2019/2020
NADLEŚNICTWO BIAŁOGARD
13 września 2019 r. uczniowie klas I a i I f, wraz w wychowawcami Panią Joanną Grędecką i Panią Barbarą Małachowską – Tkaczyk oraz pedagogiem szkolnym Panią Sabiną Derewońko, uczestniczyli w ognisku integracyjnym na terenie Nadleśnictwa Białogard. Młodzież wzięła udział w prelekcji przygotowanej przez panią leśnik – Patrycję Majchrzak nt. bezpieczeństwa w lesie, zwierząt i roślin leśnych. Uczniowie mieli możliwość zapoznania sie z zawodem leśnika.
mgr Sabina Derewońko
INKUBATOR TECHNOLOGICZNY W BIAŁOGARDZIE
23 i 27 września 2019 r. uczniowie z klas trzecich wzięli udział w Dniach Otwartych Inkubatora Technologicznego
w Białogardzie. Młodzież uczestniczyła w wykładzie nt. Regionalnego rynku pracy i perspektyw jego rozwoju. Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem takich firm jak: Valassis, SBC Windows&Doors, Centrum Malowania Proszkowego oraz Kabel-Technik-Polska.mgr Sabina Derewońko
ZAJĘCIA PT. "TERAZ TY BĄDŹ SĘDZIĄ"
7 grudnia 2019 r. uczniowie klasy II a mieli możliwość udziału w nietypowej lekcji profilaktyczno – wychowawczej. Młodzież spotkała się z sędzią Sądu Rejonowego w Białogardzie Panią Anną Rutecką–Jankowską.
Warsztaty „Teraz Ty bądź sędzią”, miały na celu zwiększenie świadomości prawnej, a także zapoznanie z pracą sędziego. Podczas zajęć uczniowie oglądali symulacje rozpraw sądowych i wcielali się w rolę sędziego. Wybrane sprawy dotyczyły handlu narkotykami i jazdy samochodem pod wpływem środków odurzających oraz uporczywego nękania
w Internecie.mgr Sabina Derewońko
ZAWÓD SĘDZIEGO - WARSZTATY W SĄDZIE REJONOWYM W BIAŁOGARDZIE
15 stycznia oraz 3 lutego 2020 r. uczniowie z klasy I c i I d wzięli udział w zajęciach na terenie Sądu Rejonowego
w Białogardzie zorganizowanych przez Panią Sabinę Derewońko. Pani Sędzia Anna Rutecka - Jankowska przybliżyła młodzieży specyfikę swojej pracy, przedstawiła ścieżkę edukacyjną zawodów: sędziego, prokuratora, adwokata i radcy prawnego, omówiła wygląd sali rozpraw, zapoznała uczniów ze skutkami łamania prawa oraz odpowiedziała na liczne pytania związane ze swoim zawodem.mgr Sabina Derewońko
„EMPATYCZNE SŁUCHANIE – KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA”
17 stycznia 2020 r. uczniowie z klas I b i I c wzięli udział w warsztatach nt. „Empatyczne słuchanie – komunikacja interpersonalna”.
Zajęcia przeprowadzone zostały przez Panią Ewę Cieszko - Kowalską i Panią Marzenę Jakubowską – psycholożki
z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Białogardzie.Uczniowie analizowali przygotowane scenki dotyczące sytuacji trudnych emocjonalnie i formułowali empatyczne komunikaty. Młodzież dowiedziała się jak nazywać emocje i jak z empatią słuchać drugiej osoby.
mgr Sabina Derewońko
ZAJĘCIA NT. "BEZPIECZNE FINANSE - BEZPIECZNA TOŻSAMOŚĆ"
31 stycznia 2020 r. uczniowie z klas trzecich wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez Panią Dorotę Wudarską - Dyrektor Banku Spółdzielczego w Białogardzie oraz Pana Bartłomieja Haltera – doradcę klienta. Uczniom przedstawiono zasady bezpiecznego pożyczania pieniędzy. Omówiono różnicę pomiędzy pożyczką
a kredytem. Młodzież została zapoznana z takimi pojęciami jak: historia kredytowa, zdolność kredytowa, cel kredytu, rzeczywiste oprocentowanie, Biuro Informacji Kredytowej, spirala zadłużenia. Omówiono również konsekwencje niespłacania kredytów i ewentualne możliwe rozwiązania. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie zachowywać się w Internecie i jak chronić swoje dane osobowe. Na zakończenie zajęć młodzież obejrzała film
pt. „Bezpieczne finanse – bezpieczna tożsamość”.mgr Sabina Derewońko
VIII TARGI EDUKACJI I PRACY W LO
mgr Sabina Derewońko
Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie,
Szkolny Ośrodek Wspierania Kariery,
Starosta Białogardzkizapraszają na
VIII TARGI EDUKACJI I PRACY
SZKÓŁ WYŻSZYCH, POLICEALNYCHI ZAKŁADÓW PRACY.
28 lutego 2020r.
godz. 11.00 - 13.00Hala widowiskowo - sportowa
Liceum Ogólnokształcącego im. Bogusława X
ul. Grunwaldzka 46 w Białogardzie
mgr Sabina Derewońko
CO TO EUROPASS ?
Zachęcam zainteresowane osoby do skorzystania z informacji umieszczonych na stronie internetowej: europass.org.pl
Europass to zestaw 5 dokumentów pozwalających zaprezentować umiejętności
i kwalifikacje w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie.Europass służy zapewnieniu obywatelom wszystkich państw UE równych szans w przedstawianiu kwalifikacji i doświadczenia zawodowego w sposób zrozumiały nie tylko w kraju ojczystym, ale w całej Europie. Europass ustanowiony został decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 grudnia 2004.
- Dwa dokumenty dostępne są bezpłatnie: Curriculum Vitae i Paszport Językowy.
