• KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS PIERWSZYCH ROZSTRZYGNIĘTY
   • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS PIERWSZYCH ROZSTRZYGNIĘTY

   • 18.10.2022 12:42
   • Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego  HUMANISTYCZNY „GROCH   Z  KAPUSTĄ” przystąpiły łącznie 133 osoby, z których prawie wszystkie pracowały w parach. Jako ostatni, 12  X, wzięli udział w konkursowych zmaganiach uczniowie z kl. I c.
   • W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 7 różnego typu zadań, np. : wyjaśnić  przysłowia oraz powiedzenia; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”,   a także zwierzęta znajdujące się w historycznym ZOO; wyjaśnić podane hasła typu „beka”, „flota”, „zawiesić się”.  Zdaniem organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, ale stanowiły doskonałą rozrywkę  oraz rozbudzały wyobraźnię i inwencję uczestników, co w rezultacie przekształciło się  w dobrą zabawę. I tak przykładowo: wśród Olimpijczyków znaleźli się Thor, Hulk, Asterix i Oberix oraz św. Mikołaj wraz z saniami ; w  Akteonie ktoś zobaczył  przebranego za jelenia chłopa uciekającego przed psami; na górze, do której przykuty został Prometeusz, ktoś umieścił napis „Grażyna tu była”; wiadomo też, czemu służyć miała kąpiel Achillesa – było to moczenie dzieci w zimnej wodzie, aby miały lepszą odporność; została przybliżona historia Europy, która była na olimpiadzie, a facet, aby ją uwolnić, udusił byka. W psie o imieniu Łajka rozpoznane zostały psy o imionach – do wyboru – Cerber, Azor, Apollo oraz Pluto. W świętych gęsiach Junony dopatrzono się kaczek dziwaczek; w pierwszych pasażerach pojazdu powietrznego – koszyczka wielkanocnego, jacuzzi; w słoniu bojowym Hannibala – mamuta z dopiskiem: wyginął. Jak widać, nauczyciele historii niejednej ciekawej rzeczy mogą nauczyć się od naszych pierwszoklasistów. A przysłowia i powiedzenia? „Zagiąć na kogoś parol” oznacza: być konfidentem; zdziwić kogoś; zgłosić kogoś na policję; mieć na kogoś haka; zwalić winę na kogoś; zakablować na kogoś. „Dwie niewieście i targ w  mieście” – zakupoholizm. „Fora ze dwora” – kobieta z bogatego domu; pieniądze za pracę; sojusz; ; brzydka dziewczyna. Nieco kłopotów sprawiły regionalizmy, np. bumelek (dziecięcy smoczek) – mydło, kapelusz, pies; miałki (bardzo drobny, płytki) – miauczące kotki, cukierki, ktoś marudzący, resztki; świętojanki (porzeczki) – jasełka, urodziny, ciasto, święto Janiny, utwór literacki, święte dziewczyny, jajka, panie z kościoła. Najmniej problemów było z wyjaśnieniem haseł zaczerpniętych ze współczesnego młodzieżowego słownika. Z ciekawszych objaśnień: flota – lufa od pistoletu; kosa – bardzo wymagająca pani od matematyki; wyczesany – super taki ten no wiesz; dżamba – pidżama, żaba.                                                                                                             Sprawdzanie konkursowych zestawów stanowiło wielką przyjemność i dostarczyło miłej rozrywki. A oto jak wyglądają ostateczne wyniki: największą ilość punktów zdobyły uczennice z klas I c i I f: O. Czarnecka, A. Golec, A. Piątek, Z. Smoleń i B. Włodno. Jako zespół  najlepiej wypadła klasa I c, która zdobyła jedynie o 0,06 % więcej punktów  niż  I a. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: I e, I d, I b, I f.

    Szkolny bibliotekarz, dziękując uczniom klas pierwszych za udział we wspólnej zabawie, jakim był właśnie podsumowany konkurs,  zaprasza   do następnego, już zaplanowanego.  [A. T.]

                                                    

   • Wróć do listy artykułów
 • Aktualności

  • Kontakt

   • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
   • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
   • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
   • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
   • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
 • Galeria zdjęć

   brak danych