• ПОЛЬСКИЙ НЕ КУСАЕТСЯ = POLSKI NIE GRYZIE
   • ПОЛЬСКИЙ НЕ КУСАЕТСЯ = POLSKI NIE GRYZIE

   • 25.05.2022 10:55
   • ПОЛЬСКИЙ  НЕ  КУСАЕТСЯ = POLSKI  NIE  GRYZIE taki tytuł nosi innowacyjny kurs języka polskiego dla obcokrajowców, nosicieli języka rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego, rozpoczynających naukę. Jest on ukierunkowany na naukę polskiej gramatyki i zwiększenie zasobu słownictwa. Jest idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z językiem polskim.
   • Przy jego  tworzeniu wykorzystano najbardziej efektywne metody zapamiętywania i  przyswajania  języka dla osób rosyjskojęzycznych, ponieważ nauka drugiego słowiańskiego języka wymaga  zwrócenia szczególnej uwagi na międzyjęzykowe podobieństwa i różnice, tak zwanych  „fałszywych  przyjaciół” (np. здание/zdanie).  Kurs obejmuje tematykę dotykająca różnych sfer życia ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych sytuacji, z którymi mogą zetknąć się obcokrajowcy po przyjeżdzie do Polski – załatwienie dokumentów, poszukiwanie pracy, opieka medyczna, …  .Pierwsza lekcja poświęcona jest polskiemu alfabetowi i wymowie, kolejne mają następujący schemat: *interesująca informacja na temat Polski, polskiej kultury i życia w Polsce (ЗНАЕТЕ  ЛИ  ВЫ …? = CZY  WIECIE …?); * krótkie dialogi/teksty z tłumaczeniem na rosyjski; * zwięzłe  wiadomości gramatyczne (ГРАММАТИКА  В ДВУХ  СЛОВАХ = GRAMATYKA  W  DWÓCH SŁOWACH); * słowniczek koniecznych dla tematu lekcji słów i fraz (СЛОВА  И  ФРАЗЫ = SŁOWA  I  FRAZY); * ćwiczenia wprowadzające i utrwalające nowy materiał; * ćwiczenia sprawdzające przyswojenie materiału danej lekcji (ПРОВЕРЬТЕ СЕБЯ = SPRAWDŻCIE  SIĘ). Ćwiczenia zawierają dużo zdjęć i ilustracji, które pomagają zapamiętać nowe słowa i frazy. Ćwiczenia zawierają zestawienia słów z obrazkami, zestawienia zdań z obrazkami, krzyżówki, wyszukiwanie słów w anagramach, …  .Różnorodność zadań pomaga w powiększaniu zasobu słów, zrozumieniu polskiej gramatyki i samodzielnym układaniu pierwszych zdań w języku polskim. Obok ćwiczeń, na marginesach (МИНИ-СЛОВАРЬ= MINI SŁOWNIK) zamieszczone jest tłumaczenie nowych słów, które są wykorzystane w danym ćwiczeniu.

    O tym, że ПОЛЬСКИЙ  НЕ  КУСАЕТСЯ = POLSKI  NIE  GRYZIE mogą przekonać się nasi nowi uczniowie narodowości ukraińskiej: Daria, Anna, Anastazja, Arina, Alona, Andżelika i Nikita, którzy skorzystali z zaproszenia szkolnego bibliotekarza i przy jego wydatnej pomocy poznają tajniki języka polskiego uczestnicząc w godzinnych czwartkowych i piątkowych lekcjach języka polskiego odbywających się w szkolnej bibliotece wg wyżej zaprezentowanego kursu nieco urozmaiconego przez wierszyki J. Brzechwy, przysłowia i piosenki, np.  „Gdy strumyk płynie z wolna”.

    Darii, Annie i Anastazji  podoba się w naszej szkole. Ich zdaniem, nie brakuje tu dobrych i życzliwych ludzi, kompetentnych nauczycieli , większość zajęć prowadzonych jest na odpowiednim poziomie, interesujące są lekcje informatyki, sala gimnastyczna robi wrażenie.  Uważają, że w szkolnej bibliotece jest miło i przyjemnie oraz że dysponuje ona ciekawymi książkami  (Ania i Daria wypożyczają i czytają książki, np. M. Musierowicz z cyklu „Jeżycjada”; „Grecja”, „Hiszpania” z cyklu „Cuda Świata: 100 kultowych rzeczy, zjawisk, miejsc”). Dziewczęta zwróciły też uwagę na  dostępność ścieżek rowerowych i  piękno przyszkolnego parku . [A.T.]

     

   • Wróć do listy artykułów