• KONKURS  BIBLIOTECZNY  NA  FERIE: STEFAN  ŻEROMSKI „ROZDZIOBIĄ  NAS  KRUKI, WRONY…” – WYNIKI.
      • KONKURS BIBLIOTECZNY NA FERIE: STEFAN ŻEROMSKI „ROZDZIOBIĄ NAS KRUKI, WRONY…” – WYNIKI.

• 03.03.2023 11:15
      •           Przed feriami szkolny bibliotekarz zaprosił uczniów klas I – IV do udziału w konkursie bibliotecznym opartym o utwór Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony …”, którego bohaterem jest antyromantyczny w walce i śmierci Andrzej Borycki – pseudonim Szymon Winrych. Romantyczna jest tylko jego samotność. On sam jest prawdziwy, bez upiększeń, przypudrowań, bez egzaltacji. Wzrusza. Jest wielki miarą swej nieprawdopodobnej poniewierki, która oskarża: „Przez dwie noce już czuwał i trzeci dzień wciąż szedł przy wozie”.
      •             Konkurs zainteresował 18 osób, jedynie dziewcząt , będących uczennicami klas I f, III a, III b i IV a.  100 % oczekiwanych odpowiedzi udzieliły Alicja Baran, Zuzanna Chomątek, Weronika Ciach, Ada Ozimkowska, Zuzanna Swędrowska i Kinga Zawadzka. Komisja konkursowa zadecydowała o przyznaniu nagród wszystkim w/w osobom, bez wskazywania zajętego miejsca, a także wyróżniła Annę Marczenko, uczennicę narodowości ukraińskiej, doceniając jej wysiłek w przeczytanie lektury i rozwiązanie testu . Na nagrody złożyły się książki o tematyce – w większości - historycznej przekazane przez  p. Katarzynę Bąk, wicedyrektora  szkoły : Brown Dan „Początek”; Janicki Kamil „Damy Władysława Jagiełły”; Peirce Leslie ”Roksolana: władczyni Wschodu”; Roszkowski Wojciech ”Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”, a także p. Annę Traczyk, szkolnego bibliotekarza: Berus-Tomaszewska Elżbieta [i in.]”Walcząca Warszawa ’44: unikalne fotografie i relacje korespondenta wojennego”; Borowiec Andrzej „Chłopak z Warszawy: powstanie warszawskie oczami szesnastoletniego żołnierza”; Wieliczka - Szarkowa Joanna „Powstanie warszawskie 1944”. Bibliotekarz  wzbogacił upominki o zestawy pocztówek edycji św. Pawła.

Gratulując udziału w konkursie  i nagród, szkolny bibliotekarz zachęca przy okazji do odwiedzenia szkolnej biblioteki, na półkach której znajduje się wiele pozycji historycznych i beletrystycznych traktujących o powstaniu styczniowym, np. Tadeusza Konwickiego „Bohiń”; Elizy Orzeszkowej „Gloria victis”, „Nad Niemnem”; Władysława Terleckiego „Dwie głowy ptaka”; Stefana Żeromskiego „Echa leśne”, „Wierna rzeka”. [A.T.]