• WAKACJE Z … KRYSTYNĄ NEPOMUCKĄ
   • WAKACJE Z … KRYSTYNĄ NEPOMUCKĄ

   • 10.06.2021 11:24
   • Parafrazując  tytuł jednej z książek Krystyny Nepomuckiej,  uznanej polskiej pisarki, autorki wielu artykułów i ponad  30 powieści, „Wakacje z Penelopą”,  szkolny bibliotekarz proponuje wakacje z …Krystyną Nepomucką.       
   • Kim jest K. Nepomucka? Na pewno osobą o rozległych zainteresowaniach i  ogromnych intelektualnych możliwościach. Studiowała medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, prawo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz plastykę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Debiutowała w wieku dwudziestu pięciu lat na łamach górnośląskiej prasy. Mieszkała i pracowała we Wrocławiu,  Olsztynie, a ostatecznie osiadła Warszawie., gdzie była redaktorką czasopism „Za i przeciw” oraz „Chłopskiej Drogi”.Rozgłos i uznanie przyniosło jej  „Małżeństwo niedoskonałe”, które ciesząc się dużym powodzeniem wśród czytelników, zapoczątkowało liczącą sześć tomów serię powieści „Niedoskonała miłość”.

        Nasza szkolna biblioteka proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje jej autorstwa przywołane w kolejności alfabetycznej:

    • "Kochanek doskonały": najtrudniej kobiecie znaleźć takiego mężczyznę, o którym marzy po nocach. Zwłaszcza kobiecie samotnej... Bohaterka tej książki wróciła z Londynu do Warszawy, gdzie wśród zabieganego życia, lekarskiej codzienności, kłopotów z dorastającą córką oraz komicznych perypetii z rozwiedzionym mężem, a także wśród bogatej galerii męskich potworów, nadal poszukuje tego Jedynego.
    • "Moje życie z kosmitą": czy życie Elizy z Zenoncjuszem jest realne, czy może jest to życie z kosmitą?
    • „Oczekiwanie”: zbiór opowiadań, w których zostały pokazane i dowcipnie opowiedziane historie oparte  w znacznej części na autentycznych wydarzeniach. Nie brak w nich dramatycznych uczuć, tęsknoty za ojczystym krajem , groteskowych postaci emigrantów, a także zaskakujących perypetii współczesnych kobiet.
    • "Ślubny welon": młoda dziewczyna, architekt, córka polskich emigrantów, na skutek dramatycznych przeżyć podejmuje decyzję o powrocie do Polski. Jest zamożna i … bardzo, bardzo samotna.
    • "Wakacje z Penelopą": książka przedstawia historię nastolatki wdzięcznie  nazywanej Tamaryszkiem. Autorka wykazała się nadzwyczajnym poczuciem humoru i przenikliwością w obserwacji ludzi w codziennym  życiu . Rzecz dzieje się podczas wakacji, które główna bohaterka spędza z ojcem i chomiczką Penelopą na Mazurach.  Różne, często niespodziewane wakacyjne zdarzenia stają się dla dziewczyny punktem wyjścia do dojrzalszego bycia. Poznajemy historię pewnej przyjaźni i rodzinnej tajemnicy, której odkrycie może zaważyć na przyszłym życiu Tamaryszka i jej samotnie wychowującego ją ojca noszącego przedziwne przezwiskoŻabelia.                                                                                                         

    Pogmatwane losy głównej bohaterki oraz jej najbliższych można prześledzić w kolejnych książkach:     

    • "Tamaryszek i dwa serca złączone";                                                                                                               
    • "Tamaryszek i tajemnica babuni Elwiry";
    • "Tamaryszek w podróży".                                                                                          

    Na koniec króciutka  literacka próbka pisarskiego warsztatu K. Nepomuckiej zaczerpnięta z „Tamaryszka i tajemnicy babuni Elwiry”: „Ja, Maciek i Marylka postanowiliśmy wydać babunię za mąż za pana Blina z kanonierki. Ostatni raz widzieli się, gdy pan Blin był porucznikiem, a babunia miała siedemnaście lat. Wtedy właśnie wyznał on jej swoją miłość w „gołębiowy” sposób i babunia przyjęła oświadczyny, bo była także śmiertelnie zakochana. Ja wiem, że go wciąż kocha, bo kiedy go wspomina, to płacze albo ręce się jej trzęsą i pragnie śmierci, która jedna może ich połączyć, jeśli oboje trafią do nieba. Babunia wciąż wieczorem o to niebo dla siebie się modli i wierzy, że z pewnością on się tam też znajdzie, bo to szlachetny człowiek.” [A. T.]

     

   • Wróć do listy artykułów