• KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU” ROZSTRZYGNIĘTY
   • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU” ROZSTRZYGNIĘTY

   • 19.11.2019 11:39
   • Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny pod hasłem „Zamek  w zamku ” w wersji A oraz B. Przystąpiły do niego  43 osoby, które za wyjątkiem jednego zespołu z III b , pracowali   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np. :  rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze/poeci znajdują się  na dziesięciu portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena (np. Jan Kochanowski /lipa, Bolesław Prus/lalka, Henryk Sienkiewicz/płonąca pochodnia, miecz) ; uzupełnić związki frazeologiczne (np. … spode łba, panna …, silny jak …); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. pensja, przypadek, muł).

     

   • Zdaniem organizatora imprezy, zadania nie należały do specjalnie trudnych, a już  na pewno  stanowiły doskonałą rozrywkę, o czym świadczyć mogą atmosfera i dobry nastrój, który udzielił się chyba wszystkim uczestnikom konkursu. Polecenia pobudzały  wyobrażnię  uczniów oraz zachęcały  do intelektualnego wysiłku, co ostatecznie  przełożyło się na dobre wyniki, chociaż palma zwycięstwa zespołowo   i indywidualnie przypadła klasie III a. Szczególną inwencję i poczucie humoru konkursowiczów można było zauważyć , gdy starali się uzupełnić związki frazeologiczne, dzięki czemu nasz słownik wzbogacił się o kolejne, np. „smalić kapcia”, „panna Joanna”, „silny jak bąk” lub utworzyć stopień wyższy przymiotników i zbliżonych do nich imiesłowów przymiotnikowych, np. łysy – bardziej łysy, żółty - żółciutki, męski – męższy. Nieznacznie powiększył się panteon polskich autorów, do których dołączyli  Maria Skłodowska – Curie i William Szekspir, a także … Wołodyjowski  i Pan Kleks. Zdaniem kilku osób „jeden” ma  liczbę mnogą.                                                   

    Tak jak trzecioklasiści dobrze się bawili wykonując konkursowe zadania, tak i bibliotekarz miał wiele przyjemności sprawdzając je. A oto jak wyglądają wyniki:

    - zespołowo:

    I miejsce - III a, II miejsce - III b, III miejsce - III c

    - indywidualnie:

    I miejsce - Sandra Markowska, Julia Włodarz (III a);

    II miejsce - Patrycja Domańska, Zuzanna Kurłowicz (III a)

    III miejsce - Martyna Jabłońska, Sara Rak (III a).

                                                                                                                                    

    Szkolny bibliotekarz dziękuje uczniom klas  trzecich za udział we wspólnej zabawie, dla których ten konkurs był ostatnim z proponowanych dla nich w tym roku szkolnym. [A. T.]

      

   • Wróć do listy artykułów