KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS PIERWSZYCH ROZSTRZYGNIĘTY
- 18.10.2019 12:06
Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ” przystąpiło łącznie 100 osób, z których prawie wszyscy pracowali w parach. Jako ostatni, 16 X, wzięli udział w konkursowych zmaganiach uczniowie z I e.
W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np. : dokończyć przysłowia oraz wybrane wyjaśnić – napisać, co znaczą i od czego pochodzą; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”, a także polskich królów i książęta na podstawie żartobliwych portretów wykonanych wyłącznie na podstawie ich przydomków; wyjaśnić podane hasła typu „jazda”, „kolo”, „wyczesany”.
Zdaniem organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, ale stanowiły doskonałą rozrywkę oraz rozbudzały wyobraźnię i inwencję uczestników, co w rezultacie przekształciło sięw dobrą zabawę. „Księgę przysłów polskich” można byłoby wzbogacić o nowe przysłowia utworzone właściwie na poczekaniu, np.”Janusowe koty”, ”Mądrej głowie włos na głowie”, „Przyszła kryska na tygryska”, „Słowo się rzekło, a ciało się stało”, „Konia kują, a krowa nogę podstawia ”, „Kowal zawinił, a pies skorzystał”, natomiast panteon polskich władców o Mieszka Długonogiego, Bolesława Długobrodego, Zawiszę Czarnego, Marnotrawnego, Wąsatego, Wierzącego, Pewniaka, Musoliniego. Wśród Olimpijczyków znaleźli się Hades, Obelix, Odyseusz oraz Fiona , a uciekającego Akteona goni pies Pimpek. Przybyło nam też polskich podań i legend, np. „Roszponka”, „Popiełuszko”, „Lech, Czech i Prus” i „O Lechu, Czechu i Rusie, którzy założyli Gniezno”.
Sprawdzanie konkursowych zestawów stanowiło wielką przyjemność i dostarczyło świetnej rozrywki. A oto jak wyglądają ostateczne wyniki: I miejsce ex aequo zdobyli Marcel Małecki i Konrad Michalik (I a) oraz Adrian Żak i Michał Żak (I e); II – Milena Pilarska i Wiktoria Stańczyk(I e), które dosłownie deptały chłopców po piętach, ponieważ miały tylko o 1,25 punktu mniej niż oni; III – Michał Aleksiejew i Damian Skinder (I e), których oddech dziewczęta prawie czuły na swoich plecach, bo mieli jedynie o 1 punkt niż one. Jako zespół najlepiej wypadła klasa I d, która zdobyła o 1,22 % więcej punktów niż I f, która uplasowała się na II pozycji i o 1,26 % niż zajmująca III miejsce I a.
Szkolny bibliotekarz, dziękując uczniom klas pierwszych za udział we wspólnej zabawie, jakim był właśnie podsumowany konkurs, zaprasza do następnych, już zaplanowanych. [A. T.]
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły