• PIERWSZOKLASIŚCI W IZBIE TRADYCJI REGIONALNEJ
   • PIERWSZOKLASIŚCI W IZBIE TRADYCJI REGIONALNEJ

   • 15.10.2021 09:34
   • Uczniowie wszystkich klas pierwszych w dniach od 7 do 13 X br. mieli możliwość zapoznania się z książkami z prezydenckiej biblioteki Aleksandra Kwaśniewskiego zgromadzonymi w Izbie Tradycji Regionalnej. Trudno w ciągu około czterdziestu minut zaprezentować chociażby te najbardziej unikatowe, najpiękniej wydane czy z dedykacjami znanych osób przede wszystkim ze świata polityki. A jednak zabieg ten udał się p. Patrycji Bazylińskiej i p. Marcinowi Baranowi, pracownikom placówki, którzy w sposób interesujący zaprezentowali księgozbiór zwracając uwagę na egzemplarze szczególnie ważne i cenne oraz umożliwili fizyczny kontakt z większością woluminów. Mimo szczupłości czasu przeznaczonego na pobyt w Izbie, młodzież nie tylko zetknęła się ze zbiorem książek oraz została poinformowana na temat kulturalnych przedsięwzięć czytelniczych organizowanych przez Białogardzką Bibliotekę Publiczną im. Karola Estreichera, ale i obejrzała wystawę prac polskiego artysty malarza Wojciecha Sawilskiego* udostępnioną w podziemiach Izby.

   • *Wojciech Sawilski uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę artystyczną i użytkową. Tworzył przez 65 lat. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce  i za granicą. Na jego bogatą spuściznę składa się ok. 1000 obrazów olejnych, akwareli, pasteli, rysunków wykonanych ołówkiem, węglem, piórkiem i długopisem, a także grafik (jest ich ok. 230), a wśród nich drzeworyty, linoryty, monotypie** oraz prace wykonane w metalu  z zastosowaniem bogatego wachlarza technik. Urodzony w Warszawie w 1906 roku, od 1945  mieszkał i tworzył w Białogardzie. Jesienią tegoż roku  przyjął propozycję dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie i objął stanowisko kustosza Muzeum w Białogardzie (placówka została rozwiązana w 1951 r.), które organizował prawie od podstaw. Dzięki jego pracy ocalono od zniszczenia m.in. zbiory minerałów, numizmatów, wyrobów z cyny, drzeworytu japońskiego. Był niezwykle czynny. Podejmował wiele działań na rzecz rozwoju regionu. Był organizatorem wystawy w celu zbiórki na Fundusz Odbudowy Stolicy oraz Pierwszej Wystawy Rolniczej w Białogardzie. W latach 1948 – 1951 prowadził  zajęcia rysunku w Liceum Ogólnokształcącym , a w latach 1966-1968 - w Lidze Kobiet  Działał też na polu upowszechniania kultury teatralnej. W 1995 roku, jako pierwszy mieszkaniec Białogardu, został odznaczony medalem „Za zasługi dla miasta Białogardu”.

    **monotypia – artystyczna technika graficzna należąca do druku płaskiego. Wyróżnia się tym, że pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki. [A. T.]

                 

   • Wróć do listy artykułów