• INNE ŚWIATY. ROK STANISŁAWA LEMA
   • INNE ŚWIATY. ROK STANISŁAWA LEMA

   • 08.02.2021 11:07
   • Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, pozostających do dzisiaj jednym z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. W uchwale Sejmu, opublikowanej z okazji roku pisarza, napisano: "Stanisław Lem kreował rzeczywistość futurologiczną, w której przedmiotem analizy nie były cywilizacje przyszłości, lecz rola humanistycznego systemu pojęć w zderzeniu z przewidywanymi okolicznościami."
   • Lem urodził się w 1921 r.. Na jego intelektualny rozwój duży wpływ miał ojciec, Samuel, doktor nauk lekarskich i sekretarz Polskiego Towarzystwa Otolaryngologicznego, dzięki któremu sięgnął po literaturę poświęconą nauce, technice i medycynie. Jako nastolatek zaprojektował własne wynalazki, np. samolot o napędzie parowym, rower z napędem na przednie koło. Zainteresowania z okresu dzieciństwa i młodości rozwinęły jego wyobrażnię, pozwoliły swobodnie poruszać się w meandrach technologii, do których często powracał w swojej twórczości, której warstwę fabularną ukształtowały jednak przede wszystkim wspomnienia z okresu II wojny światowej. Światową sławę przyniosły Lemowi książki wydane na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, np. "Dzienniki gwiazdowe", "Kongres futurologiczny" i "Solaris", który uchodzi za najważniejszą w jego dorobku. Zastanawia się w niej nad ukrytymi motywacjami eksploracji kosmosu. Pod koniec lat osiemdziesiątych przestał pisać beletrystykę, zajął się publicystyką i popularyzowaniem swojego dorobku. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków osiągając nakład ok. 30 milionów egzemplarzy. W 1996 r. został  nominowany do literackiej Nagrody Nobla, której ostatecznie nie otrzymał, chociaż jego wpływ na światową literaturę SF jest porównywalny do H. G. Wellsa czy O. Stapledona. W tymże roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Ponadto jego nazwiskiem nazwano planetoidę , a także pierwszego polskiego satelitę naukowego. Zmarł w 2006 r. Zgodnie z jego wolą na nagrobku napisano: " Zrobiłem, co należało, inni niech zrobią lepiej.

    Szkolna biblioteka dysponuje szerokim wachlarzem  utworów Stanisława Lema i poleca je uwadze czytelników: "Astronauci: powieść fantastyczno - naukowa", "Bajki robotów", "Cyberiada", "Czas nieutracony", "Człowiek z Marsa", " Doskonała próżnia", "Dzienniki gwiazdowe", "Eden", "Fantastyka i futurologia", "Filozofia przypadku: literatura w świetle empirii", ""Głos pana; Kongres futurologiczny", "Katar", "Maska", "Niezwyciężony", "Noc księżycowa", "Obłok Magellana", "Opowiadania", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Pamiętnik znaleziony w wannie", "Powrót z gwiazd", "Sknocony kryminał", "Solaris", "Szpital przemienienia", "Śledztwo", "Wizja lokalna" i "Wysoki zamek". [A. T.]

     

   • Wróć do listy artykułów