•           „MORALNOŚĆ  PANI  DULSKIEJ”.  NA  MARGINESIE  10. NARODOWEGO   CZYTANIA.
        • „MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ”. NA MARGINESIE 10. NARODOWEGO CZYTANIA.

• 09.09.2021 10:12
        • W 2012 roku Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zainicjował ogólnopolską czytelniczą akcję, która zapoczątkowała wspólne czytanie największych dzieł polskiej literatury. Tegoroczne, już dziesiąte, miało miejsce 4 IX.  Pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, jak Polska długa i szeroka, a i poza jej granicami,  czytany był młodopolski dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

• 14 czerwca. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

• 15.06.2021 11:16
        • 8 VI 2006 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.  Ustanowiony przez Sejm dzień  jest hołdem pamięci wszystkich ofiar zbrodni hitlerowskich.

Jest on obchodzony w Polsce co roku 14 VI w rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów z okupowanej przez Niemców Polski  do wybudowanego decyzją władz niemieckich z 27 IV 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia KL Auschwitz, co miało miejsce 14 VI 1940 roku. Transport ten liczył 728 mężczyzn przywiezionych z więzienia w Tarnowie, wśród których znaleźli się m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, robotnicy i inteligenci, a także kilku polskich Żydów. Pociąg składał się z wagonów osobowych drugiej klasy. Po przybyciu do Auschwitz więźniowie otrzymali numery od 31 do 758 i zostali umieszczeni w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, opodal terenu dzisiejszego Muzeum Auschwitz. Obóz nie był jeszcze gotowy na ich przyjęcie. Spośród wtedy przywiezionych wojnę przeżyło 298 osób.

• WAKACJE  Z  … KRYSTYNĄ  NEPOMUCKĄ
        • WAKACJE Z … KRYSTYNĄ NEPOMUCKĄ

• 10.06.2021 11:24
        • Parafrazując  tytuł jednej z książek Krystyny Nepomuckiej,  uznanej polskiej pisarki, autorki wielu artykułów i ponad  30 powieści, „Wakacje z Penelopą”,  szkolny bibliotekarz proponuje wakacje z …Krystyną Nepomucką.
        • FINAŁ  KONKURSU  BIBLIOTECZNEGO  W  RAMACH  TYGODNIA  BIBLIOTEK  2021
        • FINAŁ KONKURSU BIBLIOTECZNEGO W RAMACH TYGODNIA BIBLIOTEK 2021

• 28.04.2021 09:27
        • Tegoroczny termin konkursu bibliotecznego zorganizowanego przez szkolnego bibliotekarza w ramach XVIII edycji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek przebiegającego pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece” uległ przyspieszeniu, a i wydłużeniu z tygodnia do …aż pięciu, co w założeniu miało pozwolić wziąć udział w konkursie także uczniom klas trzecich, którzy lada dzień ukończą naukę.
        • Osoba i wychowanie do wartości.

• 01.04.2021 10:51
        • Wychowanie i samowychowanie to najważniejsze i najtrudniejsze zadanie przed jakim staje człowiek. Wielką radość przynosi spotkanie z dojrzałą i szlachetna osobą. Podstawą odpowiedzialnego wychowania jest antropologia personalistyczna: personalizm traktuje człowieka jako osobę, której niezwykła godność i możliwość rozwoju nie mają żadnego odpowiednika w świecie rzeczy i zwierząt.  Wychowanie to pomaganie wychowankowi, by coraz lepiej rozumiał i coraz dojrzalej kochał siebie i innych. Istotnymi elementami wychowania personalistycznego są formacje następujących sfer: cielesnej, dojrzałości postawy wobec płciowości, seksualnej, dojrzałości intelektualnej, emocjonalnej, wrażliwości moralnej, duchowej, społecznej i religijnej.