KSIĄŻKA W SZTUKACH WIZUALNYCH

We wtorek, 4 XI, uczniowie klasy I f pod opieką p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza oraz p. Artura Knapa, nauczyciela historii, udali się do Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie mieli możliwość wysłuchania arcyciekawego wykładu popartego celowo dobranymi obrazami zatytułowanego „Książka w sztukach wizualnych”.

Młodzież przenosła się w nieznany świat sztuki dzięki p. Marcinowi Pierzchlińskiemu, który przybliżył kilka interesujących międzynarodowych i polskich wystaw, instalacji, happeningów i perfomansów, w których główna rola przypadła w udziale książce. Dzięki temu spotkaniu licealiści odkryli np. książkę Łukasza Gorczycy i Łukasza Rondudy „W połowie puste” będącą  eksperymentem literackim i krytyczno-​artystycznym skupionym na życiu       i twórczości Oskara Dawickiego, wybitnego artysty polskiego średniego pokolenia; instalacje Jorge Mendeza Blake, Meksykanina, zajmującego się  książkami i ideą książek, łącząc literaturę ze sztukami wizualnymi poprzez asemblaż, rysunki, interwencje, filmy i obrazy, czego przykładem mogą być imponujące konstrukcje zbudowane z książek lub wokół nich zwane „ruinami”; literacko-filmowy dyptyk „Sailor” Normana Leto , którego bohaterem jest owładnięty scjentystycznym spojrzeniem na świat programista, jednostka tragiczna postrzegająca życie jako sumę chemicznych reakcji, tracąca zdolność do empatii i zdrowego racjonalizmu; wystawę duetu Slavs and Tatars, Polki i Amerykanina irańskiego pochodzenia, o których niewiele więcej wiadomo.

Takich spotkań z książką życzylibyśmy sobie więcej. [A. T.]