Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ” przystąpiły łącznie 52 osoby, z których każda pracowała indywidualnie. Jako ostatni, 23 IX, udział w konkursowych zmaganiach wzięli uczniowie z I b o profilu ogólnym. W ciągu ok. 40 minut należało wykonać 7 różnego typu zadań, np. : napisać, co znaczą podane regionalizmy: bumelek, miałki, tytka , …, a także przysłowia i powiedzenia: „Dwie niewieście i targ w mieście”, „Głos wołającego na puszczy”, „Zagiąć na kogo parol”, … ; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”: Prometeusza, Europę, Hefajstosa, … ; wyjaśnić podane hasła typu „dżamba”, „kminić akcję”, „lajtowy”, … . Zdaniem szkolnego bibliotekarza, organizatora konkursu, zadania nie były specjalnie trudne, a sprawdzanie konkursowych zestawów dostarczyło dużo emocji. A oto jak wyglądają ostateczne wyniki: I miejsce zdobyła Martyna Husak ; II – Zuzanna Swędrowska, która dosłownie deptała Martynie po piętach, ponieważ miała tylko o 0,5 punktu mniej niż ona; III – Julia Klimek, której oddech Zuzanna prawie czuła na swoich plecach, bo miała jedynie o 0,5 punktu więcej. Wszystkie najwyżej punktowane miejsca przypadły w udziale dziewczętom z klasy I b. Jako zespół najlepiej wypadła klasa I b o profilu humanistycznym, która zdobyła o 3,15 % więcej punktów niż plasująca się na II pozycji I a o profilu biologiczno – chemicznym i o 4,1% niż zajmująca III miejsce I a o profilu ekonomiczno – informatycznym . Natomiast IV miejsce przypadło w udziale kl. I b o profilu ogólnym, którą od zwycięzców dzieli niewiele - 4,92 %.
Szkolny bibliotekarz, dziękując uczniom klas pierwszych za udział w konkursowym współzawodnictwie i wspólnie spędzony czas, już dziś zaprasza do następnej, już zaplanowanej wiosennej edycji konkursów w ramach Tygodnia Bibliotek. [A. T.]
Tegoroczny XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” z powodu narodowej kwarantanny odbył się nieco inaczej, świętowaliśmy on-line. Jednak, podobnie jak wcześniej, byliśmy razem.
Włączając się w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II nasza szkolna biblioteka poleca uwadze czytelników szereg posiadanych na stanie księgozbioru pozycji autorstwa Karola Wojtyły /Jana Pawła II lub o nim samym osób trzecich. Na dość bogaty biblioteczny zbiór składają się m.in. adhortacje apostolskie, encykliki: „Evangelium vitae: o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego”, „Familiaris consortio: o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym”, „Laborem exercens: o pracy ludzkiej”, „Redemptor hominis” i listy: „List do Rodzin” z okazji Roku Rodziny 1994.
W poniedziałek, 2 III , gościnne progi białogardzkiej Izby Tradycji Regionalnej podlegającej Miejskiej Bibliotece Publicznej odwiedzili uczniowie kl. I b, nad którymi opiekę sprawował szkolny bibliotekarz. Na miejscu licealistów oczekiwały p. Patrycja Bazylińska i p. Aneta Ślepaczuk, które w sposób pełny i ciekawy zaprezentowały stałe wystawy placówki: „Historię Ziemi Białogardzkiej” skupiającej historyczne pamiątki oraz przedmioty codziennego użytku związane z Białogardem i okolicami; „Wojciech Sawilski – artysta, pierwszy kustosz muzeum powojennego Białogardu” przybliżającej życie i dorobek pierwszego powojennego białogardzkiego muzealnika, który nie tylko zaopiekował się muzeum, ale i doprowadził je do stanu świetności czyniąc z podrzędnego muzeum placówkę, w której odbywały się liczne tematycznie różnorodne wystawy, w tym sprowadzane z największych polskich muzeów, dzięki czemu wzmianka o białogardzkim muzeum została zamieszczona w wydanym w 1950 r. „Przewodniku po muzeach polskich”; „Wystawę orderów i odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP w latach 1995 – 2005” prezentującą szereg orderów i odznaczeń otrzymanych przez Aleksandra Kwaśniewskiego, rodowitego białogardzianina, podczas jego prezydentury, a które przekazał do nowo utworzonej izby jako wyraz szacunku dla białogardzian oraz okazanie przynależności i związków z miastem, które w czasie pełnienia najwyższej funkcji w państwie często odwiedzał.
