• Śladami białogardzkich artystów
   • Śladami białogardzkich artystów

   • 16.10.2023 12:35
   • W Bramie Wysokiej, położonej w obrębie Starego Miasta, funkcjonuje Galeria Sztuki będąca własnością CKiSE. Odbywają się tam różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne. W ostatnich dniach miał miejsce projekt CKiSE zatytułowany „XI przykazanie – nie zapomnij”, którego celem jest ocalenie od zapomnienia białogardzkich artystów: Wojciecha Sawilskiego, Czesława Kopczyńskiego, Stanisława Mroczkowskiego i Kazimierza Rajkowskiego, a składają się nań film wspomnieniowy prezentujący ich sylwetki  oraz mini wystawa ich prac. 10 X w gościnne progi Bramy zawitała klasa II a. Rolę gospodyni i przewodnika wzięła na siebie p. Wanda Korobowicz. Nieco później – 13 X - z powyższej propozycji skorzystała klasa II b.
     
   •  Ocalmy więc od zapomnienia…

    *Czesław Kopczyński (1933 – 2022) urodził się na Lubelszczyźnie. W Białogardzie zamieszkał w 1945 r. Pierwsze lekcje pobierał u artysty Wojciecha Sawilskiego. Przez wiele lat był starszym cechu rzemiosł różnych. Prowadził zakład plastyczny. Od początku swej twórczej drogi tworzył  w technikach graficznych, począwszy od monotypii przez drzeworyt do linorytu. Uprawiał też malarstwo olejne i akrylowe. Tworzył również rzeźby, szczególnie upodobał sobie drewno. W kręgu jego zainteresowań znalazła się także metaloplastyka, co przełożyło się na wiele okolicznościowych  ręcznie kutych pater, część z których znajduje się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, a jedna z nich trafiła do Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego prezydenta RP.                         * Stanisław Mroczkowski (1943), artysta plastyk, urodził się w Brozdowcach. Po II wojnie światowej wraz z matką osiedlił się w Zagórzu pod Białogardem, dokąd powracał po krótszych lub dłuższych nieobecnościach. W latach 80. Wyemigrował do Paryża, gdzie odnosił sukcesy. Z wykształcenia był dekoratorem. Jednakże niezwykle silne zamiłowanie do sztuki spowodowało, że zrezygnował z wykonywania wyuczonego zawodu i całkowicie oddał się rysowaniu.                                                              

    *Kazimierz Rajkowski (1935 – 2021) urodził się w Opaleniu nad Wisłą. W latach 1955 – 1961 odbywał studia w PWSSP w Gdańsku, po zakończeniu których zamieszkał w Białogardzie i aktywnie uczestniczył w plastycznym środowisku Okręgu Koszalińsko – Słupskiego. Na jego twórczy dorobek składają się przede wszystkim prace malarskie, grafiki i rysunki. Na początku lat 90. wyemigrował  do Niemiec.                                        

    * Wojciech Sawilski (1906 – 1996) urodził się w Warszawie. Od 1945 r. mieszkał i tworzył w Białogardzie: jesienią tegoż roku przyjął propozycję objęcia stanowiska kustosza białogardzkiego muzeum, które organizował prawie od podstaw. Dzięki jego pracy udało ocalić się od zniszczenia m.in. zbiory minerałów, numizmatów, wyrobów z cyny, drzeworytu japońskiego. Uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę artystyczną i użytkową. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i za granicą. Jako pierwszy mieszkaniec Białogardu został odznaczony medalem „Za zasługi dla miasta Białogardu”. [A.T.]

     

     

     

   • Wróć do listy artykułów
 • Aktualności

  • Kontakt

   • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
   • stacjonarny: 94 312-23-31 komórkowy: 519 849 355
   • ul. Grunwaldzka 46 78-200 Białogard Poland
   • Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00
   • ePUAP /LO_Bialogard/SkrytkaESP
 • Galeria zdjęć

   brak danych