Konkurs biblioteczny dla klas trzecich rozstrzygnięty

Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny: „Zamek w zamku ”. Przystąpiło do niego 31 osób, które za wyjątkiem jednego ucznia  z III a, pracowali  w parach.  W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np.:  rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/ znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze znajdują się na dziesięciu portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena (np. Jan Kochanowski /lipa, Bolesław Prus/lalka, Henryk Sienkiewicz/płonąca pochodnia, miecz); uzupełnić związki frazeologiczne (np. potępić w …, smalić …, lekki jak …); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. kadż, pal, koło).

Zdaniem organizatora imprezy, zadania były tak sobie trudne, a już  na pewno  stanowiły doskonałą rozrywkę, o czym świadczyć mogą atmosfera i dobry nastrój, który udzielił się chyba wszystkim uczestnikom konkursu. Polecenia pobudzały  wyobrażnię  uczniów oraz zachęcały  do intelektualnego wysiłku, co ostatecznie  przełożyło się na dobre i wyrównane wyniki. Szczególną inwencję i poczucie humoru konkursowiczów można było zauważyć, gdy starali się uzupełnić związki frazeologiczne, dzięki czemu nasz słownik wzbogacił się o kolejne, np. „smalić się na raka”, „panna z kotem”, „potępić w niezapomnienie” lub utworzyć stopień wyższy przymiotników i zbliżonych do nich imiesłowów przymiotnikowych, np. pusty – pustszy, stalowy – stalowiejszy, męski – najmęższy. Panteon polskich pisarzy powiększył się np. o Jana Matejkę, Romana Dmowskiego, Marię Skłodowską – Curie.                                                                                                                                                           Tak jak trzecioklasiści dobrze się bawili wykonując konkursowe zadania, tak i bibliotekarz miał wiele przyjemności sprawdzając je. A oto jak wyglądają wyniki:

Lokata

III b

III a

Szkolny bibliotekarz dziękuje uczniom klas  trzecich za udział we wspólnej zabawie, dla których ten konkurs był ostatnim z proponowanych dla nich w tym roku szkolnym. [A. T.]