- Trzy dokumenty pozostałe wydawane są przez instytucje edukacyjne
i szkoleniowe: Europass – Suplement do Dyplomu, Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, Europass – Mobilność
Europass może być wykorzystany:- przy poszukiwaniu pracy w kraju i za granicą,
- do przygotowania kompletnego portfolio dokumentów związanych z karierą zawodową,
- w celu udokumentowania kwalifikacji zdobytych w różnej formie (kształcenie formalne, szkolenia, staże i praktyki zagraniczne),
- do samooceny i prezentacji kompetencji językowych,
- przy wyjeździe na staż lub praktykę,
- w przypadku kontynuacji nauki za granicą,
- przy przekwalifikowaniu się.
W SKŁAD EUROPASS WCHODZĄ:
Europass – CV jest przydatny każdemu, kto chce zaprezentować pracodawcy
w kraju czy za granicą swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Jest to wyjątkowy formularz życiorysu, używany w takiej samej formie we wszystkich krajach UE, który dodatkowo:- przejrzyście prezentuje dane osobowe oraz informacje o posiadanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym;
- umożliwia porównywanie kwalifikacji kandydatów do pracy pochodzących
z różnych krajów UE; - zbiera i porządkuje wszystkie konieczne informacje, co jest szczególnie ważne dla osób, które piszą CV po raz pierwszy;
- otwiera drogę do zatrudnienia w instytucjach, które wymagają CV właśnie w tym formacie.
Europass – Suplement do Dyplomu
W odniesieniu do europejskiego rynku pracy dokument zwiększa czytelność dyplomów wydawanych przez polskie uczelnie.
W dokumencie możesz zawrzeć pełne informacje na temat poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych podczas studiów, a także swoich szczególnych osiągnięć oraz uprawnień zawodowych.
Suplementy nie zastępują dyplomów, a jedynie stanowią do nich dodatek.
Główną zaletą suplementu jest zwiększenie czytelności posiadanych dokumentów dla pracodawców na europejskim rynku pracy. Mogą dzięki nim porównywać kwalifikacje kilkorga kandydatów na to samo stanowisko i łatwiej orientować się w poziomie ich umiejętności oraz znaczeniu przedstawionych dyplomów.
Europass - Paszport Językowy przedstawia całą „biografię językową” posiadacza dokumentu, czyli etapy i formy kształcenia oraz informacje na temat wykorzystania języka obcego.
Dokument przeznaczony dla każdej osoby, która chce w spójny sposób przedstawić swoje umiejętności językowe:
- odbyte kursy;
- zdobyte certyfikaty;
- zdane egzaminy
Dokument ten umożliwia również wykazanie się umiejętnościami nabytymi poprzez własne doświadczenia czy samokształcenie. Jest to więc dokument szczególnie ważny i przydatny dla osób nie mogących potwierdzić swojej znajomości języka obcego zdanymi egzaminami czy odpowiednimi certyfikatami.
Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe
Dokument zawiera szczegółowy opis umiejętności i kompetencji uzyskanych przez posiadacza dyplomu lub świadectwa zawodowego wraz ze wskazaniem zawodów dostępnych do wykonywania.
W dokumencie lub dokumentach znajdziesz szczegółowy opis umiejętności
i kompetencji uzyskanych przez posiadacza dyplomu zawodowego wraz ze wskazaniem zawodów, które są dla niego dostępne, z zastrzeżeniem, iż prawo do ich wykonywania w poszczególnych państwach członkowskich UE może być uwarunkowane spełnieniem dodatkowych wymogów.Suplementy są jedynie dodatkiem do posiadanego już dyplomu.
Suplementy ściśle powiązane są z zawodem – w danym kraju wszyscy posiadacze określonego dyplomu/świadectwa otrzymają do niego taki sam suplement.
Struktura dokumentu jest jednolita dla wszystkich państw członkowskich UE, chociaż w Polsce w suplementach dodatkowo umieszcza się numer dyplomu / świadectwa oraz nazwisko i imię posiadacza.
Dokument służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych
w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia). Dokument można utworzyć za pośrednictwem systemu Europass Mobilność On-Line (EMOL).W dokumencie wpisz studia odbyte na zagranicznych uczelniach, kursy, warsztaty, seminaria, konferencje, udział w zajęciach organizowanych przez placówki partnerskie swoją praktykę lub staż zawodowy oraz informacje
o doświadczeniu zdobytym w ramach wolontariatów.Pamiętaj o:
- semestrach zaliczonych w ramach programów wymiany
- praktykach zawodowych
- odbytych wolontariatach
- współpracy (zawodowej/w ramach wolontariatu) z organizacjami pozarządowymi
Zwróć uwagę, że Europass – Mobilność potwierdza tylko doświadczenie zdobyte w ramach wyjazdu zorganizowanego (np. wymiany studenckiej, stażu w przedsiębiorstwie, udziału w zorganizowanych formach doskonalenia zawodowego, np. kurs językowy, metodyczny, tematyczny, job shadowing).
Dokument ten przysługuje każdemu – niezależnie od wieku czy wykształcenia – kto przyjeżdża do kraju europejskiego w celu odbycia nauki lub zdobycia doświadczenia zawodowego w ramach wyjazdu zorganizowanego.
Instytucją wydającą dokument jest instytucja wysyłająca osobę na staż/praktykę/okres nauki za granicę.
Skontaktuj się z instytucją wysyłającą, jeśli chcesz otrzymać dokument.
Strona wysyłająca oraz strona przyjmująca we współpracy (i w uzgodnionym między sobą języku) wypełniają dokument.
Partnerami mogą być uczelnie wyższe, szkoły, ośrodki szkolenia zawodowego, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe itd.
mgr Sabina Derewońko