• ŚWIAT DZIWÓW I TAJEMNIC. Rozwiązanie literackiego turnieju.
   • ŚWIAT DZIWÓW I TAJEMNIC. Rozwiązanie literackiego turnieju.

   • 22.12.2021 10:48
   •     Propozycja ogłoszonego w ostatnich dniach listopada turnieju literackiego oscylującego wokół „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza skierowanego do wszystkich uczniów naszej szkoły, spotkała się z dość dużym zainteresowaniem, co przełożyło się na 27 odpowiedzi, które wpłynęły na adres szkolnego bibliotekarza. Turniej zainteresował jedynie dziewczęta, przede wszystkim  z klas drugich i trzecich.
   • Na uczestników literackiej zabawy, którzy osiągnęli największą  ilość punktów czekają nagrody w postaci: książek – powieści Katarzyny Bondy*, które ufundowała   p. Katarzyna Bąk, nauczycielka historii i wos-u (prywatnie wielka miłośniczka słowa drukowanego) ; zakładek do książek przekazanych przez p. Daniela Glinkę, dyrektora LO; płyt z kolędami „Dzisiaj w Betlejem” w wykonaniu Białogardzkiego Chóru Kameralnego „Bel Canto”** oraz orkiestry uczniów i absolwentów  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Białogardzie pod dyrekcją Pawła Mielcarka , będących upominkiem od białogardzkiego Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w osobie p. Pawła Mielcarka.

    Zgodnie z zapowiedzią, komisja konkursowa ogłasza imiona i nazwiska laureatów jeszcze przed przerwą świąteczno - noworoczną. I tak, po sprawdzeniu wszystkich rozwiązań, które napłynęły w wyznaczonym terminie,  szkolny bibliotekarz z przyjemnością ogłasza, że I m. przypadło w udziale Kindze Zawadzkiej (II b), II – Milenie Maciejewskiej (II a), III – Alicji Baran (III a) oraz wyróżniono Adę Ozimkowską (II a), Julię Wieczerzyńską (III a) i Weronikę Ciach (II a). Do nagród Kingi, Mileny i Alicji dołożone zostały piękne kolorowe wykonane z drewna łyżki, pochodzące … ze stron rodzinnych Adama Mickiewicza.

    Szkolny bibliotekarz dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu oraz sponsorom nagród w osobach p. Katarzyny Bąk, p. Daniela Glinki, p. Pawła Mielcarka i … sam sobie. Nagrody do odbioru zostały zdeponowane u p. Dyrektora.

    Oczekiwane odpowiedzi:

    1. W którym roku ukazały się Dziady cz. II ? *1823

     2. Dziady cz. II zaliczamy do kowieńsko - wileńskich czy drezdeńskich? *kowieńsko – wileńskie;

    3. Gdzie (miejsce wskazane szczegółowo) i kiedy (czas) rozgrywa się akcja utworu? *kaplica cmentarna; północ;

    4. Jakiego narodu „dziady” są ludowym obyczajem? *białoruskiego (Białorusini);

    5. Ku czci kogo i o jakiej porze odprawiane były „dziady”? *ku czci zmarłych przodków; dwa razy w roku: wigilia Wszystkich Świętych (Dzień Zaduszny) oraz koło Wielkanocy;
    6. Jakich czasów sięga obrzęd „dziadów”? *pogańskich;

    7. Jak obrzęd dziadów traktowany był przez duchowieństwo? *nie był akceptowany, starano się go wykorzenić;

    8. Gdzie i w jakim celu na dziady gromadzili się ludzie oraz co ze sobą przynosili?
    *cmentarz; obcowanie z duchami; jadło i napoje;

    9. Dlaczego duchy pragnęły kontaktu z żywymi ludźmi? *oczekiwały pomocy od ludzi;

    10. Do jakich duchów mogła być kierowana pomoc i co miało im pomóc? *do tych, które z powodu swoich grzechów nie mogły wejść do nieba; modlitwa i jałmużna;

    11. W utworze są 3 kategorie duchów: lekkie, pośrednie, ciężkie. Kogo do nich można zaliczyć, za co one cierpią i o co proszą oraz w jaki sposób i przez kogo zostały przywołane? *lekkie – Rózia i Józio – nie zaznali w życiu cierpienia, bólu i trosk, proszą o dwa ziarnka gorczycy, przywołani zostali przez zapalenie garści kądzieli; *pośrednie- pasterka Zosia – nie zaznała troski, prawdziwego szczęścia, pogardzała miłością, pragnie dotknąć stopami ziemi, została przywołana przez zapalenie wianka ze święconego ziela; *ciężkie – widmo złego pana – nie miał litości dla poddanych, odpowiada za ich śmierć, prosi o wody miarkę, dwa ziarna pszenicy, został przywołany przez zapalenie garnca z wódką. Duchy przywoływał Guślarz;

    12. Kto pojawił się nieproszony, gdy Guślarz chciał zakończyć obrzęd?*widmo;

    13. Który duch pozostawił taką przestrogę/pouczenie? *kto nie doznał goryczy ni razu, / Ten nie dozna słodyczy w niebie? *Rózia i Józio/duchy lekkie; *kto nie był ni razu człowiekiem / Temu człowiek nic nie pomoże? *widmo złego pana/duch ciężki; *kto nie dotknął ziemi ni razu / Ten nigdy nie może być w niebie? * pasterka Zosia/duch pośredni.


    * Katarzyna Bonda – urodziła się w 1977 r. w Białymstoku, w rodzinie o białoruskich korzeniach. Jest dziennikarką, scenarzystką, pisarką, autorką bestsellerowych powieści kryminalnych. Do jej najważniejszych utworów należą „Sprawa Niny Frank” i „Florystka” z serii „Hubert Meyer – psycholog śledczy" oraz  „Pochłaniacz” i „Okularnik” z serii ”Cztery żywioły Saszy Załuskiej”

    **Chór, którego skład jest mieszany, został założony w lutym 2011r. w gminie Białogard. Od 1 VI 2011r. działa w białogardzkim Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Na jego różnorodny repertuar składają się utwory różnych epok i stylów, w tym sakralne oraz a cappella (bez udziału instrumentów). Zespół wielokrotnie koncertował w regionie, m.in. z Chórem Polonijnym „Ojczyzna”, Zespołem Muzyki Sakralnej „Lumen”, orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej w Białogardzie. W dziedzinie nauki emisji głosu współpracuje z prof. dr hab. Elżbietą Wtorkowską z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Moderatorem chóru jest Paweł Mielcarek. [A. T.]

     

      

   • Wróć do listy artykułów