców. Wszystkie badane parametry okazały się w granicach normy, co ogromnie  ucieszyło młodych ekologów.

Dodatkowo w szkole zostały umieszczone kody QR zawierające zadania chemiczne dotyczące wody, dzięki którym chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę.

Światowy Dzień Wody jest obchodzony w tym roku pod hasłem „Przyśpieszyć zmiany” (Accelerating Change) i koncentruje się na konieczności wzmożenia wysiłków dla rozwiązania kryzysu związanego z dostępem do wody oraz do odpowiednich urządzeń sanitarnych i kanalizacji, z jakim od dawna boryka się nasza planeta, a który pogłębia się jeszcze wskutek gwałtownego wzrostu populacji świata, industrializacji, konfliktów zbrojnych, klęsk żywiołowych  i postępujących zmian klimatycznych. Symbolem jest Koliber.

J. Grędecka, B. Małachowska - Tkaczyk, M. Glinka.