A-NYŻ SIĘ UDA. I UDAŁO SIĘ.
- Uczniowie klas pierwszych skorzystali z zaproszenia białogardzkiego Centrum Kultury i Spotkań Europejskich oraz Ewy Anyż, autorki prac prezentowanych na wystawie zatytułowanej „A – nyż się uda” i obejrzeli je w ostatnim tygodniu ekspozycji.
Zebranie z rodzicami
W dniu 13 kwietnia 2022 r. o godz. 16.30 w szkole odbędzie się zebranie z rodzicami. Zapraszamy wszystkich rodziców na spotkanie z wychowawcami i nauczycielami.
TYDZIEŃ BIBLIOTEK: ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE BIBLIOTECZNYM : ZNAM „PANA TADEUSZA”
Jak co roku, w dniach 8 – 15 V, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek, promujący czytelnictwo oraz biblioteki, którego celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegorocznemu Tygodniowi przyświeca hasło „Biblioteka - świat w jednym miejscu”
WIZYTA W MUZEUM
- W dniach 16 – 24 III uczniowie klas pierwszych, łącznie 61 osób, pod opieką pp. Edyty Piotrowicz – Juszczak i Anny Traczyk, skorzystali z zaproszenia białogardzkiego Centrum Kultury i Spotkań Europejskich i obejrzeli kolejną, już trzydziestą trzecią, odsłonę Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego Olense Kartoenale, którego tematem przewodnim była „Wizyta w muzeum”.
JÓZEF WYBICKI: NIE TYLKO AUTOR SŁÓW HYMNU NARODOWEGO
Wśród podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 znalazły się działania na rzecz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych materialnych, co koreluje z ustanowionymi przez Sejm Patronami roku 2022, jako że jednym z nich jest Józef Wybicki, zmarły 200 lat temu autor polskiego hymnu narodowego, doskonały prawnik, publicysta, działacz polityczny, dramatopisarz, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej. W 2022 r. będziemy obchodzić 225-lecie powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, znanej także jako „Mazurek Dąbrowskiego”.
NIKT NIE JEST DOBRY PRZYPADKIEM*
- Wśród podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/22 znalazły się m.in. wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro, a także kształtowanie właściwych postaw szlachetności (…). Czymże są szlachetność, prawda i dobro?
MARIA KONOPNICKA. Poetka poczciwa, wzruszająca, rzewna i potwornie staroświecka?
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu w roku 2022 wybitnych postaci : Marii Grzegorzewskiej, Marii Konopnickiej, Ignacego Łukasiewicza, Józefa Mackiewicza, Wandy Rutkiewicz oraz epoki, która określiła polską tożsamość narodową: Romantyzmu Polskiego . Dziś przypatrzmy się Marii Konopnickiej, wszechstronnej pisarce, poetce, tłumaczce i publicystce. W 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin (23 maja 1842) i z tej właśnie okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować tę jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię „Roty”.
ŚWIAT DZIWÓW I TAJEMNIC. Rozwiązanie literackiego turnieju.
- Propozycja ogłoszonego w ostatnich dniach listopada turnieju literackiego oscylującego wokół „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza skierowanego do wszystkich uczniów naszej szkoły, spotkała się z dość dużym zainteresowaniem, co przełożyło się na 27 odpowiedzi, które wpłynęły na adres szkolnego bibliotekarza. Turniej zainteresował jedynie dziewczęta, przede wszystkim z klas drugich i trzecich.
LITERACKI TURNIEJ Z „DZIADAMI CZ. II” ADAMA MICKIEWICZA W ROLI GŁÓWNEJ
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”A to będzie propozycja turnieju literackiego oscylującego wokół „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza skierowanego do wszystkich uczniów naszej szkoły, do którego zaprasza szkolny bibliotekarz.
GODZINA INNA NIŻ POZOSTAŁE 23: SPOTKANIE Z POEZJĄ
Udało się zaskoczyć uczniów klasy I c: niespodziewanie dla siebie samych w środę, 24 XI, zostali zaproszeni na spotkanie z poezją , którą mieli możliwość zaprezentować dla nich lokalni poeci będący członkami Białogardzkiego Klubu Miłośników Poezji „Cztery Pory Roku” , a mianowicie pp. Jadwiga Kulik, Jadwiga Elżbieta Sokołowska i Marian Kwidziński, którym towarzyszyła i zwróciła się ze słowem wstępnym do młodzieży p. Joanna Kowalewska, dobry duch Klubu. Każdy z gości, nim zaprezentował młodzieży po kilka swoich utworów, krótko opowiedział to i owo o sobie i swoich pasjach.
„Żołnierz, poeta, czasu kurz”. Krzysztof Kamil Baczyński.
W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury, w 100 – lecie jego urodzin przypadających 22 I, Sejm ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, pokolenia, które swoje życie poświęciło Ojczyźnie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego.
Wyjazd do BTD
We wtorek, 23 XI, grupa licząca 44 naszych licealistów [z klas I a, II b (grupa humanistyczna) oraz III c] z przyjemnością obejrzała na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego ciekawy spektakl autorstwa Ireneusza Iredyńskiego zatytułowany „Bajka”, którego premiera miała miejsce 19 XI br. Obsadę stanowili Marcin Borchardt i Wojciech Kowalski, muzykę skomponował Juliusz Kapka, a tekst piosenki napisał Władysław Zaporowski.
WYDARZENIA W ZAPRZYJAŻNIONEJ BIBLIOTECE
**Pierwszy zakup nowości książkowych z dotacji Biblioteki Narodowej.
BBP dokonała pierwszego zakupu nowości książkowych dla swoich czytelników - osób dorosłych i dzieci. Zakup został sfinansowany ze środków otrzymanych w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu m.in. Biblioteki Narodowej, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Zebranie z rodzicami
Planowane na dzień 17 listopada zebranie z rodzicami nie odbędzie się w formie stacjonarnej. Wychowawcy klas skontaktują się z rodzicami w wybranej przez siebie formie w celu poinformowania o bieżących ocenach, frekwencji i sprawach szkolnych.
NOWOŚCI W BIBLIOTECE - ZNAJDZIESZ NAS NA PÓŁCE...
- Począwszy od początku września br. do chwili obecnej, tj. 16 XI , nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o 105 egzemplarzy. Złożyły się nań książki zakupione ze środków własnych szkoły oraz darowizny. Dzięki zakupowi uzupełnione zostały zestawy lektur przede wszystkim dla klasy trzeciej. Na półkach przybyło: „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, „Innego świata” Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, „Procesu” Franca Kafki, „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, „Granicy” Zofii Nałkowskiej, „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta i „Pożegnania z Marią i innych opowiadań” Tadeusza Borowskiego. W formie darowizny otrzymaliśmy od Spółki „Books” po kilka egzemplarzy „Jądra ciemności” Josepha Conrada i „Glorii victis” Elizy Orzeszkowej.
KTO KOCHA – MAŁE MU OGROMNIEJE I LADA PROMYK ZOLBRZYMIA NADZIEJĘ. Cyprian Kamil Norwid
Wśród patronów 2021 roku ustanowionych przez Sejm RP znalazł się Cyprian Kamil Norwid. W podjętej przez Sejm uchwale można przeczytać: „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida”. Analogiczną uchwałę podjął również Senat RP.
BUDZENIE ZACIEKAWIENIA POMORZEM ŚRODKOWYM: Z WIZYTĄ W IZBIE TRADYCJI REGIONALNEJ
- Począwszy od 15 X uczniowie klas pierwszych i drugich mają możliwość obejrzenia w Izbie Tradycji Regionalnej dwóch stałych wystaw, a mianowicie ekspozycję poświęconą historii miasta Białogard i regionu oraz kolekcję odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP od 23 XII 1995 r. do 23 XII 2005 r.
PIERWSZOKLASIŚCI W IZBIE TRADYCJI REGIONALNEJ
Uczniowie wszystkich klas pierwszych w dniach od 7 do 13 X br. mieli możliwość zapoznania się z książkami z prezydenckiej biblioteki Aleksandra Kwaśniewskiego zgromadzonymi w Izbie Tradycji Regionalnej. Trudno w ciągu około czterdziestu minut zaprezentować chociażby te najbardziej unikatowe, najpiękniej wydane czy z dedykacjami znanych osób przede wszystkim ze świata polityki. A jednak zabieg ten udał się p. Patrycji Bazylińskiej i p. Marcinowi Baranowi, pracownikom placówki, którzy w sposób interesujący zaprezentowali księgozbiór zwracając uwagę na egzemplarze szczególnie ważne i cenne oraz umożliwili fizyczny kontakt z większością woluminów. Mimo szczupłości czasu przeznaczonego na pobyt w Izbie, młodzież nie tylko zetknęła się ze zbiorem książek oraz została poinformowana na temat kulturalnych przedsięwzięć czytelniczych organizowanych przez Białogardzką Bibliotekę Publiczną im. Karola Estreichera, ale i obejrzała wystawę prac polskiego artysty malarza Wojciecha Sawilskiego* udostępnioną w podziemiach Izby.
Dzień Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 13.10. 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Dnia Patrona Szkoły. Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy tym samym zostali oficjalnie przyjęci w poczet społeczności naszego liceum.
16
DESZCZ NAGRÓD W JESIENNEJ EDYCJI KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH
- We wrześniu szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich konkursy biblioteczne, które w kolejności były zatytułowane tak: HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ”; DUDEKÓWNA SZŁA Z PANEM PIÓRO; ZAMEK W ZAMKU. Z zaproszenia skorzystało łącznie 211 osób, które na miarę swoich możliwości starały się wykonać jak najlepiej konkursowe zadania.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie