BUDZENIE ZACIEKAWIENIA POMORZEM ŚRODKOWYM: Z WIZYTĄ W IZBIE TRADYCJI REGIONALNEJ
- 27.10.2021 08:11
- Począwszy od 15 X uczniowie klas pierwszych i drugich mają możliwość obejrzenia w Izbie Tradycji Regionalnej dwóch stałych wystaw, a mianowicie ekspozycję poświęconą historii miasta Białogard i regionu oraz kolekcję odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP od 23 XII 1995 r. do 23 XII 2005 r.
Izba mieści się w budynku starego ratusza, klasycznej kupieckiej kamienicy wzniesionej w 1827 r., której budowniczym był kupiec Jacobi. Ekspozycję dotyczącą historii Białogardu i regionu umiejscowiono na parterze. Duże zaciekawienie większości licealistów wzbudziła kopia mapy Księstwa Pomorskiego z lat 1610 – 1618 autorstwa niemieckiego kartografa Lubinusa. Niektórzy pokusili się o odnalezienie na niej Białogardu, co nie okazało się sprawą łatwą ze względu m.in. na zagęszczenie napisów oraz materiału ilustracyjnego pozatekstowego oraz odbiegające od obecnie używanych brzmienie nazw miejscowości . Numizmatycy (jest kilku wśród naszych uczniów!) zwrócili szczególną uwagę na zbiór monet, a także na tzw. „skarb z Żeleżna”. Zainteresowanie wzbudziły też odlewy tłoków pieczętnych miasta, jak również butelki z lokalnego browaru, bo – dodam tu od siebie - począwszy od lat sześćdziesiątych XIX wieku Białogard piwem stał, przy czym absolutnym hitem stało się „piwo kanclerskie” sprzedawane w butelkach, na których wyobrażano lewy profil Otto von Bismarcka, w wojskowym mundurze i czapce. Piwo to w 1912 r. zostało nagrodzone złotym medalem podczas Wielkiej Wystawy w Kolonii oraz pierwszą nagrodą Wystawy Przemysłowo – Rolniczej w Koszalinie [za: Gładysiak Łukasz. Opowieści znad Parsęty: Białogard i Karlino poprzez wieki. Wwa : Wydaw . " Polska Press ", 2018; s. 39 – 41]. Niekłamane zainteresowanie wzbudziły pamiątki po jeńcach wojennych oraz zesłańcach w głąb ZSRR. Wielu uczniów z dużą uwagą przyglądało się egzemplarzom gazety „Belgarder Zeitung”, a także zdjęciom przedstawiającym członków rodziny von Kleist. Po obejrzeniu eksponatów w sali wystawowej na parterze, młodzież przeszła na pierwsze piętro, gdzie mogła podziwiać otrzymaną w depozycie w 2015 roku unikatową pochodzącą z całego świata kolekcję orderów i odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego, które otrzymywał w czasie sprawowania funkcji prezydenta w trakcie wizyt międzynarodowych lub podczas składania wizyt w Warszawie przez przedstawicieli różnych państw, wśród których znajdują się ordery Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz za wspieranie lekkiej atletyki, jako że wcześniej A. Kwaśniewski był ministrem sportu. Obok odznaczeń np. z Francji, Chile, Turcji, Kazachstanu,…, znajdują się dwa polskie najstarsze ordery: Order Orła Białego* i Order Odrodzenia Polski**.
Przewodniczką po ekspozycjach jest (do Izby w najbliższym czasie wybiera się jeszcze klasa II a) p. Patrycja Bazylińska, pracownik Izby, której za oprowadzenie i ciekawy przekaz najistotniejszych informacji (z powodu ograniczeń czasowych) dziękuje w imieniu licealistów szkolny bibliotekarz.
*Order Orła Białego ustanowiony 1 XI 1705 roku to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. Noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.
**Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 II 1921 roku to drugie pod względem starszeństwa polskie odznaczenie cywilne, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Noszony na czerwonej wstędze z białymi pasami po bokach, przez prawe ramię (w I klasie), na szyi (w II i III klasie) lub na lewej stronie piersi (IV i V klasa). [A. T.]
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły