Wspomnienia absolwentów o naszej szkole

Edward Barecki, absolwent rocznik 1952
            Liceum Ogólnokształcące w Białogardzie ukończyłem egzaminem dojrzałości 30 maja 1952 roku. Moimi niezapomnianymi NAUCZYCIELAMI w latach 1948 - 1952 byli profesorowie: poloniści Filus, Pogonowicz, Bolesław Pajączek, pani Khalowa; matematycy: pani Pajączek, Tadeusz Szczeklik, Andrusiw; łaciny uczyła pani Keczmerska, historii i angielskiego dr Wacława Grawiczowa; biologię wykładała pani Sietnicka, język rosyjski pani Zofia Wojtkiewiczowa, religii ks. dr Misiuda, astronomii pan Vitek, ówczesny dyrektor liceum.

Wszyscy byli wspaniałymi pedagogami. Dbali o nasze wychowanie i wykształcenie. Doskonale znali sytuację życiową każdego ucznia. W miarę możliwości pomagali potrzebującym. My darzyliśmy ich należytym szacunkiem i sympatią. Czuliśmy przed nimi respekt. Uczyli nas jak należy postępować w dorosłym życiu, uczyli patriotyzmu i szacunku do drugiego człowieka. Lata przeżyte w LO wspominamy z małżonką Renatą z ogromną sympatią i rozrzewnieniem. Jesteśmy „szkolnym małżeństwem”.  Moja żona jest absolwentką rocznik 1953. Poznaliśmy się w naszym liceum.

Wspominamy różne zachowania nauczycieli, które nas bawiły i zaskakiwały. Pamiętam profesora Szczeklika, który na lekcji matematyki czasami palił papierosa, a dym wydmuchiwał przez dziurkę od klucza. Przez otwory zrobione w gazecie sprawdzał, czy nie ściągamy na klasówce.

Profesor Andrusiw uczył nas geometrii. Schowaliśmy cyrkiel, mając nadzieję, że bez niego nie odbędzie się lekcja. Tymczasem profesor wyjął sznurek z kieszeni i  przy jego pomocy rysował na tablicy idealne koła.

Pamiętam stylowy wygląd budynku szkoły, zbudowanej z czerwonej cegły. Szkoda, że w latach sześćdziesiątych została ona pokryta tynkiem. Szkoda, że zatracono przez to piękną architekturę budynku. Mimo to, szkołę i uczących nas profesorów będziemy zawsze pamiętać.