• KSIĄŻKI  KATARZYNY  MICHALAK  W  NASZEJ  BIBLIOTECE
     • KSIĄŻKI KATARZYNY MICHALAK W NASZEJ BIBLIOTECE

     • Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o darowane 24 książki Katarzyny Michalak z liczącej 31 tomów kolekcji „Książki Pełne Emocji” wydanej przez krakowskie Wydawnictwo Literackie. Autorka należy do  najpopularniejszych współczesnych polskich pisarek.
    • INNE ŚWIATY. ROK STANISŁAWA LEMA
     • INNE ŚWIATY. ROK STANISŁAWA LEMA

     • Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, pozostających do dzisiaj jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. W uchwale Sejmu, opublikowanej z okazji roku pisarza, napisano: "Stanisław Lem kreował rzeczywistość futurologiczną, w której przedmiotem analizy nie były cywilizacje przyszłości, lecz rola humanistycznego systemu pojęć w zderzeniu z przewidywanymi okolicznościami."
    • NAGRODY DLA LAUREATÓW SZKOLNYCH JESIENNYCH KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH
     • NAGRODY DLA LAUREATÓW SZKOLNYCH JESIENNYCH KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH

     • W ramach jesiennych konkursów bibliotecznych przeprowadzone zostały następujące konkursy:                       
        * dla klas pierwszych: „Humanistyczny groch z kapustą ‘’, w którym wzięły udział 52 osoby. Wszystkie premiowane miejsca przypadły w udziale uczennicom klasy I b: I - zdobyła  Martyna Husak, II  - Zuzanna Swędrowska, III - Julia Klimek;                                                                                                                     
    • Co się działo w listopadzie?
     • Co się działo w listopadzie?

     • Choć od kilku tygodni trwa nauka w trybie zdalnym, to życie szkolne nadal w pełni funkcjonuje. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią musieliśmy zrezygnować z kilku zaplanowanych przedsięwzięć. Ale jak zawsze możemy liczyć na naszych uczniów. Dzięki ich zaangażowaniu odbyło się kilka  imprez ważnych dla naszej lokalnej społeczności i narodowej tradycji. Oto one:

      1 listopada  – udział w  ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”

      10 listopada  – udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”

      14 listopada – przystąpienie szkoły do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”

      16 listopada – przystąpienie szkoły do 22 edycji europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej

      27 listopada – finał Powiatowego Konkursu Profilaktycznego organizowanego przez naszą szkołę pod hasłem "HIV/AIDS – Żyję bez ryzyka”

      30 listopada finał szkolnego konkursu na logo Samorządu Uczniowskiego.

       

    • Powiatowy Konkurs Profilaktyczny "HIV/AIDS - Żyję bez ryzyka"
     • Powiatowy Konkurs Profilaktyczny "HIV/AIDS - Żyję bez ryzyka"

     • W tym roku po raz kolejny zaprosiliśmy uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w Powiatowym Konkursie Profilaktycznym „HIV/AIDS – Żyję bez ryzyka”.

      Swoje prace nadesłało 22 uczniów

      Dziękujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom za zaangażowanie

      Nagrody będzie można odebrać w sekretariacie swojej szkoły w dniu 2 grudnia 2020 r. po godzinie 12.

      Przypominamy, że nagrody ufundowali Starosta Białogardzki Pan Piotr Pakuszto oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Białogardzie, za co BARDZO DZIĘKUJEMY❗

       

      Oto Laureaci Konkursu:

      Kategoria: Szkoły podstawowe

      I miejsce - Julia Hałuszka (SP3 Białogard)

      II miejsce - Oliwia Bąk (SP4 Białogard)

      III miejsce - Hanna Kołodziej (SP4 Białogard)

      III miejsce - Wiktoria Kępka (SP1 Białogard)

       

      Kategoria: Szkoły ponadpodstawowe

      I miejsce - Klaudia Szczepańska (LO Białogard)

      II miejsce - Konrad Pietniczka (ZSP Białogard)

      III miejsce - Ada Ozimkowska (LO Białogard)

      III miejsce - Maja Łojek (LO Białogard)

       

      Gratulujemy!!!

