LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM . BOGUSŁAWA X W BIAŁOGARDZIE I … HENRYK SIENKIEWICZ NA DŁONI!
- 18.03.2016 10:15
Uchwałą Senatu rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza i Feliksa Nowowiejskiego. Pierwszy z nich jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przyznanej mu w 1905 r. za całokształt twórczości, a drugi, wybitnym kompozytorem, autorem muzyki do „Roty‘’ Marii Konopnickiej. Dlaczego autor Trylogii został patronem bieżącego roku? Otóż na 2016 rok przypadają dwie istotne rocznice z jego biografii: sto siedemdziesiąta urodzin i setna śmierci.
W uchwale Senatu znalazło się stwierdzenie, iż Sienkiewicz „był i jest ambasadorem polskości m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Qvo vadis", która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe współczesne znaczenie.’’Zdaniem profesora Juliana Krzyżanowskiego, „o Sienkiewiczu nigdy nie napisze się za wiele‘’. W jaki sposób my, Polacy, najczęściej mówimy i myślimy o Sienkiewiczu? Jeśli sięgniemy po dostępne biograficzne i krytycznoliterackie opracowania, stwierdzimy, że zostały napisane najczęściej w sposób podniosły, czasem patetyczny, co w rezultacie powoduje, że jest on postrzegany jako niezwykle poważny autor. Ten sposób przedstawiania pisarza jest zgodny z prawdą, ale niepełny, albowiem spłyca jego odbiór jako inteligenta o błyskotliwym dowcipie i żywej refleksji społecznej. Jest on bowiem autorem nie tylko powieści historycznych (np. Trylogia) i obyczajowych (np. „Bez dogmatu", „Rodzina Połanieckich‘’) oraz szeregu nowel (np. „Za chlebem‘’, „Janko Muzykant‘’), ale i lekkich fraszek, wierszyków, artykułów i komentarzy dotyczących bieżących spraw.
Nasza szkolna biblioteka dysponuje kilkuset egzemplarzami książek autorstwa H. Sienkiewicza. Co czytelnik zainteresowany jego twórczością może znaleźć na półkach i wypożyczyć do domu lub z czego skorzystać na miejscu? Począwszy od pierwszych nowel („Humoreski z teki Worszyłły‘’) przez „Listy z podróży do Ameryki‘’, póżniejsze nowele, Trylogię, wymienione już wcześniej współczesne powieści po „Qvo vadis‘’, „Krzyżaków‘’ i „W pustyni i w puszczy‘’. W księgozbiorze biblioteki znajduje się też szereg opracowań dotyczących Sienkiewicza i jego twórczości. Do dyspozycji czytelników pozostają pozycje autorstwa m.in. Tadeusza Bujnickiego, Lesława Eustachiewicza, Juliana Krzyżanowskiego oraz Stefana Majchrowskiego .
Włączając się w obchody roku Sienkiewicza , bibliotekarz szkolny ogłasza konkurs tematycznie związany z Sienkiewiczem i jego twórczością . Oczekiwane są prace plastyczne wykonane dowolną techniką , których tematem będzie ilustracja dowolnie wybranego utworu noblisty lub … jego karykatura . Ostateczny termin składania prac upływa 15 IV . Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone książkami ufundowanymi przez Radę Rodziców . Wszelkich bliższych informacji osoby chętne mogą zasięgnąć u szkolnego bibliotekarza . [A . T .]
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły