Narodowe Czytanie
- 05.09.2024 09:24
- Podczas tegorocznej odsłony akcji NARODOWE CZYTANIE odbędzie się wspólne czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego, co będzie miało miejsce w sobotę 7 IX. W tym ogólnopolskim wydarzeniu nie zabraknie i Białogardu: Burmistrz Białogardu Emilia Bury, Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, Białogardzka Biblioteka publiczna im. Karola Estreichera oraz Teatr W BRAMIE zapraszają na Narodowe Czytanie 2024 o jeden dzień wcześniej: 6 IX na godz. 13.00 do Izby Tradycji Regionalnej.
Juliusz Słowacki napisał ”Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.
SŁÓW KILKA NA TEMAT NARODOWEGO CZYTANIA. Jest to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Ta nietuzinkowa akcja, będąca doskonałą okazją do przypomnienia sobie wyjątkowych dzieł polskiej literatury, które poruszały pokolenia naszych przodków, organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjował ją ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Pierwszą wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W kolejnych latach przyszedł czas na „Lalkę” Bolesława Prusa, „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, osiem polskich nowel - wybranych przez prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką z ponad 100 propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta RP– utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, ballady i romanse Adama Mickiewicza, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Szkolny bibliotekarz, korzystając z okazji, informuje czytelników, że wszystkie wyżej wymienione książki są dostępne w szkolnej bibliotece i oczekują na wypożyczenie. Jeśli chodzi o utwory autorstwa J. Słowackiego biblioteka dysponuje wieloma tytułami, np. „Anhelli”, „Jan Bielecki”, „Liryki i powieści poetyckie”, „Ojciec zadżumionych”, „Poezje i listy wybrane”. Są też pozycje traktujące o J. Słowackim i jego twórczości, np. „Juliusz Słowacki” M. Dernałowicz”, „Portret Słowackiego” P. Hertza, „Juliusz Słowacki pyta o godzinę” J. M. Rymkiewicza. [A. T.]
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły