• Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka

• 29.03.2023 08:27
      •            Jubileuszowej, XX edycji ogólnopolskiego programu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Tydzień Bibliotek -  patronuje hasło Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka“. Co roku przebiega on pod innym hasłem, które  wybierane jest przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Każdemu z nich towarzyszy plakat, który wyłaniany jest w konkursie organizowanym przez SBP.                            Tradycyjnie, niezależnie od dnia tygodnia, Tydzień Bibliotek rozpoczyna się zawsze 8 maja, będący Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, a kończy 15 maja. A my, ze względu na umożliwienie wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym uczniom klas czwartych , z TB startujemy nieco wcześniej.
      •           TYDZIEŃ  BIBLIOTEK: KONKURS  BIBLIOTECZNY „LITERACKIE  TUTTI  FRUTTI”

1. Ustal, w jakich krajach rozgrywa się akcja wielkich europejskich arcydzieł.

Utwory                                                                        Kraje

1. W poszukiwaniu straconego czasu                1. Irlandia
        2. Ulisses                                                                 2. Francja
        3. Czarodziejska góra                                            3. Czechy/miejsce niejednoznaczne
        4. Człowiek bez właściwości                                4. Włochy
        5. Proces                                                                 5. Austria
        6. Mario  i czarodziej                                            6. Szwajcaria

7. Niemcy

F

1. Wymienione niżej dzieła wyszły spod pióra trzech wielkich pisarzy. Rozpoznaj ich i każdemu przyporządkuj dwa tytuły książek jego autorstwa.

Dzieła                                                                          Autorzy

1. Zamek                                                                  Marcel Proust
        2. Dublińczycy                                                         James Joyce
        3. Ameryka                                                              Franz Kafka
        4. Śmierć w Wenecji                                              Thomas Mann
        5. Doktor Faustus
        6. Portret artysty z czasów młodości

Dzieła

1.                                         2.

3.Przeczytaj tekst. Co każda z niżej wymienionych osób mogłaby kupić w sklepach cynamonowych? Wypisz z tekstu nazwy odpowiednich towarów.

*** W taką noc niepodobna iść Podwalem ani żadną inną z ciemnych ulic, które są odwrotną stroną, niejako podszewką czterech linii rynku, i nie przypomnieć sobie, że o tej późnej porze bywają czasem jeszcze otwarte niektóre z owych osobliwych a tyle necących sklepów, o których zapomina się w dnie zwyczajne. Nazywamy je sklepami cynamonowymi dla ciemnych boazerii tej barwy, którymi są wyłożone. Te prawdziwe szlachetne handle, w póżną noc otwarte, były zawsze przedmiotem moich gorących marzeń. Słabo oświetlone, ciemne i uroczyste ich wnętrza pachniały głębokim zapachem farb, laku, kadzidła, aromatem dalekich krajów i rzadkich materiałów. Mogłeś tam znaleźć ognie bengalskie, szkatułki czarodziejskie, marki krajów dawno zaginionych, chińskie odbijanki, indygo, kalafoniom z Malabaru, jaja owadów egzotycznych, papug, tukanów, żywe salamandry i bazyliszki, korzeń Mandragory, norymberskie mechanizmy, homunkulusy w doniczkach, mikroskopy i lunety, a nade wszystko rzadkie i osobliwe książki, stare folianty pełne przedziwnych rycin i oszałamiających historii. Pamiętam tych starych i pełnych godności kupców, którzy obsługiwali klientów ze spuszczonymi oczyma, w dyskretnym milczeniu, i pełni byli mądrości i wyrozumienia dla ich najtajniejszych  życzeń. Ale nade wszystko była tam jedna księgarnia, w której raz oglądałem rzadkie i zakazane druki, publikacje tajnych klubów, zdejmując zasłonę z tajemnic dręczących i upojnych.

Klient

skrzypek

J.

miłośnik zwierząt egzotycznych

4.Jaka kobieta odegrała ważną rolę w życiu:

1. Cypriana Kamila Norwida

5. Petrarki

1. Josepha Conrada

6.Lwa Tołstoja

1. Sergiusza Jesienina

7.Adama Mickiewicza w okresie paryskim

1. Dantego

8.Honoriusza Balzaka

5.Z kim i dlaczego związane są w dziejach literackich następujące miejsca:

1.Ursynów

4.Dom nad Łąkami

2.Oblęgorek

5.Sulejów

3.Chata w Nałęczowie

6.Jasna Polana

UWAGA! Na odpowiedzi pocztą zwrotną szkolny bibliotekarz czeka do 16 IV włącznie. [A.T.]

• Wykorzystano: Cyganowicz Maria [i in.]. Podróże literackie: testy. Wwa: Wydaw. „Stentor”, 2006; s.  65 – 67,78; Wasilewski Andrzej. 500 zagadek literackich. Wwa: „Wiedza Powszechna”, 1960; s. 11, 36.