Wspomnienia absolwentów o naszej szkole

Grażyna Józefów – Bogdańska, absolwentka LO rocznik 1969, obecnie nauczycielka matematyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Bogusława X w Białogardzie
           Lata szkolne spędzone w Liceum przypadły na końcówkę lat 60-tych. Niewiele z klimatu epoki „Dzieci Kwiatów” docierało do Białogardu i jeszcze mniej do naszego Liceum. W tamtym okresie budynek szkoły zmieniał swoje oblicze: przebudowywano wejście i dobudowano drugie piętro. Wtedy to powstały dzisiejsze gabinety matematyki, historii,  biblioteka i aula. W czasie remontu zajęcia odbywały się w kilku miejscach: w Domu Harcerza, Domu Kultury a nawet w Przedszkolu nr 5.

Jacy byliśmy my – uczniowie tej szkoły? Uczyliśmy się, uprawialiśmy sporty, działaliśmy w harcerstwie, należeliśmy do PTTK, PCK, SKO (Szkolna Kasa Oszczędności) a niektórzy również do ZMS  (Związku Młodzieży Socjalistycznej)

Cechą wyróżniającą tamten okres były liczne akcje propagandowo – wychowawcze w rodzaju: Rajd ZMS „Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego”, Wakacyjne Hufce Pracy, wykopki.

Rajdy  były organizowane w czerwcu. Wędrowaliśmy przez kilka dni pięknymi szlakami Pojezierza Drawskiego na miejsce zbiórki w  Wałczu, oglądając efekt działania lodowca w  naturze.

Na wakacyjny hufiec pojechaliśmy prawie całą klasą, z wychowawczynią p. prof. Walerią Buchowską, do miejscowości Drozdowo. Pracowaliśmy cały lipiec ścinając sierpami chwasty w szkółce leśnej, po pracy plażowaliśmy nad pobliskim jeziorem. Spaliśmy w wojskowych namiotach. Zarobione pieniądze przeznaczyliśmy na wycieczkę klasową do Krakowa.

Corocznie pod koniec września, młodzież uczestniczyła w tzw. „wykopkach”. Przez co najmniej tydzień, codziennie - jedna lub dwie klasy wyjeżdżały do  Państwowego Gospodarstwa Rolnego zbierać wykopane ziemniaki. Zarobione pieniądze też zasilały fundusz wycieczkowy.

Nie czuliśmy się młodzieżą indoktrynowaną. Większość z nas czekała na okazję do wypadu poza szkołę, obojętnie z jakiego powodu. To upodobanie do „zarywania” zajęć szkolnych, przyjemność z faktu przebywania w grupie kolegów poza klasą szkolną, z pewnością łączy moje pokolenie z obecnym.