ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH W EDYCJI JESIENNEJ
- 29.09.2021 12:37
- Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ” przystąpiło 75 osób, które - za wyjątkiem dwu - pracowały w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 7 różnego typu zadań, np. : napisać, co znaczą podane regionalizmy: świętojanki, cóś, sklep , …, a także przysłowia i powiedzenia: „Nito, ni sio, ni owo. ”, „Fora ze dwora!”, „Przyszła koza do woza.”, … ; wskazać co jest starsze, a więc wynalezione wcześniej, np. telefon czy radio, saksofon czy gramofon, a także kto był starszy, a więc urodził się wcześniej, np. Anna Jagiellonka czy Stefan Batory, Władysław Wygnaniec czy Mieszko Stary; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”: Achillesa, Perseusza, Heraklesa, … ; wyjaśnić podane hasła typu „lansik”, „trybić”, „rules”, … .
Według szkolnego bibliotekarza, organizatora konkursu, zadania nie powinny były sprawić uczniom specjalnych kłopotów z udzieleniem oczekiwanych odpowiedzi . I po części tak było. W każdym razie sprawdzanie konkursowych zestawów dostarczyło bibliotekarzowi dużo pozytywnych emocji i niejednokrotnie wywołało uśmiech , bo jak się nie uśmiechnąć, gdy ktoś, kto nie pamięta imienia mitologicznego bohatera, próbuje zdobyć punkt pisząc : Facet wisiał na skale i sępy go jadły; Przykuto go do góry, orzeł wydziubywał mu wnętrzności ; Kobieta myjąca swoje nowo narodzone dziecko do góry nogami. W historycznym ZOO – zadanie z ilustracjami przedstawiającymi zwierzęta, które w ludzkiej pamięci wiązały się z jakimiś ważnymi osobami lub wydarzeniami - najmniej problemów stworzyło rozpoznanie Łajki i konia trojańskiego, ale z innymi zwierzętami było znacznie trudniej , np. gęś z Teatrzyku „Zielona Gęś” to dusza zmarłej w teatrze gęsi , pierwsi pasażerowie pojazdu powietrznego – baran, kogut, kaczka - to koszyk wielkanocny , a słoń bojowy Hannibala to słoń Trąbalski.
A oto jak wyglądają ostateczne wyniki: indywidualnie I miejsce zdobyli Ćmoch Szymon, Klauzińska Oliwia (I a), II - Adamski Mateusz, Mokrzycki Antoni (I b), III ex aequo - Karpińska Oliwia, Walczak Oliwia (I a) , Jagielski Jakub, Skalmowska Maja (I c), natomiast zespołowo w kolejności uplasowały się I a, I c, I b.
Szkolny bibliotekarz dziękuje uczniom klas pierwszych za udział w konkursowym współzawodnictwie i wspólnie spędzony czas oraz już dziś zaprasza do następnego konkursu bibliotecznego zaplanowanego w wiosennej edycji w ramach Tygodnia Bibliotek. [A. T.]
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły