Patroni roku 2024
- 29.01.2024 10:18
- Sejm ustanowił patronami roku 2024 arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Marka Hłaskę, Zygmunta Miłkowskiego, polskich olimpijczyków, rodzinę Ulmów, Romualda Traugutta, Melchiora Wańkowicza, Kazimierza Wierzyńskiego i Wincentego Witosa, natomiast Senat podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2024 rokiem Edukacji Ekonomicznej, Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza i Władysława Zamoyskiego.
Spójrzmy na literackich patronów roku 2024. W 2024 roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski, wybitnego polskiego pisarza i scenarzysty. Wiele jego utworów doczekało się ekranizacji, np. “Baza ludzi umarłych” w reż. Czesława Petelskiego, “Pętla” w reż. Wojciecha Hasa. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski. Melchior Wańkowicz, ojciec reportażu, należy do najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii. Największe jego dzieło to trzytomowy reportaż „Bitwa o Monte Cassino”, który opisuje epopeję żołnierzy korpusu gen. Władysława Andersa. Wańkowicz na własne oczy obserwował tę jedną z najbardziej krwawych bitew w historii polskiego oręża. W 2024 roku przypada 50. rocznica jego śmierci. W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza senatorowie podkreślili, że przypadająca w 2024 r. 120. rocznica urodzin pisarza stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia potrzeby obecności jego dzieł i myśli w zbiorowej świadomości Polaków. Witold Gombrowicz (1904–1969) był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w. Rozgłos w kołach literackich przyniosła mu powieść „Ferdydurke”, opublikowana w 1937 r. W 20. rocznicę śmierci senatorowie wyróżnili także Czesława Miłosza, poetę, prozaika, eseistę, historyka literatury, tłumacza, laureata Literackiej Nagrody Nobla. Jego wiersze są intelektualne, a metafory, jakich używa - sugestywne. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce. W 2024 roku przypada 130. rocznica urodzin Kazimierza Wierzyńskiego, prozaika i poety. Był jednym z twórców grupy literackiej Skamander. W młodości działał w niepodległościowych Polskich Drużynach Strzeleckich, a potem w Legionie Wschodnim i Polskiej Organizacji Wojskowej. Debiutował w 1919 r. tomem wierszy “Wiosna i wino”. Literackim patronem roku 2024 jest także urodzony 200 lat temu Zygmunt Miłkowski, znany pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż. Był pisarzem, politykiem, publicystą oraz pułkownikiem Powstania Styczniowego. Posłowie postrzegają go jako „żołnierza i pisarza, wytrwałego działacza niepodległościowego, twórcę idei obrony czynnej i skarbu narodowego”.
BIBLIOTEKA ZAPRASZA po utwory autorstwa W. Gombrowicza (np. „Bakakaj”, „Kosmos” Testament), M. Hłaski (np. „Felietony”, „Opowiadania”, „Piękni dwudziestoletni”), Cz. Miłosza (np. „Dolina Issy”, „Mowa wiązana”, „Wiersze”), M. Wańkowicza (np. „Czerwień i amarant”, „Na tropach Smętka”, „Ziele na kraterze”), K. Wierzyńskiego („Poezje”), a także książki biograficzne przybliżające sylwetki i twórczość w/w pisarzy i poetów. [A.T.]
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły