• PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO: PRZEDMIKOŁAJKOWY KONKURS BIBLIOTECZNY
      • PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO: PRZEDMIKOŁAJKOWY KONKURS BIBLIOTECZNY

      • 18.11.2023 16:02
      •              Za oknem, jak to w listopadzie, deszczowy szary dzień. Stąd pomysł na lekki przedmikołajkowy konkurs biblioteczny, w którym rzeczywistość przeplata się z nierzeczywistością. Do wzięcia w nim udziału szkolny bibliotekarz zaprasza wszystkich chętnych uczniów klas I – IV. Należy odpowiedzieć na pytania lub uzupełnić luki, a następnie rozwiązanie przesłać przez Librusa na adres szkolnego bibliotekarza w nieprzekraczalnym terminie 30 XI.                                                                                                           
      • A więc zaczynamy:

        1. Dawniej od tego dnia  rozpoczynał się adwent i oficjalnie kończył sezon pasterski oraz sezon połowów. Co to za dzień?
        2.  Jaka nazwę nosi wieczór wróżb miłosnych i małżeńskich odprawianych tradycyjnie przez młodzieńców stanu wolnego? Kiedy on ma miejsce? (data)
        3. Aby poznać charakter przyszłej żony, należało przed snem w nocy z 24 na 25 XI położyć pod poduszkę …….. i czekać na pojawienie się we śnie ……… , który określi pannę młodą.
        4. W dzień św. Katarzyny należało wstawić do wody gałązkę ……… lub ……….. . Jeśli zakwitła ona w ………. Bożego Narodzenia, wróżyło to ślub i wesele w najbliższym czasie.
        5. Jaką nazwę nosi wieczór matrymonialnych wróżb niezamężnych dziewcząt? Kiedy ma on miejsce? (data)
        6. Która z wróżb niezamężnych dziewcząt jest najbardziej znaną?
        7. Niegdyś lano ołów. Co symbolizował?
        8. Przelewanie odbywało się przez  …….. klucza.
        9. Jeśli panna przed pójściem spać pościła przez cały dzień i modliła się do św. ……… , w nocy                z 29 na 30 XI mogła we śnie zobaczyć przyszłego męża lub poznać jego imię. Dla wzmocnienia wróżby podłogę wokół łóżka i pościel posypywano ziarnami …………… i ………….. . Aby uchronić się przed demonami i ……… , które mogły ukazać się zamiast ukochanych, drzwi i …….. nacierano ………..
        10. Jaka wróżba wskazywała na to, która z panien jako pierwsza wyjdzie za mąż? (podpowiedż: ma to coś wspólnego z elementem ubioru).
        11. Jaka wróżba wskazywała na to, którą z dziewcząt czeka najdłuższe i najszczęśliwsze małżeństwo? (podpowiedż: ma to coś wspólnego z rezultatem czynności skierowanej na popularny w Polsce owoc).
        12. Jaką  nazwę nosi dzień, w którym zwyczajowo rozdaje się dzieciom prezenty i drobne upominki?
        13.  Święty Mikołaj to najbardziej zapracowany święty. Jest patronem ………………….. (przynajmniej 5 elementów).
        14. Święty Mikołaj najczęściej kojarzony jest jako miły staruszek z brodą przynoszący dzieciom prezenty. Kim był w rzeczywistości? Kiedy żył?
        15. Opiekował się ubogimi pannami. Co mógł im przynieść w prezencie?
        16. Każde szwedzkie miasto ma swoją św. ……………. . Zostać nią to prawdziwy zaszczyt i nobilitacja. Kult tej świętej przywędrował do Szwecji z ………… Dzisiaj pochód tej świętej z ………  ……… na głowie wraz z orszakiem – chłopcy w …….  ………. i ……… na koniach – jest atrakcją turystyczną.  W Szwecji ….. XII obchodzony jest jako święto …….. 

         

        *** Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody, których odbiór będzie miał miejsce w bibliotece szkolnej – a jakże inaczej - 6 XII. ZAPRASZAM! [A.T. za: Podlaska Izabela, Krogulska Miłosława. Przesądy. Wwa: „Świat Książki”, 2009; s. 207 – 212]

         

          

      • Wróć do listy artykułów
  • Aktualności

    • Kontakt

      • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
      • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
      • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
      • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
      • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych