• WSZYSTKO JEST POEZJĄ, KAŻDY JEST POETĄ*
   • WSZYSTKO JEST POEZJĄ, KAŻDY JEST POETĄ*

   • 21.12.2022 10:16
   •             Dla uczniów klas I a i IV c bieżący tydzień rozpoczął się od spotkania z poezją, która „przemawia do człowieka albo od pierwszego wejrzenia, albo wcale”. Na zaproszenie szkolnego bibliotekarza, za wiedzą i aprobatą dyrektora LO p. Daniela Glinki, 19 grudnia w szkole gościli i swoją poezję prezentowali, a także dzielili się swoimi przemyśleniami i próbowali w formie wierszowanej odpowiedzieć na pytanie: dlaczego piszę wiersze, lokalni poeci, którzy są członkami Klubu Miłośników Poezji „Cztery Pory Roku” działającego w Białogardzie. Po raz kolejny szkoła miała przyjemność gościć p. Jadwigę Kulik i p. Mariana Kwidzińskiego, którym towarzyszyła i zwróciła się ze słowem wstępnym do młodzieży p. Joanna Kowalewska, dobry duch Klubu. Oboje poeci przed prezentacją (a i pomiędzy) swoich utworów,  to i owo  opowiedzieli o sobie i swoich zainteresowaniach.
   •    

    Czego o nich dowiedzieliśmy się? Pochodząca z Wilna Jadwiga Kulik w Białogardzie mieszka od ponad 60 lat. Ma kilka pasji, a należą do nich podróże, zwiedzanie urokliwych miejsc i ,oczywiście, pisanie wierszy, co czyni od lat kilkunastu. Na jej twórczy dorobek składa się 5 tomików wierszy, w których porusza głównie tematy związane z rodziną, podróżami, pięknymi krajobrazami,  reaguje na aktualne wydarzenia, nie pomija uczuć, przede wszystkim miłości, o czym słuchający czytanych przez nią wierszy mogli się upewnić. Urodzony na Kaszubach Marian Kwidziński w Białogardzie mieszka od ponad 30 lat. Praca twórcza dostarcza mu niekłamanej radości. Jak sam mówi: „cieszę się, że jest mi dane rozkoszować się językiem poezji. Ona jest wspaniałym lekarstwem, a w dodatku kształci i przywraca chęć do życia.”

    Wiersze czytane przez pp. J. Kulik i M. Kwidzińskiego przeplatane były poezją białogardzkich poetów, którzy są już po drugiej stronie: pp. Reginy Byblewskiej, Antoniny Puzinowskiej – Tkaczyk, Lubarta Janusza Karasia, Andrzeja Mateja. Prezentowała je niepróżnująca J. Kowalewska, która posiłkowała się tomikiem wierszy zatytułowanym „Poetycki wachlarz: tomik wierszy” .

    Przedstawiona poezja została życzliwie przyjęta przez pierwszo – i czwartoklasistów , którzy dziękowali gościom nie żałując  gromkich braw.  Spotkaniu, mającemu miejsce w najbardziej klimatycznym pomieszczeniu w szkole, towarzyszyła  miła i przyjazna atmosfera, na którą wpłynęło wiele czynników, m.in. lekki ton prowadzonych rozmów i wypowiedzi  twórców, co skutkowało nawiązaniem dobrego kontaktu z młodzieżą. Ta wspólnie spędzona godzina z pewnością  potrzebna była tak osobom zaproszonym, jak i odbiorcom, bo bardzo ubogaciła obie strony oraz pozwoliła im poznać się bliżej.

    Do obojga autorów, zaproszonych dzięki życzliwemu pośrednictwu p. Joanny Kowalewskiej, a także do niej samej ,słowa podziękowania za dostarczone emocjonujące przeżycia i poruszenie czułych strun, kieruje szkolny bibliotekarz, który ma nadzieję, że tego typu spotkanie z lokalnymi poetami w niedalekiej przyszłości będzie można powtórzyć.

    Informacja dla lubiących czytać poezję: w szkolnej bibliotece na półkach z poezją  znajdują się tomiki z lirykami naszych gości: „W kópunce” i „Poetycki wachlarz: tomik wierszy”, a także innych białogardzkich  rymotwórców:  Reginy Byblewskiej „Poezja w kolorze: zbiór wierszy”, Alicji Flis „Nie będę przepraszać za miłość …”, Tomasza Kacprowicza „ Wizytówka”, Tadeusza Korobowicza „Wszystkie tamte drogi”, Kazimierza Kozłowskiego „Wiersze - niewiersze: tomik poezji ”.

    *Edward Stachura - polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich. 
    [A. T.]

   • Wróć do listy artykułów
 • Aktualności

  • Kontakt

   • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
   • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
   • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
   • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
   • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
 • Galeria zdjęć

   brak danych