Menu główne

 • NAGRODY DLA LAUREATÓW SZKOLNYCH JESIENNYCH KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH
  W ramach jesiennych konkursów bibliotecznych przeprowadzone zostały następujące konkursy:                       
    * dla klas pierwszych: „Humanistyczny groch z kapustą ‘’, w którym wzięły udział 52 osoby. Wszystkie premiowane miejsca przypadły w udziale uczennicom klasy I b: I - zdobyła  Martyna Husak, II  - Zuzanna Swędrowska, III - Julia Klimek;                                                                                                                     
  09.12.2020 12:33 | więcej »
 • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU”
  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny pod hasłem  „Zamek w zamku ”. Przystąpiły do niego  42 osoby, które pracowały indywidualnie. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np.:  rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze/poeci znajdują się  na portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena . Było ich 10. Przedstawiały m.in. Jana Kochanowskiego umiejscowionego pod lipą, Bolesława Prusa z lalką w ręce, Henryka Sienkiewicza trzymającego w rękach płonącą pochodnię oraz miecz; uzupełnić związki frazeologiczne (np. być podobnym … , smalić …, przeczytać …); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. bal, kadż, koło).
  29.10.2020 11:42 | więcej »
 • Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Bibliotecznego dla klas drugich
  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich jesienny konkurs biblioteczny zatytułowany „Dudekówna szła z panem Pióro ”. Przystąpiły do niego 92 osoby, z których każda pracowała indywidualnie. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np.: uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one błędnie użyte (np. kompania - kampania; status - statut); wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne są podane wyrazy i zwroty (np. chata, fura, starzy, kolo; dać zmianę, przetrenować się, złapać drugi oddech, spalony); podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. N l. mn. rzeczownika „liść”;   D l. poj. rzeczownika „tapczan”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Przyjeżdżając w piątek, pogoda była dość dobra.); podać nazwę polskiego miasta, w którym znajdują się np. Dwór Artusa czy romańskie rzeźbione drzwi brązowe.
  07.10.2020 13:15 | więcej »
 • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS PIERWSZYCH

  Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego  HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ” przystąpiły łącznie 52 osoby, z których każda pracowała indywidualnie. Jako ostatni, 23 IX, udział w konkursowych zmaganiach wzięli uczniowie z I b o profilu ogólnym. W ciągu ok. 40 minut należało wykonać  7 różnego typu zadań, np. : napisać, co znaczą podane regionalizmy: bumelek, miałki, tytka , …, a także przysłowia i powiedzenia: „Dwie niewieście i targ w mieście”, „Głos wołającego na puszczy”, „Zagiąć na kogo parol”, … ; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”: Prometeusza, Europę, Hefajstosa, … ; wyjaśnić podane hasła typu „dżamba”, „kminić akcję”, „lajtowy”, … . Zdaniem szkolnego bibliotekarza, organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, a sprawdzanie konkursowych zestawów dostarczyło dużo emocji. A oto jak wyglądają ostateczne wyniki: I miejsce zdobyła Martyna Husak ; II –  Zuzanna Swędrowska, która dosłownie deptała Martynie po piętach, ponieważ miała tylko o 0,5 punktu mniej niż ona; III – Julia Klimek, której oddech Zuzanna prawie czuła na swoich plecach, bo miała jedynie o 0,5 punktu więcej. Wszystkie najwyżej punktowane miejsca przypadły w udziale dziewczętom z klasy I b. Jako zespół  najlepiej wypadła klasa I b o profilu humanistycznym, która zdobyła o 3,15 % więcej punktów  niż plasująca się na II pozycji I a o profilu biologiczno – chemicznym i o 4,1% niż zajmująca III miejsce I a o profilu ekonomiczno – informatycznym . Natomiast IV miejsce przypadło w udziale kl. I b o profilu ogólnym, którą od zwycięzców dzieli niewiele - 4,92 %.

  Szkolny bibliotekarz, dziękując uczniom klas pierwszych za udział  w konkursowym współzawodnictwie i wspólnie spędzony czas, już dziś zaprasza do następnej, już zaplanowanej wiosennej edycji konkursów w ramach Tygodnia Bibliotek.  [A. T.]

  24.09.2020 10:26 | więcej »
 • XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: rozstrzygnięcie konkursu

  Tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” z powodu narodowej kwarantanny odbył się nieco inaczej, świętowaliśmy on-line. Jednak, podobnie jak wcześniej, byliśmy razem.

  26.05.2020 14:40 | więcej »
 • 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

  Włączając się w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II nasza szkolna biblioteka poleca uwadze czytelników szereg  posiadanych na stanie księgozbioru pozycji autorstwa Karola Wojtyły /Jana Pawła II lub o nim samym osób trzecich. Na dość bogaty biblioteczny zbiór składają się m.in. adhortacje apostolskie, encykliki: „Evangelium vitae: o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego”, „Familiaris consortio: o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym”, „Laborem exercens: o pracy ludzkiej”, „Redemptor hominis” i listy: „List do Rodzin”  z okazji Roku Rodziny 1994.

  18.05.2020 08:49 | więcej »
 • XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
  Tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” odbędzie się nieco inaczej, ponieważ w tym roku będziemy świętować on-line. Szkolny bibliotekarz ma nadzieję, że jak dotychczas będziemy razem. Przez cały tydzień, a i odrobinkę dłużej, zarówno na stronie biblioteki,  jak i na ogłoszeniach w Librusie będzie widniał  przygotowany przez nauczyciela bibliotekarza konkurs biblioteczny.
  12.05.2020 08:03 | więcej »
 • BLISKIE SPOTKANIA Z TWÓRCZOŚCIĄ SZEKSPIRA
   Czwartkowa pogoda (5 III) sprzyjała uczniom klas I a i I b, którzy tego dnia pod opieką  p. Joanny Grędeckiej i p. Artura Knapa, swoich wychowawców oraz p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza, wybrali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, aby obejrzeć świetnie zrealizowany spektakl  zatytułowany „Dzieła wszystkie Szekspira … w nieco skróconej wersji” w reżyserii Piotra Krótkiego, uznanego i wielokrotnie nagradzanego koszalińskiego aktora.                             
  10.03.2020 13:38 | więcej »
 • ODKRYWANIE HISTORII NASZEJ „MAŁEJ OJCZYZNY”

           W poniedziałek, 2 III , gościnne progi białogardzkiej  Izby Tradycji Regionalnej podlegającej Miejskiej Bibliotece Publicznej odwiedzili uczniowie kl. I b, nad którymi opiekę sprawował szkolny bibliotekarz. Na miejscu licealistów oczekiwały p. Patrycja Bazylińska i p. Aneta Ślepaczuk, które w sposób  pełny i ciekawy zaprezentowały stałe wystawy placówki: „Historię Ziemi Białogardzkiej”  skupiającej historyczne pamiątki oraz  przedmioty codziennego użytku związane z Białogardem i okolicami; „Wojciech Sawilski – artysta, pierwszy kustosz muzeum powojennego Białogardu” przybliżającej  życie i dorobek pierwszego powojennego białogardzkiego muzealnika, który nie tylko zaopiekował się muzeum, ale i doprowadził je do stanu świetności czyniąc z podrzędnego muzeum placówkę, w której odbywały się liczne tematycznie różnorodne wystawy, w tym sprowadzane z największych polskich muzeów,  dzięki czemu wzmianka o białogardzkim muzeum została zamieszczona w wydanym w  1950 r. „Przewodniku po muzeach polskich”; „Wystawę orderów i odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP w latach 1995 – 2005”  prezentującą szereg orderów i odznaczeń otrzymanych przez Aleksandra Kwaśniewskiego, rodowitego białogardzianina,  podczas jego prezydentury,  a które przekazał do nowo utworzonej izby jako wyraz szacunku dla białogardzian oraz okazanie przynależności i związków z miastem, które w czasie pełnienia najwyższej funkcji w państwie często odwiedzał.

  Interesująco poprowadzone spotkanie w ITR na pewno  wzmogło zainteresowanie młodzieży historią Białogardu i jego okolic oraz ich mieszkańców, a także rozbudziło apetyt na więcej. [A. T.]

  03.03.2020 11:54 | więcej »
 • Wyjazd klas I c i I f do BTD w Koszalinie
  We wtorek, 28 I, ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów klas pierwszych (I c, I f) miała przyjemność obejrzeć w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym zabawną sztukę zatytułowaną „Dzieła wszystkie Szekspira … w nieco skróconej wersji” w reżyserii Piotra Krótkiego, który znalazł się także w jej obsadzie obok Katarzyny Ulickiej – Pydy i Jacka Zdrojewskiego, uznanych koszalińskich aktorów.     
  30.01.2020 12:03 | więcej »
 • Wyjście klasy I c na wystawę "Kreacja i spekulacja"
  Od kilku dni w CKiSE można obejrzeć ciekawą wystawę prac studentów studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej powstałych w Pracowni Artystycznej Katedry Sztuk Plastycznych, a zatytułowaną „Kreacja i spekulacja”.
  23.01.2020 09:34 | więcej »
 • Wyjazd klas I d i II a do BTD w Koszalinie

  Ostatni przedświąteczny tydzień obfituje w naszej szkole w różnego rodzaju kulturalne przedsięwzięcia, do których należy zaliczyć wyjazd klas I d i II a do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie na spektakl zatytułowany „Like Fake. Historia, której nie było”. Sztuka Tomasza Ogonowskiego jest przewrotną osadzoną w „sieciowej” współczesności opowieść o ponadczasowej wartości ludzkich uczuć rozgrywającą się w świecie nastolatków, w którym królują wszechobecny internetowy cynizm i zdziczenie obyczajów. Kluczem do zrozumienia sztuki jest zdanie wypowiadziane przez jednego z bohaterów: „Nic nie jest takie, jakim się wydaje”.

  19.12.2019 13:21 | więcej »
 • Spotkanie z lokalnymi artystami
  W piątkowe przedpołudnie, 13 XII, uczniowie klasy II b oraz grupy z II a i III c mieli wielką przyjemność spotkać się z trójką lokalnych poetów: pp. Jadwigą Kulik, Katarzyną Anną Śliwiak i Marianem Kwidzińskim, którzy są dobrze znani mieszkańcom Białogardu i okolic ze względu na fakt prezentowania swojej twórczości w ramach Białogardzkiego Klubu Miłośników Poezji „Cztery Pory Roku”. Goście zostali zaproszeni przez szkolnego bibliotekarza za życzliwym pośrednictwem p. Joanny     Kowalewskiej.                                                                                                                                                                 
  16.12.2019 13:10 | więcej »
 • Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Bibliotecznego

  Na apelu, który miał miejsce 22 XI oprócz spraw bieżących przekazanych uczniom przez p. Daniela Glinkę, dyrektora LO,  przez p. Annę Traczyk, szkolnego bibliotekarza, zostały wręczone dyplomy i drobne nagrody rzeczowe w postaci m.in. książek (począwszy od obyczajowych poprzez fantastykę do historycznych) laureatom – zdobywcom I miejsc w jesiennych konkursach bibliotecznych na poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich.                                                                                             
  Indywidualnie nagrodzeni zostali : ex  aequo  Marcel Małecki i Konrad Michalik (I a)  oraz Adrian Żak  i Michał Żak (I e) ; Weronika Kamińska i Patryk Kościelniak (II b); Sandra Markowska i Julia Włodarz  (III a ). Natomiast grupowo wyróżniono  klasy:  I d, II b, III a, którym jako nagrody dostały się łakocie. 

  Za przygotowanie dyplomów p. Katarzynie Bąk oraz sponsorom za nagrody pozyskane przez p. Annę Traczyk dziękuje szkolny bibliotekarz. [A. T.]     

  25.11.2019 11:42 | więcej »
 • Prelekcja dla uczniów klas drugich nt. Olgi Tokarczuk

  W piątkowe przedpołudnie, 22 XI, uczniowie z klas II a (grupa z rozszerzonym językiem polskim) i II b, pozostając  pod opieką p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza oraz p. Artura Knapa, nauczyciela historii, udali się do Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie oczekiwał ich pracownik placówki p. Marcin Pierzchliński z ciekawą prelekcją poświęconą sylwetce Olgi Tokarczuk, zdobywczyni Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (przyznana w 2019 za rok 2018). Ciekawemu ujęciu tematu towarzyszyły celowo dobrane obrazy oraz kilkuminutowy film, której bohaterką była, oczywiście, powieściopisarka.                                                                                                                              Pobytowi w Czytelni towarzyszyła  - jak zawsze - miła i ciepła atmosfera, za co dziękujemy p. M. Pierzchlińskiemu i mamy nadzieję na kolejne ciekawe spotkania. [A. T.]

  25.11.2019 11:40 | więcej »
 • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS TRZECICH: „ZAMEK W ZAMKU” ROZSTRZYGNIĘTY

  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny pod hasłem „Zamek  w zamku ” w wersji A oraz B. Przystąpiły do niego  43 osoby, które za wyjątkiem jednego zespołu z III b , pracowali   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np. :  rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze/poeci znajdują się  na dziesięciu portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena (np. Jan Kochanowski /lipa, Bolesław Prus/lalka, Henryk Sienkiewicz/płonąca pochodnia, miecz) ; uzupełnić związki frazeologiczne (np. … spode łba, panna …, silny jak …); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. pensja, przypadek, muł).

   

  19.11.2019 11:39 | więcej »
 • KSIĄŻKA W SZTUKACH WIZUALNYCH
  We wtorek, 4 XI, uczniowie klasy I f pod opieką p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza oraz p. Artura Knapa, nauczyciela historii, udali się do Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie mieli możliwość wysłuchania arcyciekawego wykładu popartego celowo dobranymi obrazami zatytułowanego „Książka w sztukach wizualnych”.
  07.11.2019 11:02 | więcej »
 • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO DLA KLAS DRUGICH: „DUDEKÓWNA SZŁA Z PANEM PIÓRO”
  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich jesienny konkurs biblioteczny zatytułowany „Dudekówna szła   z panem Pióro ”. Przystąpiły do niego 44 osoby, które za wyjątkiem jednej uczennicy, pracowały   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np.:  uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one błędnie użyte(np. polisa - pelisa; ułamek - ułomek); wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne są podane wyrazy i zwroty (np. lufa, belfer, odwalić, waksy; zasobnik, przestój, kooperacja, suwnica); podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. N l. mn. rzeczownika „liść”; D l. poj. rzeczownika „tapczan”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Jeżeli dziecko coś przeskrobie, trzeba go koniecznie ukarać.); podać nazwę polskiego miasta, w którym znajdują się np. Krzywa Wieża czy romańskie rzeźbione drzwi brązowe. Była też zagadka zilustrowana dziesięcioma laurkami, z których jedna była przeznaczona dla Adama Mickiewicza – należało ją wskazać i napisać, dlaczego właśnie ta.                         
  07.11.2019 10:58 | więcej »
 • OLGA TOKARCZUK W NASZEJ SZKOLNEJ BIBLIOTECE
  Olga Nawoja Tokarczuk, polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Jest także laureatką The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za „Biegunów” i „Księgi Jakubowe”.                                                                                                                                                      Nasza szkolna biblioteka dysponuje siedmioma egzemplarzami „Prawieku i innych czasów”, trzeciej książki O. Tokarczuk, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez krytykę. Rzeczywistość wsi położonej w centrum Polski splata się w niej z mitem. To swoista parafraza Księgi Rodzaju, odwracająca jednak niektóre biblijne toposy. To jedna z najwybitniejszych powieści powstałych w ciągu ostatnich lat. Jest w niej piękno współodczuwania z naturą, umiejętność znajdowania dramatyzmu w każdej szczelinie istnienia, frapująca refleksja egzystencjonalna(za Przemysławem Czaplińskim).   
  21.10.2019 11:41 | więcej »
 • Jesienny Konkurs biblioteczny w klasach drugich
  Jesienny konkurs biblioteczny dla klas drugich został zatytułowany "Dudekówna szła z panem Pióro".
  Jako pierwsi przystąpili do niego uczniowie z II b - 24 osoby, dla których
  konkursowe zmagania okazały się dobrą zabawą, o czym świadczyło
  ogromne zaangażowanie w pracę. Towarzyszyła jej przyjemna bezstresowa atmosfera.
  A rzecz cała miała miejsce w piątek, 18 X. [A. T.]
  18.10.2019 13:35 | więcej »
 • Klasa I b na wystawie

  W czwartek,17 X, uczniowie kl. I b pod opieką p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza, odwiedzili Galerię Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, gdzie mieli ogromną przyjemność obejrzeć niepowtarzalną wystawę zatytułowaną „ Z miłości do Polski. Sto zdjęć na 100 – lecie odzyskana przez Polskę niepodległości”, na którą zostali zaproszeni przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Białogardzie, CKiSE oraz autorów zdjęć. Wystawie przyświeca jasno wyartykułowany cel: uświadamianie, że niepełnosprawność może być piękna. Po obejrzeniu ekspozycji na pierwszoklasistów czekała miła niespodzianka – zostali nie tylko szerzej zapoznani z działalnością placówki, ale i po niej oprowadzeni, dzięki czemu mogli zajrzeć do takich zakamarków, do których zwykli śmiertelnicy nie mają wstępu. A do takich należy na przykład usytuowana na poziomie -1pracownia p. Marka Kopczyńskiego, instruktora Teatru Lalek „MARKO”. Rolę przewodnika po obiekcie wziął na siebie p. Paweł Mielcarek, instruktor ds. rozwoju i upowszechniania kultury. [A. T.]

   

   

   

   

  18.10.2019 12:17 | więcej »
 • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS PIERWSZYCH ROZSTRZYGNIĘTY

            Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego  HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ” przystąpiło łącznie 100 osób, z których prawie wszyscy pracowali w parach. Jako ostatni, 16  X, wzięli udział w konkursowych zmaganiach uczniowie z I e.

  W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np. : dokończyć przysłowia oraz wybrane wyjaśnić – napisać, co znaczą i od czego pochodzą; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”, a także polskich królów i książęta na podstawie żartobliwych portretów wykonanych wyłącznie na podstawie ich przydomków; wyjaśnić podane hasła typu „jazda”, „kolo”, „wyczesany”.

  18.10.2019 12:06 | więcej »
 • "Humanistyczny groch z kapustą" w klasie I c
  Tak zatytułowany został jesienny konkurs biblioteczny dla klas
  pierwszych. Na początku tygodnia, 23 IX, przystąpili do niego uczniowie z
  1c oraz 1 d, łącznie 23 osoby, dla których konkursowe zmagania okazały się świetną zabawą, o czym świadczyło ogromne zaangażowanie w pracę, któremu towarzyszyły częste wybuchy śmiechu i przyjemna atmosfera pozbawiona stresu. [A. T.]
  27.09.2019 13:22 | więcej »
 • Zajęcia klasy I b w Czytelni Księgozbioru A. Kwaśniewskiego
  Klasa I b w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  W poniedziałkowe przedpołudnie, 23 IX, uczniów klasy I b spotkała miła
  niespodzianka: pod opieką p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza i p.
  Artura Knapa, nauczyciela historii i wos-u, udali się oni do Czytelni
  Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie mieli możliwość
  zapoznać się z propozycjami w/w placówki oferowanej mieszkańcom
  Białogardu, w tym, oczywiście, młodzieży. Prezentcji dokonał
  prowadzący Czytelnię p. Marcin Pierzchliński.
  [A.T.]
  27.09.2019 13:14 | więcej »
 • Konkurs Biblioteczny w klasie III c

  13 IX odbył się pierwszy konkurs biblioteczny z przewidzianych na bieżący rok szkolny. Jako pierwsi przystąpili do niego uczniowie klasy III c. O palmę pierwszeństwa walczyło 16 osób, które w ciągu 45 minut, w parach, „rozpracowywało” 10 zadań, z których niektóre należało traktować z przymrużeniem oka. [A. T.]

  13.09.2019 22:52 | więcej »
 • NASZ TEGOROCZNY TYDZIEŃ BIBLIOTEK

  Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek, ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy, która odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza i trwają do 15 maja.

  23.05.2019 11:45 | więcej »
 • Konkurs Biblioteczny
  Tydzień Bibliotek stanowi doskonałą okazję, aby wszystkim licealistom przypomniała o sobie szkolna biblioteka. W tym roku - w formie konkursu bibliotecznego przygotowanego przez szkolnego bibliotekarza, który do zdrowego współzawodnictwa zaprosił wszystkich pierwszo- i drugoklasistów. Już wzięli w nim udział uczniowie z II a i I a, co ukazuje mini-fotoreportaż.
  17.05.2019 12:16 | więcej »
 • Zajęcia klas pierwszych w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  W ostatnich dniach listopada i w pierwszych grudnia w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego gościły dwie klasy: I a i I b, które podobnie jak drugo- i trzecioklasiści uczestniczyły w prelekcjiMarcina Pierzchlińskiego na temat bibliotek w filmach począwszy od "Śniadania u Tiffany'ego" z roku 1961, a skończywszy na
  produkcjach prawie najnowszych. Opiekę nad uczniami sprawował szkolny
  bibliotekarz, będący jednocześnie pomysłodawcą udziału w tej ciekawej
  czytelniczej imprezie.

   
  28.01.2019 14:56 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny dla klas trzecich rozstrzygnięty

  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny: „Zamek w zamku ”. Przystąpiło do niego 31 osób, które za wyjątkiem jednego ucznia  z III a, pracowali  w parach.  W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np.:  rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/ znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze znajdują się na dziesięciu portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena (np. Jan Kochanowski /lipa, Bolesław Prus/lalka, Henryk Sienkiewicz/płonąca pochodnia, miecz); uzupełnić związki frazeologiczne (np. potępić w …, smalić …, lekki jak …); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. kadż, pal, koło).

  Zdaniem organizatora imprezy, zadania były tak sobie trudne, a już  na pewno  stanowiły doskonałą rozrywkę, o czym świadczyć mogą atmosfera i dobry nastrój, który udzielił się chyba wszystkim uczestnikom konkursu. Polecenia pobudzały  wyobrażnię  uczniów oraz zachęcały  do intelektualnego wysiłku, co ostatecznie  przełożyło się na dobre i wyrównane wyniki. Szczególną inwencję i poczucie humoru konkursowiczów można było zauważyć, gdy starali się uzupełnić związki frazeologiczne, dzięki czemu nasz słownik wzbogacił się o kolejne, np. „smalić się na raka”, „panna z kotem”, „potępić w niezapomnienie” lub utworzyć stopień wyższy przymiotników i zbliżonych do nich imiesłowów przymiotnikowych, np. pusty – pustszy, stalowy – stalowiejszy, męski – najmęższy. Panteon polskich pisarzy powiększył się np. o Jana Matejkę, Romana Dmowskiego, Marię Skłodowską – Curie.                                                                                                                                                           Tak jak trzecioklasiści dobrze się bawili wykonując konkursowe zadania, tak i bibliotekarz miał wiele przyjemności sprawdzając je. A oto jak wyglądają wyniki:

  Lokata

  Klasa

  I

  III b

  II

  III a

   

   

   

  Szkolny bibliotekarz dziękuje uczniom klas  trzecich za udział we wspólnej zabawie, dla których ten konkurs był ostatnim z proponowanych dla nich w tym roku szkolnym. [A. T.]

  07.12.2018 09:09 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasie III b
  "Zamek w zamku" tak był zatytułowany konkurs biblioteczny dla klas trzecich. 5 XII zmierzyło się z nim dwanaścioro uczniów z kl.III b. I tym sposobem wszystkie klasy - począwszy od I a, a skończywszyna III b- mają za sobą konkursy biblioteczne przewidziane na ten rok. szkolny. Brawo dla wszystkich uczestników, tym bardziej, że wygrani są wszyscy.
   
  06.12.2018 13:06 | więcej »
 • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS DRUGICH: „DUDEKÓWNA SZŁA Z PANEM PIÓRO” ROZSTRZYGNIĘTY
  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich konkurs biblioteczny: „Dudekówna szła z panem Pióro ”. Przystąpiło do niego 56 osób, które za wyjątkiem dwojga uczniów – po jednej osobie z II a i II b , pracowali   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 7 różnego typu zadań, np. :  uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one błędnie użyte np. rzewnie – żywnie; podstawny – postawny);wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne są podane wyrazy i zwroty (np. docisnąć do dechy, lewy kurs, kicha nawala, wyciągnąć setkę; dać zmianę, przetrenować się, złapać drugi oddech, spalony); podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. M l. poj. rzeczownika „Hiszpanie”; D l. poj. rzeczownika „siemię”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Czy można dosypać cukier do cukiernicy?).
  03.12.2018 10:58 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasie II a
  W czwartek, 29 XI, na uczniów klasy II a czekała miła niespodzianka: konkurs biblioteczny zatytułowany "Dudekówna szła z panem Pióro". Przystąpiło do niego 17 osób, które w ciągu 45 minut rozwiązywało 7 mniej lub bardziej trudnych i złożonych zadań.
   
  30.11.2018 09:30 | więcej »
 • Zajęcia klasy II a w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  Uczniowie kl. II a w piątek, 23 XI, gościli w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie wysłuchali prelekcji Marcina Pierzchlińskiego zatytułowanej "Biblioteka w filmie polskim i zagranicznym".
   
  27.11.2018 18:56 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasach II b i II c
  W piątek, 16 XI, aż 39 drugoklasistów, uczniów II b i II c, wzięłoudział w konkursie bibliotecznym, którego tytuł brzmiał wielce oryginalnie: DUDEKÓWNA  SZŁA  Z  PANEM  PIÓRO.
  20.11.2018 10:24 | więcej »
 • Zajęcia w Czytelnii Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  15 XI uczniowie kl. III b pod opieką nauczyciela historii i szkolnego
  bibliotekarza odwiedzili Czytelnię Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie mieli możliwość posłuchania ciekawej prelekcji na temat bibliotek w polskich i zagranicznych filmach popartej multimedialną prezentacją przygotowanej przez Marcina Pierzchlińskiego,pracownika tejże placówki.
  15.11.2018 14:26 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasie III a

  W środę,14 XI, dziewiętnaścioro uczennic i uczniów z kl. III a pozytywnie odpowiedziało na zaproszenie szkolnego bibliotekarza i wzięło udział w konkursie bibliotecznym dla trzecioklasistów: "Zamek w zamku", w którym w ciągu 45 min. zmierzyć się trzeba było z dziesięcioma zadaniami i ... nie dać się wpuścić w maliny.
  14.11.2018 11:40 | więcej »
 • WYNIKI KONKUSU BIBLIOTECZNYEGO DLA KLAS PIERWSZYCH: HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ”
  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas pierwszych konkurs biblioteczny: Humanistyczny „groch z kapustą”. Przystąpiło do niego 49 osób, które za wyjątkiem jednego ucznia z I a, pracowali   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np. : dokończyć przysłowia oraz wybrane wyjaśnić – napisać, co znaczą i od czego pochodzą; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”, a także polskich królów i książęta na podstawie żartobliwych portretów wykonanych wyłącznie na podstawie ich przydomków; wyjaśnić podane hasła typu „beka”, „lansik”, „trybić”.
  11.11.2018 20:46 | więcej »
 • Konkurs Biblioteczny w klasie Ia
  8 XI z zaproszenia szkolnego bibliotekarza do wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym dla klas pierwszych skorzystało 25 uczniów z kl. I a. Nad ośmioma zadaniami przez 45 min. pracowało 12 par i jedna osoba indywidualnie.
  08.11.2018 13:02 | więcej »
 • WYSTAWKA KSIĄŻEK: NIE TYLKO JÓZEF PIŁSUDSKI …
  W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę  oddajemy hołd tym wszystkim, dzięki którym możemy dziś cieszyć się życiem w wolnej Polsce. Czy znamy ich wszystkich? Pochylmy się nad niektórymi z nich.      
  07.11.2018 14:22 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny
  6 XI szkolny bibliotekarz zaprosił uczniów kl. I b do wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym skierowanym do uczniów klas pierwszych pod hasłem: Humanistyczny "groch z kapustą". Przygotowane zestawy liczyły po 8 różnorodnych zadań, które pracującym w parachkonkursowiczom bardzo przypadły do gustu.
  07.11.2018 14:13 | więcej »
 • Spotkanie z lokalnym poetą
  We wtorek, 23 X, uczniowie  klas I a, I b, II a i III a (gr. h.) mieli możliwość na około 40 minut przenieść się w świat poezji. A to za sprawą Kazimierza Kozłowskiego, lokalnego poety z Tychowa, który zaprezentował młodzieży swój najnowszy utwór - "Opowiastkę owartości nauki i uczenia się", którą napisał specjalnie na tę okoliczność.
   
  25.10.2018 10:40 | więcej »
 •  CZYTAMY LITERATURĘ OBCOJĘZYCZNĄ
     Spośród wielu języków obcych szczególne znaczenie mają tzw. języki międzynarodowe. Należą  do nich te, którymi posługuje się ONZ i organizacje z nią stowarzyszone, np. UNESCO, UNICEF: angielski, arabski, chiński, francuski, hiszpański i rosyjski. Dla Polski największe znaczenie mają języki sąsiadów – niemiecki i rosyjski oraz najszerzej upowszechnione poza ich macierzystymi krajami – angielski i  francuski.                                                                                                                                                                     
  10.10.2018 14:26 | więcej »
 • Zajęcia klasy I a w Izbie Tradycji Regionalnej
  W środę, 10 X, kl. I a pod opieką szkolnego bibliotekarza w Izbie Tradycji Regionalnej obejrzała ekspozycje stałe : "Historia Ziemi Białogardzkiej", " Ordery i odznaczenia Aleksandra Kwaśniewskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995 -
  2005", "Wojciech Sawilski, artysta, pierwszy kustosz muzeum powojennego Białogardu" oraz wystawę czasową, na którą złożyły się widokówki Białogardu przedstawiające miasto sprzed kilkudziesięciu lat. Uczniowie mieli też możliwość zapoznać się z księgozbiorem Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego oraz imprezami
  czytelniczymi proponowanymi przez tę instytucję. Młodzież oprowadzał Grzegorz Dymiński.
  10.10.2018 14:20 | więcej »
 • Zajęcia w Izbie Tradycji Regionalnej - 2.X.2018r.
  Uczniowie klasy I b z inicjatywy i pod opieką Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza, mieli dzisiaj możliwość zapoznać się z ekspozycjami stałymi i wystawą czasową prezentowanymi w Izbie Tradycji Regionalnej.
  O zbiorach opowiadał i po Izbie młodzież oprowadzał prowadzący placówkę Grzegorz Dymiński.
  Ostatnie 10 minut zostało przeznaczone na zapoznanie pierwszoklasistów z zasobami Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego oraz organizowanymi w niej imprezami.
  03.10.2018 08:33 | więcej »
 • Tydzień Bibliotek w naszej szkole
        Każdego roku w dniach od 8 do 15 V Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek, który ma przyczynić się do promocji czytelnictwa i bibliotek poprzez podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, a także zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
  18.05.2018 11:36 | więcej »
 • OTWARCI NA POMOC
          Począwszy od 5 III trwa w naszej szkole - zbliżająca się do końca - zbiórka przyborów szkolnych, zabawek i odzieży dla polskich dzieci mieszkających w Gródku [Jagiellońskim] koło Lwowa (ukr. Городок). W LO akcję tę, za zgodą dyrektora placówki Daniela Glinki, rozpropagował i prowadzi szkolny bibliotekarz, a podchwycił ją od Parafialnego Zespołu Caritas białogardzkiej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Przez ok. 5 tygodni pracownicy i uczniowie liceum do biblioteki, szkolnego centrum zbiórki, dostarczyli osiem pokażnych rozmiarów reklamówek nowych i używanych rzeczy, wśród których królowały ubrania oraz różnokolorowe pluszaki, ale były też artykuły spożywcze i szkolne oraz książki. Wszystko to, co zostało przyniesione, było w dobrym i bardzo dobrym stanie, dzięki czemu bez wahania można było artykuły te w całości przekazać  osobom koordynującym akcję z ramienia PZC. Ponieważ rzeczy spływały w różnym czasie, bibliotekarz do siedziby PZC odnosił je trzykrotnie.                                                                                                                               
  11.04.2018 14:22 | więcej »
 • Szkolny Konkurs Języka Rosyjskiego
  Tuż przed przerwą w nauce z okazji Wielkanocy, 26 III, nauczycielka języka rosyjskiego przeprowadziła Szkolny Konkurs Języka Rosyjskiego. Do udziału we wszystkich wcześniejszych edycjach zapraszała uczniów klas trzecich, a więc kończących trzyletnią naukę w szkole, a tym samym  trzyletni szkolny kurs języka rosyjskiego.
  06.04.2018 11:42 | więcej »
 • II a i II b w Czytelnii Księgozbioru A. Kwaśniewskiego
  28 III, w środę, klasy 2 a i 2 b pod opieką bibliotekarza Anny Traczyk i nauczyciela historii Artura Knapa byli w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie zaprezentowany im został projekt Marcina Pierzchlińskiego na temat najciekawszych, najpiękniejszych i najdziwniejszych bibliotek w Polsce i na świecie.
  28.03.2018 21:42 | więcej »
 • Zajęcia w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  W piątek 16 marca klasa I a uczestniczyła w zajęciach w Czytelni Księgozbioru A. Kwaśniewskiego
  04.04.2018 10:01 | więcej »
 • WIRTUALNE BIBLIOTECZNE WOJAŻE
       Już od siedmiu lat, tj. od roku 2011, Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają te samorządy, dla których dobrze funkcjonująca biblioteka publiczna to najlepszy sposób zapewnienia wszystkim mieszkańcom swojej gminy niczym nieutrudnionego i  zupełnie nieodpłatnego dostępu tak do szeroko pojętej kultury, jak i literatury, wiedzy oraz nowych mediów.
  12.03.2018 11:41 | więcej »
 • Zajęcia w Czytelni Księgozbioru A. Kwaśniewskiego

  6 III klasa I c z inicjatywy i pod opieką szkolnego bibliotekarza była w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie uczestniczyła wprelekcji Marcina Pierzchlińskiego na temat  najciekawszych, najpiękniejszych i najdziwniejszych bibliotek w Polsce i na świecie.

  08.03.2018 09:45 | więcej »
 • SPOTKANIE Z PASJONATEM FOTOGRAFII I JEGO ŚWIATŁEM MALOWANYMI ZDJĘCIAMI
     W środę, 21 II, uczniowie klasy I a z wielkim zainteresowaniem obejrzeli fotografie Andrzeja Świrki prezentowane na wystawie w białogardzkim Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, a zatytułowanej „Światłem malowane”. Zanim młodzież zaczęła oglądać ekspozycję, miała możliwość zapoznać się  z sylwetką autora zdjęć.
  22.02.2018 13:27 | więcej »
 • EMILIA I WIKTORIA Z I C ORAZ „MIOTŁA, ŚCIERKA I BOŻE NARODZENIE”
           W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 należało m.in. zrealizować co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Nasz szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich różnorodne projekty, które spotkały się z większym lub mniejszym zainteresowaniem, ale ostatecznie wszystkie zostały zrealizowane. Zgodnie z odgórnymi wymogami, ich wykonanie opierało się o własne biblioteczne zasoby szkoły.                                                                                                                                        
  11.01.2018 19:23 | więcej »
 • INTERPRETACJA WIERSZY: RZECZ WCALE NIE TAKA ŁATWA
  Osiemnaścioro uczniów z klasy I a podjęło się analizy wierszy naszych lokalnych poetów piszących nie tylko współcześnie. Dziewczęta i chłopcy pracowali w parach. Ich wybór padł na następujące liryki : Alicji Flis - „Nie będę przepraszać za miłość” (oprac. Martyna Jabłońska i Aleksandra Sałanko) i „Jesienna miłość” (oprac. Aleksandra Wasilewska i Katarzyna Mironkiewicz); Tadeusza Korobowicza „Przyjacielowi” (oprac. Bartosz Jaworowski i Patryk Jurczak); Czesława Kuriaty „Z podróży wróciłem” (oprac. Martyna Jonko i Weronika Mackiewicz); Kazimierza Kozłowskiego - ”Cień” (oprac. Martyna Płońska i Agata Kwiatkowska), „Są takie dni” (oprac. Patrycja Chódzyńska i Alicja Kopak), „Wielki klon” (oprac. Filip Zapiec i Bartłomiej Hernik) i ”Automatyczny pilot” (oprac. Vitalij Chodakowski i Nikola Taracińska); Mariana Kwidzińskiego „Linia życia”(oprac. Sandra Markowska i Julia Włodarz).    
  22.12.2017 12:31 | więcej »
 • Spotkanie z lokalnymi poetami
  20 XII z inicjatywy szkolnego bibliotekarza uczniowie klas III a, II a i II b spotkali się z lokalnymi poetami, którzy czytali swoje wiersze.
  20.12.2017 13:49 | więcej »
 • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS DRUGICH: Z MICKIEWICZEM W TLE
  W ostatnich tygodniach roku 2017 szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich udział w konkursie bibliotecznym. Przystąpiły do niego 34 osoby, po 17 z każdego oddziału, tj. II a i II b.
  19.12.2017 12:24 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasach drugich
  W konkursie bibliotecznym dla klas drugich wzięło łącznie udział 34 uczniów, po siedemnaścioro z każdego oddziału.
  13.12.2017 15:04 | więcej »
 • Z BIBLIOTECZNEJ PÓŁKI: JULIA, JUSTYNA, OLA I WIKTORIA POLECAJĄ
  Dwadzieścioro uczniów klasy I b  napisało recenzję książki wartej przeczytania. Dziś do czytania zachęcają cztery dziewczyny.  A polecane przez nie książki można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.        
  13.12.2017 14:55 | więcej »
 • Zajęcia klas trzecich w Czytelni Księgozbioru A. Kwaśniewskiego
  23 XI kl. III b oraz 30 XI. kl. III a pod opieką szkolnego bibliotekarza były w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie obejrzały prezentację najładniejszych, najciekawszych i najdziwniejszych bibliotek w Polsce i na świecie.
   
   
  30.11.2017 18:05 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny dla klas trzecich "Kotek, kocica, kocisko. I kto tak mówi?”

  W pierwszych dniach listopada szkolny bibliotekarz zaproponował i zorganizował konkurs biblioteczny, do udziału w którym zaprosił uczniów klas trzecich. Propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, bo pozytywnie odpowiedziało na nią aż 35 osób: 22 z III a i 13 z III b. Praca odbywała się w dwuosobowych grupach, chociaż tak się złożyło, że jedna drużyna składała się z trzech dziewcząt . W ciągu 45 minut trzeba było zmierzyć się z dziesięcioma zadaniami – zagadkami o języku polskim i dla miłośników książek.

  08.11.2017 17:11 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny dla klas pierwszych

  „Polskie podania i legendy ze szczyptą historii”: konkurs biblioteczny dla uczniów klas pierwszych.

  19.10.2017 20:09 | więcej »
 • „2. 14. 17 i ½”
  W środę, 4 X uczniowie dwóch klas – II a i III b – mieli możliwość uczestniczyć w kulturalnym wydarzeniu, jakim był monodram „2. 14. 17 ½” autorstwa i w wykonaniu Kazimierza Kozłowskiego, mieszkańca Tychowa, współpracownika tygodnika „Białogardzianin”, poety, miłośnika i znawcy szeroko pojętej kultury wysokiej.
  06.10.2017 13:52 | więcej »
 • Wrześniowe nowości w bibliotece
  Udzielona nam została dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa poz. 37 – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 – na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) do bibliotek szkolnych w ramach Priorytetu 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w wysokości 4 tys. zł.
  30.09.2017 08:43 | więcej »
 • Nabytki w bibliotece
  We wrześniu 2017 r. biblioteka szkolna wzbogaciła się o następujące książki:
  DZIEDZINA        NAZWISKO I IMIĘ AUTORA TYTUŁ WYDAWNICTWO,  ROK  WYDANIA ILOŚĆ  EGZEMPLARZY
  Powieści, nowele, opowiadania Ahern Cecelia Pamiętnik z przyszłości Wwa: Wydaw. „Akurat”, 2016 1
    Ahern Cecelia Sto imion Wwa: Wydaw. „Akurat”, 2014 1
    Altinyeleklioglu Demet Sułtanka Kosem: czarna królowa Wwa: Wydaw. „Wielka Litera”, 2016 1
    Altinyeleklioglu Demet Sułtanka Kosem:
  w haremie
  Wwa: Wydaw. „Wielka Litera”, 2016 1
    Asher Jay 13 powodów Poznań: Dom Wydaw. „Rebis”, 2017 1
    Bellon Anna Uratuj mnie Kraków: Wydaw. „OMG Books”, 2016 1
    Cameron W. Bruce Był sobie pies: ten świat jest naprawdę pomerdany! Białystok: Wydaw. Kobiece, 2017 1
    Card Orson Scott Gry Endera Wwa: „Prószyński                 i S -ka”, 2013 1
    Cass Kiera Syrena Wwa: Wydaw. „Jaguar”, 2016 1
    Coben Harlan Już mnie nie oszukasz Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2017 1
    Conan Doyle Arthur Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa Wwa: Wydaw. „Rea”, 2014 2
    Czykierda – Grabowska Agata Wszystkie twoje marzenia Kraków: Wydaw. „OMG Books”, 2017 1
    Dołęga – Mostowicz Tadeusz Znachor Wwa: Wydaw. „Ringier Axel Springer”, 2017 1
    Donovan Rebecca Powód, by oddychać Łódż: Wydaw. „JK”, 2015 1
    Fitzpatrick Becca Black ice Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2014 1
    Fitzpatrick Becca Szeptem Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2010 1
    Forman Gayle Wróć, jeśli pamiętasz Wwa: „Nasza Księgarnia”, 2017 1
    Forman Gayle Zostań, jeśli kochasz Wwa: „Nasza Księgarnia”, 2015 1
    Gąsiorowska Dorota Melodia zapomnianych miłości Kraków: Wydaw. „Między słowami”, 2017 1
    Green John Szukając Alaski Wrocław: Wydaw. „Bukowy Las”, 2013 1
    Green John, Levithan David Will Grayson, Will Grayson Wrocław: Wydaw. „Bukowy Las”, 2015 2
    Hawkins Paula Dziewczyna z pociągu Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2017 1
    Hawkins Paula Zapisane w wodzie Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2017 1
    Hoover Colleen Hopeless Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2014 1
    Hoover Colleen November 9 Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2016 1
    Kate Lauren Upadli Wwa: Wydaw. „MAG”, 2010 1
    Link Charlotte Oszukana Katowice: Wydaw. „Sonia Draga”, 2017 1
    Maas Sarah J. Szklany tor Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2012 2
    Mafi Taherech Dotyk Julii : trylogia Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2015 1
    McGee Katharine Tysiąc pięter Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2017 1
    Meyer Stephenie Zmierzch: Życie
  i śmierć;
  Zmierzch: opowiedziany na nowo
  Poznań: Wydaw. „Publicat”, 2015 1
    Moccia Federico Trzy metry nad niebem Wwa: Warszaw. Wydaw. Liter. „Muza”, 2017 1
    Moseley Kirsty Chłopak, który chciał zacząć od nowa Wwa: Wydaw. „HarperCollins Polska”, 2017 1
    Moseley Kirsty Chłopak, który o mnie walczył Wwa: Wydaw. „HarperCollins Polska”, 2017 1
    Moyes Jojo Zanim się pojawiłeś Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2016 1
    Musso Guillaume Ta chwila Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2016 1
    O’Neill Louise Sama się prosiła Łódż: Wydaw. „JK”, 2017 1
    Paris B. A. Za zamkniętymi drzwiami Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2017 1
    Roth Philip Amerykańska sielanka Kraków: Wydaw. Liter., 2017 1
    Schneider Robyn Początek wszystkiego Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2017 1
    Sheridan Mia Bez winy Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2016 1
    Simons Paullina Jeżdziec Miedziany Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2016 1
    Simons Paullina Ogród letni Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2016 1
    Simons Paullina Tatiana i Aleksander Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2015 1
    Siobhan Vivian Fatalna lista Łódż: Wydaw. „JK”, 2017
   
