• GODZINA INNA NIŻ POZOSTAŁE 23: SPOTKANIE Z POEZJĄ
   • GODZINA INNA NIŻ POZOSTAŁE 23: SPOTKANIE Z POEZJĄ

   • 26.11.2021 11:32
   • Udało się zaskoczyć uczniów klasy I c: niespodziewanie dla siebie samych  w środę, 24 XI, zostali zaproszeni na spotkanie z poezją , którą mieli możliwość zaprezentować dla nich lokalni poeci będący członkami Białogardzkiego Klubu Miłośników Poezji „Cztery Pory Roku” , a mianowicie pp. Jadwiga Kulik, Jadwiga Elżbieta Sokołowska i Marian Kwidziński, którym towarzyszyła i zwróciła się ze słowem wstępnym do młodzieży p. Joanna Kowalewska, dobry duch Klubu. Każdy z gości, nim  zaprezentował młodzieży po kilka swoich utworów, krótko opowiedział to i owo o sobie i swoich pasjach.

   • Co powiedzieli o sobie samych? Jadwiga Kulik pochodzi z Wilna. W Białogardzie mieszka od 1957 roku. Bardzo lubi pisać wiersze – robi to już od kilkunastu lat. Jest autorką pięciu tomików poetyckich, w których porusza głównie tematy związane z rodziną, podróżami, pięknymi krajobrazami, nie pomija uczuć, przede wszystkim miłości, reaguje na aktualne wydarzenia. Jej pasje to - obok pisania poezji – podróże, zwiedzanie pięknych i ciekawych miejsc. Jadwiga Elżbieta Sokołowska urodziła się w Warszawie, ale całe swoje dorosłe życie spędziła w Białogardzie. Jej pierwsze próby poetyckie przypadły na szkołę podstawową. Potem nastąpiła długa przerwa w pisaniu – powróciła do niego już jako emerytka i „nadrobiła stracony czas”: jest autorką ponad … 300+ utworów, w których dotyka różnorodnych tematów, a do wiodących zalicza piękno przyrody, uczucia (nie tylko pozytywne), ludzkie problemy, pragnienia i życiowe dylematy. Pisze językiem prostym, obrazowym i dla każdego zrozumiałym. Marian Kwidziński urodził się na Kaszubach, w Białogardzie mieszka od ponad 30 lat. Praca twórcza dostarcza mu niekłamanej radości. Jak sam mówi: „cieszę się, że jest mi dane rozkoszować się językiem poezji. Ona jest wspaniałym lekarstwem, a w dodatku kształci i przywraca chęć do życia.”

    Spotkanie miało miejsce w najbardziej klimatycznym pomieszczeniu w szkole, co być może przełożyło się na odbiór  prezentowanej  poezji, która  została życzliwie przyjęta przez pierwszoklasistów. Ten wspólnie spędzony czas na pewno potrzebny był tak twórcom, jak i odbiorcom  i obie strony bardzo ubogacił.

     Gościom  zaproszonym za życzliwym pośrednictwem p. Joanny Kowalewskiej , a także jej samej ,podziękowanie za dostarczone pozytywne emocje i estetyczne doznania składa  szkolny bibliotekarz, który ma nadzieję na kolejne spotkania  z poetami skupionymi w białogardzkim KMP. Może wiosną?

    *Na pólkach w bibliotece czekają tomiki poezji  lokalnych poetów. Bibliotekarz proponuje swoim czytelnikom następujące pozycje: Regina Byblewska „Poezja w kolorze: zbiór wierszy”, Alicja Flis „Nie będę przepraszać za miłość …”, Tomasz Kacprowicz „ Wizytówka”, Tadeusz Korobowicz „Wszystkie tamte drogi, Kazimierz Kozłowski „Wiersze - niewiersze: tomik poezji”, Marian Kwidziński „W ko’pu’nce”, a także „Poetycki wachlarz: tomik wierszy” zawierający m.in. utwory naszych gości. [A.T.]

     

   • Wróć do listy artykułów