       

    • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU”
     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU”

     • Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny pod hasłem  „Zamek w zamku ”. Przystąpiły do niego  42 osoby, które pracowały indywidualnie. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np.:  rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze/poeci znajdują się  na portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena . Było ich 10. Przedstawiały m.in. Jana Kochanowskiego umiejscowionego pod lipą, Bolesława Prusa z lalką w ręce, Henryka Sienkiewicza trzymającego w rękach płonącą pochodnię oraz miecz; uzupełnić związki frazeologiczne (np. być podobnym … , smalić …, przeczytać …); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. bal, kadż, koło).
    • Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Bibliotecznego dla klas drugich
     • Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Bibliotecznego dla klas drugich

     • Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich jesienny konkurs biblioteczny zatytułowany „Dudekówna szła z panem Pióro ”. Przystąpiły do niego 92 osoby, z których każda pracowała indywidualnie. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np.: uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one błędnie użyte (np. kompania - kampania; status - statut); wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne są podane wyrazy i zwroty (np. chata, fura, starzy, kolo; dać zmianę, przetrenować się, złapać drugi oddech, spalony); podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. N l. mn. rzeczownika „liść”;   D l. poj. rzeczownika „tapczan”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Przyjeżdżając w piątek, pogoda była dość dobra.); podać nazwę polskiego miasta, w którym znajdują się np. Dwór Artusa czy romańskie rzeźbione drzwi brązowe.
    • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH
     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH

     • Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego  HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ” przystąpiły łącznie 52 osoby, z których każda pracowała indywidualnie. Jako ostatni, 23 IX, udział w konkursowych zmaganiach wzięli uczniowie z I b o profilu ogólnym. W ciągu ok. 40 minut należało wykonać  7 różnego typu zadań, np. : napisać, co znaczą podane regionalizmy: bumelek, miałki, tytka , …, a także przysłowia i powiedzenia: „Dwie niewieście i targ w mieście”, „Głos wołającego na puszczy”, „Zagiąć na kogo parol”, … ; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”: Prometeusza, Europę, Hefajstosa, … ; wyjaśnić podane hasła typu „dżamba”, „kminić akcję”, „lajtowy”, … . Zdaniem szkolnego bibliotekarza, organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, a sprawdzanie konkursowych zestawów dostarczyło dużo emocji. A oto jak wyglądają ostateczne wyniki: I miejsce zdobyła Martyna Husak ; II –  Zuzanna Swędrowska, która dosłownie deptała Martynie po piętach, ponieważ miała tylko o 0,5 punktu mniej niż ona; III – Julia Klimek, której oddech Zuzanna prawie czuła na swoich plecach, bo miała jedynie o 0,5 punktu więcej. Wszystkie najwyżej punktowane miejsca przypadły w udziale dziewczętom z klasy I b. Jako zespół  najlepiej wypadła klasa I b o profilu humanistycznym, która zdobyła o 3,15 % więcej punktów  niż plasująca się na II pozycji I a o profilu biologiczno – chemicznym i o 4,1% niż zajmująca III miejsce I a o profilu ekonomiczno – informatycznym . Natomiast IV miejsce przypadło w udziale kl. I b o profilu ogólnym, którą od zwycięzców dzieli niewiele - 4,92 %.

      Szkolny bibliotekarz, dziękując uczniom klas pierwszych za udział  w konkursowym współzawodnictwie i wspólnie spędzony czas, już dziś zaprasza do następnej, już zaplanowanej wiosennej edycji konkursów w ramach Tygodnia Bibliotek.  [A. T.]

    • Zebranie z rodzicami
     • Zebranie z rodzicami

     • W środę 16 września o godz. 16.30 odbędzie się zabranie z rodzicami. Ze względu na ważną tematykę prosimy o obecność.

    • 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II
     • 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

     • Włączając się w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II nasza szkolna biblioteka poleca uwadze czytelników szereg  posiadanych na stanie księgozbioru pozycji autorstwa Karola Wojtyły /Jana Pawła II lub o nim samym osób trzecich. Na dość bogaty biblioteczny zbiór składają się m.in. adhortacje apostolskie, encykliki: „Evangelium vitae: o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego”, „Familiaris consortio: o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym”, „Laborem exercens: o pracy ludzkiej”, „Redemptor hominis” i listy: „List do Rodzin”  z okazji Roku Rodziny 1994.

    • XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
     • XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

     • Tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” odbędzie się nieco inaczej, ponieważ w tym roku będziemy świętować on-line. Szkolny bibliotekarz ma nadzieję, że jak dotychczas będziemy razem. Przez cały tydzień, a i odrobinkę dłużej, zarówno na stronie biblioteki,  jak i na ogłoszeniach w Librusie będzie widniał  przygotowany przez nauczyciela bibliotekarza konkurs biblioteczny.