  1
    Sparks Nicholas Bezpieczna przystań Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2017 2
    Sparks Nicholas Pamiętnik Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2016 2
    Stiefvater Maggie Przebudzenie króla Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2016 1
    Sugg Zoe Girl Online solo Kraków: Wydaw. „Insignis Media”, 2017 1
    Tolkien J. R. R. Hobbit: czyli tam
  i z powrotem
  Wwa: Wydaw.„Iskry”, 2016  2
    Wohlleben Peter Sekretne życie drzew Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2016 2
    Yoon Nicola Ponad wszystko Poznań: Wydaw. „Publicat”, 2017 1
    Zafo’n Carlos Ruiz Cień wiatru Wwa: Warszaw. Wydaw. Liter. „Muza”, 2017 1
    Zusak Markus Posłaniec Ww : „Nasza Księgarnia”,2014 1
    Zusak Markus Złodziejka książek Wwa: „Nasza Księgarnia”, 2016 1
    Żeromski Stefan Wierna rzeka Kraków: Wydaw. „Greg”, 2011 10
  Wydawnictwa wielotomowe Cass Kiera Rywalki Wwa: Wydaw. „Jaguar”, 2015 1 komplet,
  6 tomów
    Clare Cassandra Dary anioła Wwa : Wydaw. „MAG”, 2013 1komplet,
  tomy 1-6
    Collins Suzanne Igrzyska śmierci Poznań: Wydaw. „Media Rodzina”, 2010 1 komplet,
  trylogia
    Flangan John Zwiadowcy Wwa: Wydaw. „Jaguar”, 2009 1 komplet,
  tomy 1-6; 8-12
    Martin George R. R. Gra o tron Poznań: Wydaw. „Zysk i S-ka”, 
     2 komplety,    
  8 tomów
    Piekara Jacek Ja, inkwizytor Lublin: Wydaw. „Fabryka Słów”, 2015
  1 komplet,
  9 tomów
    Riordan Rick Percy Jackson
  i bogowie olimpijscy
  Kraków: Wydaw. „Galeria Książki”, 2016 1 komplet:
  tomy 1-5
    Sapkowski Andrzej Wiedżmin Wwa: Niezależna Oficyna Wydaw. „Nowa”, 2015 1 komplet:
  tomy 1-8
  Historia Adam Wilhelm, Ruhle Otto Trudna decyzja:
  z Paulusem pod Stalingradem
  Czerwonak: Wydaw. „Vesper”, 2017 1
    Bata Artur W cieniu tryzuba Wwa [i in.]: Oficyna Wydaw. „Mireki”, 2016 2
    Besala Jerzy Awantury o kobiety
  w Polsce szlacheckiej
  Wwa : „Bellona”, 2014 1
    Bristein Vadim J. Smiersz: tajna broń Stalina: sowiecki kontrwywiad wojskowy podczas II wojny swiatowej Wwa [i in.]: „Bellona”, 2017 1
    Dolot Miron Zabić głodem: sowieckie ludobójstwo na Ukrainie Kraków: Wydaw. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014 1
    Fredro – Boniecka, Krajewski Wiktor Łączniczki : wspomnienia
  z powstania warszawskiego
  Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2015 1
    Hartmann Wielka Wojna Ojczyżniana: 1941-1945 Poznań  Wydaw. Pozn., [  ] 1
    Helm Sarah Kobiety
  z Ravensbruck: życie
  i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet
  Wwa: „Prószyński       i S-ka”, 2017 1
    Kaczorowska Teresa Obława augustowska Wwa: „Bellona”, 2015 2
    Kienzler Iwona Kopciuszki na tronach Europy: z siermiężnej izby na królewski tron Wwa: „Bellona”, 2016 1
    Koper Sławomir Miłość w powstaniu warszawskim Wwa: Wydaw. „Czerwone i Czarne”, 2013 1
    Koprowski Marek A. Akcja „Wisła”: krwawa wojna z OUN-UPA Zakrzewo: Wydaw. „Replika”, 2016 2
    Kor Eva Mozes, Buccieri Lisa Rojany Przetrwałam: życie ofiary Josefa Mengele Wwa: „Prószyński                  i S-ka”, 2014 1
    Kubicki Tomasz Pod obuchem zagłady: Polacy i Żydzi pod okupacją niemiecką: 1939 - 1942 Wwa: „Bellona”, 2016 2
    Modelski Łukasz Dziewczyny wojenne: prawdziwe historie Kraków: „Znak”, 2011 1
    Stojek – Sawicka Karolina Szlachcianki w świecie sarmackim: jak żyły kobiety na dworach szlacheckich w dawnej Polsce? Wwa: „Bellona”, 2013 1
    Whitlock Flint, Gros Louis Ocalałem
  z Buchenwaldu: moja droga przez piekło
  Zakrzewo : Wydaw. „Replika”, 2017 1
  Inne Burpo Todd, Vincent Lynn Niebo istnieje…Naprawdę!: niesamowita historia małego chłopca
  o wyprawie do nieba
  i z powrotem
  Kraków: Dom Wydaw. „Rafael”, 2011 2
    Clements Kirstie Vogu : za kulisami świata mody Kraków: Wydaw. Liter., 2015 1
    Corcia Tony Gianni Versace: biografia Poznań: Dom Wydaw. „Rebis”, 2013 1
    Dawkins Richard Magia rzeczywistości: skąd wiemy, co jest prawdziwe Wwa [i in.]: Wydaw. „CiS”, 2012 1
    Duhingg Charles Siła nawyku: dlaczego robimy to, co robimy
  i jak można to zmienić w życiu i biznesie
  Wwa: PWN, 2014 1
    Dutton Kevin Mądrość psychopatów Wwa : Warszaw. Wydaw. Liter. „Muza”, 2017 1
    Hill Napoleon Myśl … i bogać się: podręcznik człowieka interesu Wwa: Wydaw. „Studio EMKA”, 2014 2
    Khalidov Mamed,
  Twardoch Szczepan
  Lepiej, byś tam umarł Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2017 1
    Kerlau Yann Sekrety mody Wrocław: Wydaw. „Bukowy Las”, 2014 1
    Krawczyk Krzysztof, Kosmala Andrzej Życie jak wino [   ]: Wydaw. „HAPRO Media Polska”, 2010 1
    Meyer- Stabley Bertrand Kobiety, które wstrząsnęły światem mody Poznań : Dom Wydaw. „Rebis”, 2014 1
    Mucha Angelika,
  Biskupski Kuba
  Justin Bieber: powrót na szczyt Kraków : „Znak”, 2016 1
    Savoie Jane Wszechstronne szkolenie koni Łódż: Wydaw. „Galaktyka”, 2015 1
    Skaradziński Jan Dżem: ballada
  o dziwnym zespole
  Poznań: Wydaw. „In Rock”, 2009 1
    Wisłocka Michalina Sztuka kochania Wwa: Wydaw. Książkowe, 2016 2
  Zestawiła  Anna Traczyk
   
  24.09.2017 09:58 | więcej »
 • Projekt realizowany przez bibliotekę szkolną
  Zachęcamy do obejrzenia dwóch filmów przygotowanych pod nadzorem szkolnego bibliotekarza - Pani Anny Traczyk w ramach realizowanego projektu.


  27.06.2017 21:54 | więcej »
 • BIBLIOTEKA PRZECIWKO UZALEŻNIENIOM
  Polska „weszła do Europy”. Dziedziną, w której już dogoniliśmy najbogatsze kraje naszego kontynentu jest narkomania. W niektórych jej odmianach nawet  przodujemy.   Przykładem może być nikotynizm  , często nazywany „narkomanią nikotynową”. W Polsce rozwija się w najlepsze, gdy w wielu cywilizowanych krajach jest w odwrocie. Pod względem powszechności palenie ustępuje wśród nastolatków jedynie piciu alkoholu, który bardzo śmiało utorował sobie drogę do młodzieży, a nawet dzieci. Do nikotynizmu oraz pijaństwa i alkoholizmu, które wyniszczają społeczeństwo, dołączyła klasyczna narkomania. W Polsce narkotyki są tak silne jak gdzie  indziej.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
  01.06.2017 13:47 | więcej »
 • SPOTKANIE Z GRZECZNOŚCIĄ W SAMO POŁUDNIE
  W piątek,19 V o godz. 12.00, w sali kameralnej Centrum Kultury i Spotkań Europejskich miało miejsce kolejne spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych FABRYKA w ramach projektu „Białogardzki Uniwersytet III Wieku”.
  24.05.2017 12:26 | więcej »
 • Wystawka została opracowana na podstawię materiałów informacyjnych dostępnych w szkolnej bibliotece. Od 04.05 2017 wyeksponowane zostały dzieła i informacje nt: Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego i Josepha Conrada Korzeniowskiego.  Czytelnicy mają okazję zapoznać się z ich osiągnięciami i wartościami, którymi kierowali się w swoim życiu.
  "Ale kiedy jest się młodym trzeba zobaczyć różne rzeczy, zbierać doświadczenia, myśli; poszerzać horyzonty"- Joseph Conrad.
  18.05.2017 08:10 | więcej »
 • SKRZYNKA  ŻYCZEŃ  CZYTELNICZYCH

               W czytelni naszej szkolnej biblioteki pojawiła się  SKRZYNKA  ŻYCZEŃ  CZYTELNICZYCH.  Szkolni bibliotekarze proszą uczniów i pracowników szkoły o wrzucanie do niej  kartek z propozycjami tytułów książek, o które warto byłoby wzbogacić biblioteczny księgozbiór poprzez ich  zakup. Skrzynka wystawiona będzie do 9 VI (piątek). LICZYMY  NA  DUŻĄ  ILOŚĆ  CIEKAWYCH  PROPOZYCJI !
  [A. T.]

  05.05.2017 19:52 | więcej »
 • W obecnym roku, Roku Wisły, znani i lubiani białogardzianie czytają wiersze, w których przewija się motyw Wisły. Projekt został zrealizowany przez Dominikę Skoroszewską i Hendrika Nuldena, którzy wraz ze szkolnym bibliotekarzem Anną Traczyk zapraszają do obejrzenia filmu  i posłuchania, jak poezję interpretują … Kto? Zobacz sam , bo warto!
  05.05.2017 15:05 | więcej »
 • Zajęcia w czytelni
  W czwartek, 27 IV, gośćmi Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego byli uczniowie klas I b i II a, którzy udali się tam pod opieką Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza. A mieli okazję wysłuchać prelekcji Marcina Pierzchlińskiego zatytułowanej "Sieć bibliotek w Polsce".
  05.05.2017 19:52 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny

  Dnia 24 kwietnia 2017 r. odbył się konkurs biblioteczny pt. „Konia kują, żaba nogę podstawia” dla klas pierwszych.

  03.05.2017 14:34 | więcej »
 • O SIECI BIBLIOTEK W POLSCE

  Za nami Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, przed nami Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek/Tydzień Bibliotek – święta bezpośrednio związane z bibliotekami, a co ostatnio ciekawego miało miejsce w pracy naszej szkolnej biblioteki?

  24.04.2017 19:38 | więcej »
 • Zajęcia w Białogardzkim Muzeum
  W piątek, 21 IV, uczniowie klas i a i II b pod opieką szkolnego bibliotekarza, Anny Traczyk, uczestniczyli w ciekawej prelekcji zatytułowanej "Sieć bibliotek w Polsce". Prelegentem był młodszy animator kultury Marcin Pierzchliński, pracownik Białogardzkiej
  Biblioteki Publicznej. Spotkanie miało miejsce w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego. Odbyło się z inicjatywy A. Traczyk w ramach współpracy z BBP.
  22.04.2017 16:46 | więcej »
 • MOŻLIWOŚĆ ZASPOKOJENIA CZYTELNICZYCH ŻYCZEŃ
  6 X 2015 r. rząd podjął uchwałę o realizacji w latach 2016 – 2020 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Jest to więc program wieloletni, który obejmuje trzy priorytety. Za dwa z nich odpowiada Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast za trzeci  - Minister Edukacji Narodowej.                                                                                                                                                                   
  22.04.2017 16:28 | więcej »
 • Prawo autorskie do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania jest zagwarantowane w ustawie o prawie autorskim.

  To, że w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć bez problemu ogromną ilość różnego rodzaju utworów, nie oznacza, że wszystkie je możemy dowolnie wykorzystywać dla swoich potrzeb.

   

  22.04.2017 16:25 | więcej »
 •       W marcu szkolny bibliotekarz, Anna Traczyk, zaproponował i zorganizował konkurs biblioteczny dla uczniów klas trzecich. Propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, bo pozytywnie odpowiedziało na nią aż 50 osób: 9 z III a, 19 z III b i 22 z III c. Praca odbywała się w grupach. W ciągu 45 minut trzeba było zmierzyć się z dziesięcioma zadaniami – zagadkami o języku polskim i dla miłośników książek. Skala ich trudności była różna.              
  31.03.2017 09:26 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasie III c
  2 III klasa III c wzięła udział w konkursie bibliotecznym "Kot, kocica, kocisko ... I kto tak mówi?" przygotowanym i przeprowadzonym przez Annę Traczyk, szkolnego bibliotekarza. Do konkursowych zmagań przystąpiły 22 osoby.
  11.03.2017 10:10 | więcej »
 • ”NAM DURU UNDE HAKA” *

      Ostatniego dnia przed feriami, 10 II, uczniów klas pierwszych i drugich spotkała miła niespodzianka: wraz z opiekującymi się nimi nauczycielami udali się do Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, aby obejrzeć inscenizację wybranych utworów Zbigniewa Herberta noszącą tytuł „Barbarzyńca w ogrodzie”**. Wprowadzeniem widzów w odbiór całości były teatr cieni prezentujący sceny z życia jaskiniowców oraz wizualizacja malowideł z Lascux, a potem można było usłyszeć następujące wiersze: „Longobardowie”, Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz”, „Siódmy anioł”, „Z mitologii”, „Powrót prokonsula”, „Arijon”, „Nike która się waha”, „Do Marka Aurelego”, „Nasz strach”, „Małe serce”, „Pieśń o bębnie” oraz „Kamyk”. 

  01.03.2017 17:37 | więcej »
 • LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOGUSŁAWA X W BIAŁOGARDZIE I …”KONIA KUJĄ, ŻABA NOGĘ PODSTAWIA”
  Tuż przed rozpoczęciem ferii uczniowie klas drugich zmierzyli się z pięcioma zadaniami w konkursie bibliotecznym „Konia kują, żaba nogę podstawia”. Do współzawodnictwa przystąpiło szesnaścioro dziewcząt i chłopców z kl. II a i dwadzieścioro pięcioro z II b.                                         
  27.02.2017 17:06 | więcej »
 • MOLIER OBEJRZANY, MOLIER CZYTANY
            Środa, 1 II, dla licealistów – teatromanów była dniem wielce przyjemnym, albowiem właśnie wtedy miłośnicy Melpomeny pod opieką dwu nauczycielek, Wandy Sawko i Anny Traczyk, mieli możliwość obejrzenia w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego komedię Moliera pt. „ Świętoszek”.
  20.02.2017 12:52 | więcej »
 • Wystawka w czytelni nt. "Miłość w literaturze polskiej"
  Czas zimowo- wiosenny sprzyja rozważaniu nt. miłości. W lutym celebrujemy walentynki, z kolei wiosną wszystko budzi się do życia, które bez miłości nie byłoby w pełni szczęśliwe.
  10.02.2017 19:59 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny....
  KONKURS  BIBLIOTECZNY : POLSKIE  PODANIA  I  LEGENDY  ZE  SZCZYPTĄ  HISTORII I  NIE  TYLKO

      Już od wielu lat szkolny bibliotekarz, Anna Traczyk, proponuje licealistom udział w konkursach bibliotecznych, które nie tyle sprawdzają uczniowski wiadomości, ile stanowić mają dobrą zabawę, zachęcać do częstszych odwiedzin szkolnej biblioteki i korzystania z jej bogatego księgozbioru oraz być miłą odskocznią od zwykłych uczniowskich obowiązków, tj. nauki , która często wymaga niemałego trudu i wytężonej pracy.
  06.02.2017 20:03 | więcej »
 • Wystawka nt. zwyczajów i obyczajów
  W czytelni LO jest prezentowana od 01 12 2016 r wystawka nt. zwyczajów i obyczajów. Nasza biblioteka posiada interesujący zbiór książek na ten temat poczynając od czasów staropolskich do współczesnych. Jak Polacy przeżywali okres świąt Bożego Narodzenia oraz karnawału, jakie
  obrzędy były dawniej praktykowane, a co przetrwało w naszej tradycjidzisiaj? .Odpowiedzi na tego rodzaju pytania znajdą czytelnicy w naszych bogatych zbiorach. Zapraszamy wszystkich czytelników do wzbogacenia lub uporządkowania swojej wiedzy na temat tradycji na ziemiach polskich.
  23.12.2016 13:31 | więcej »
 • Recenzje wybranych nowo zakupionych powieści oczekujących w szkolnej bibliotece na czytelnika :
  *BLANDINE  LE   CALLET/ „TORT  WESELNY” to odważna, dowcipna, krytyczna powieść, w której autorka obnaża konwencjonalne podejście do ceremonii ślubnej, niepotrzebną pompę i zadęcie. Vincent i Berengere wstępują w związek małżeński. Ona, najmłodsza córka szacownej zamożnej rodziny, perfekcjonistka, niczego nie pozostawia przypadkowi : każdy szczegół jest drobiazgowo przygotowany i wyreżyserowany, wszystko musi chodzić jak w szwajcarskim zegarku. Pragnie, aby długo opowiadano o uroczystości jako o wielkim widowiskowym wydarzeniu towarzyskim. Czytelnik uczestniczy w ceremonii za pośrednictwem kilkorga gości weselnych – ich oczami widzi ślub i przyjęcie weselne… Dla przedstawionych tu sfer wyższych ważniejsze od uczuć jest niewolnicze przywiązanie do konwencji.                                                                                                  
  13.12.2016 18:29 | więcej »
 • W ostatni poniedziałek listopada LO gościło niecodziennych gości. A byli to: Regina Byblewska, Jadwiga Kulik, Antonina Puzinowska – Tkaczyk, Jadwiga Sokołowska, Halina Wittbrodt, Kazimierz Kozłowski i Marian Kwidziński – lokalni poeci, którzy są znani miłośnikom poezji mieszkającym w  Białogardzie i okolicznych miejscowościach
  06.12.2016 20:33 | więcej »
 • Nowe książki w bibliotece!
  W listopadzie 2016 r. biblioteka szkolna wzbogaciła się o następujące książki:
  01.12.2016 16:36 | więcej »
 •  W bieżącym roku szkolnym – od 1 IX do 3 XI 2016 r. - biblioteka szkolna wzbogaciła się o następujące książki:
   W bieżącym roku szkolnym – od 1 IX do 3 XI 2016 r. - biblioteka szkolna wzbogaciła się  o następujące książki:      
  05.11.2016 16:50 | więcej »
 •  

  W LO im. Bogusława X działa Biblioteka i Centrum Informacji Multimedialne.

   

  Kilka słów,  co się działo w ubiegłym roku szkolnym.

  Na przełomie V/VI w wypożyczalni i czytelni wymienione zostały podłogi, pomalowano ściany. Czytelnia zyskała także nowe oblicze poprzez częściową wymianę mebli.

  A dziś- sam zobacz!

  06.10.2016 13:42 | więcej »
 •  W miarę finansowych możliwości szkoły, ciągle wzbogacany jest księgozbiór poprzez  zakup nowych książek włączanych do biblioteki. Obecnie liczy on 17465 woluminów. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni września przybyło 50 egzemplarzy, wśród których znalazły się m.in. lektury, książki o tematyce historycznej (przede wszystkim dotyczących tematyki II wojny światowej), literatura dla młodzieży, słowniki.                                                                                                                
  13.09.2016 21:17 | więcej »
 • LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM . BOGUSŁAWA X W BIAŁOGARDZIE I … HENRYK SIENKIEWICZ NA DŁONI!

                 Uchwałą Senatu rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza i Feliksa Nowowiejskiego. Pierwszy z nich jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przyznanej mu w 1905 r. za całokształt twórczości, a drugi, wybitnym kompozytorem, autorem muzyki do „Roty‘’ Marii Konopnickiej. Dlaczego autor Trylogii został patronem bieżącego roku? Otóż na 2016 rok przypadają dwie istotne rocznice z jego biografii: sto siedemdziesiąta urodzin i setna śmierci.

  18.03.2016 10:15 | więcej »
 • SPOTKANIE  Z  WIELKĄ  BIAŁORUSKĄ  LITERATURĄ

         W piątek , 22 I , grupa uczniów z klas pierwszych , drugich i trzecich pod opieką nauczycielek Wandy Sawko i Anny Traczyk udała się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na spektakl będący teatralną adaptacją reportażu „ Wojna nie ma w sobie nic z kobiety ” Swietłany Aleksiejewicz , białoruskiej dziennikarki i pisarki , laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015 .                          W jaki sposób BTD w programie zachęca do obejrzenia spektaklu w reżyserii Pawła Palcata ? … Trzy kobiety po latach milczenia decydują się mówić o wojnie , w której brały udział . Swojej wojnie – bez dat , faktów , polityki , wojnie pełnej emocji – niemęskiej .

  27.01.2016 14:03 | więcej »
 • Klasa II a w czytelni Aleksandra Kwaśniewskiego
      W piątek , 20 XI , klasa II a wraz z wychowawczynią i szkolnym bibliotekarzem była z wizytą w czytelni Aleksandra Kwaśniewskiego , która znajduje się w białogardzkiej Izbie Tradycji Regionalnej przy Placu Wolności . Drugoklasiści wybrali się tam na jedną godzinę , a ostatecznie spędzili dwie i jeszcze nie mieli ochoty wychodzić . Dlaczego ?
  28.11.2015 20:23 | więcej »
 • Madame Bonjour zachęca do ...
          Madame Bonjour zachęca do przeczytania opowiadań francuskiego pisarza Guy de Maupassant'ea. Szczególnie poleca opowiadanie "Baryłeczka'', również ze względu na fakt, że jest ono znane z telewizyjnej adaptacji, w której główną rolę znakomicie zagrała Edyta Jungowska.
  14.11.2015 21:20 | więcej »
 •            Rosyjski to język, który warto znać. Na świecie posługuje się nim ponad 300 milionów ludzi, a w  naszym LO uczy się  go 35 osób.  TY możesz być kolejną… Popatrz, jak  Julia, Michał, Monika i inni zachęcają do jego wyboru…. 
  Link do filmu
  22.06.2015 19:45 | więcej »
 • Zwrot książek
            Bibliotekarz  zwraca się z prośbą o zwrot książek wypożyczonych ze szkolnej biblioteki najpóżniej 15 VI 2015 r. (poniedziałek). Gdyby ktoś nie był pewien, czy i ile książek powinien oddać, inormacji może zasięgnąć przychodząc do biblioteki.
  22.06.2015 19:46 | więcej »
 • Dziady w naszej szkole ...
           We wtorkowe przedpołudnie, 26 V, dziesięcioro uczniów z klas drugich: Bartek Bońkowski, Daria Karczewska, Karolina Kaszewska, Ola Krawczyńska, Karolina Masłowska, Ola Połubińska, Damian Szymczuk, Jula Różyńska, Dominika Skowrońska i Michał Wedman wraz z zaproszonymi drugoklasistami z białogardzkiego Gimnazjum nr 1 miało możliwość wcielić się w postacie z dramatu Adama Mickiewicza.
  28.05.2015 18:53 | więcej »
 • KOTEK, KOCICA, KOCISKO ...
            31 III odbył się konkurs biblioteczny dla klas drugich. Do konkursowych zmagań przystąpiły 22 osoby z II a, b i c, które w ciągu 45 minut musiały zmierzyć się z dziesięcioma zadaniami. Ich skala trudności była różna. A przeznaczone one były dla tych, którzy interesują się językiem polskim i są miłośnikami książek .
  26.04.2015 12:37 | więcej »
 • TO NIE ZŁUDZENIE, KSIĄŻKI ALICJI FLIS CZEKAJĄ NA CZYTELNIKA….
                Do najciekawszych książek, o które w ostatnim czasie wzbogacił się nasz szkolny księgozbiór, należą niewątpliwie dwie, których autorką jest Alicja Flis. Pierwszą z nich jest pięknie wydany przez Warszawską Firmę Wydawniczą tomik poezji pt. „Nie będę przepraszać za miłość…”, który dotyka spraw ważnych dla każdego człowieka, niezależnie od wieku: miłości i oczekiwania. Ale nie tylko tych…


   
  26.04.2015 12:43 | więcej »
 • JAKI INTERES ŁĄCZY BIBLIOTEKARZA SZKOLNEGO Z NAUCZYCIELEM JĘZYKA POLSKIEGO?
           Niezwykle ważnym miejscem w każdej szkole jest biblioteka szkolna, która m.in. wspomaga realizację programów  nauczania i wychowania, edukację kulturalną  i informacyjną uczniów. Są to zadania, które wyróżniają ją spośród innych typów  bibliotek. Będąc nierozerwalną częścią szkoły, realizuje ona zadania zapisane w podstawie programowej kształcenia ogólnego, przede wszystkim zaś udziela pomocy w nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, a także efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz rozwijania sprawności umysłowych i osobistych zainteresowań.
  26.04.2015 12:52 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
  ul. Grunwaldzka 46
  78-200 Białogard
  e-mail: sekretariat@lobialogard.pl
 • stacjonarny: 94 312-23-31
  komórkowy: 519 849 355

Galeria zdjęć