Interesująco poprowadzone spotkanie w ITR na pewno wzmogło zainteresowanie młodzieży historią Białogardu i jego okolic oraz ich mieszkańców, a także rozbudziło apetyt na więcej. [A. T.]
Ostatni przedświąteczny tydzień obfituje w naszej szkole w różnego rodzaju kulturalne przedsięwzięcia, do których należy zaliczyć wyjazd klas I d i II a do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie na spektakl zatytułowany „Like Fake. Historia, której nie było”. Sztuka Tomasza Ogonowskiego jest przewrotną osadzoną w „sieciowej” współczesności opowieść o ponadczasowej wartości ludzkich uczuć rozgrywającą się w świecie nastolatków, w którym królują wszechobecny internetowy cynizm i zdziczenie obyczajów. Kluczem do zrozumienia sztuki jest zdanie wypowiadziane przez jednego z bohaterów: „Nic nie jest takie, jakim się wydaje”.
Na apelu, który miał miejsce 22 XI oprócz spraw bieżących przekazanych uczniom przez p. Daniela Glinkę, dyrektora LO, przez p. Annę Traczyk, szkolnego bibliotekarza, zostały wręczone dyplomy i drobne nagrody rzeczowe w postaci m.in. książek (począwszy od obyczajowych poprzez fantastykę do historycznych) laureatom – zdobywcom I miejsc w jesiennych konkursach bibliotecznych na poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich.
Indywidualnie nagrodzeni zostali : ex aequo Marcel Małecki i Konrad Michalik (I a) oraz Adrian Żak i Michał Żak (I e) ; Weronika Kamińska i Patryk Kościelniak (II b); Sandra Markowska i Julia Włodarz (III a ). Natomiast grupowo wyróżniono klasy: I d, II b, III a, którym jako nagrody dostały się łakocie.
Za przygotowanie dyplomów p. Katarzynie Bąk oraz sponsorom za nagrody pozyskane przez p. Annę Traczyk dziękuje szkolny bibliotekarz. [A. T.]
W piątkowe przedpołudnie, 22 XI, uczniowie z klas II a (grupa z rozszerzonym językiem polskim) i II b, pozostając pod opieką p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza oraz p. Artura Knapa, nauczyciela historii, udali się do Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie oczekiwał ich pracownik placówki p. Marcin Pierzchliński z ciekawą prelekcją poświęconą sylwetce Olgi Tokarczuk, zdobywczyni Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (przyznana w 2019 za rok 2018). Ciekawemu ujęciu tematu towarzyszyły celowo dobrane obrazy oraz kilkuminutowy film, której bohaterką była, oczywiście, powieściopisarka. Pobytowi w Czytelni towarzyszyła - jak zawsze - miła i ciepła atmosfera, za co dziękujemy p. M. Pierzchlińskiemu i mamy nadzieję na kolejne ciekawe spotkania. [A. T.]
Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny pod hasłem „Zamek w zamku ” w wersji A oraz B. Przystąpiły do niego 43 osoby, które za wyjątkiem jednego zespołu z III b , pracowali w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np. : rozpoznać po twarzach i przedmiotach trzymanych w rękach/znajdujących się obok, jacy polscy pisarze/poeci znajdują się na dziesięciu portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena (np. Jan Kochanowski /lipa, Bolesław Prus/lalka, Henryk Sienkiewicz/płonąca pochodnia, miecz) ; uzupełnić związki frazeologiczne (np. … spode łba, panna …, silny jak …); podać dwa zupełnie różne znaczenia wyrazów i form gramatycznych (np. pensja, przypadek, muł).
Do jesiennego konkursu bibliotecznego dla klas pierwszych zatytułowanego HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ” przystąpiło łącznie 100 osób, z których prawie wszyscy pracowali w parach. Jako ostatni, 16 X, wzięli udział w konkursowych zmaganiach uczniowie z I e.
W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np. : dokończyć przysłowia oraz wybrane wyjaśnić – napisać, co znaczą i od czego pochodzą; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”, a także polskich królów i książęta na podstawie żartobliwych portretów wykonanych wyłącznie na podstawie ich przydomków; wyjaśnić podane hasła typu „jazda”, „kolo”, „wyczesany”.
13 IX odbył się pierwszy konkurs biblioteczny z przewidzianych na bieżący rok szkolny. Jako pierwsi przystąpili do niego uczniowie klasy III c. O palmę pierwszeństwa walczyło 16 osób, które w ciągu 45 minut, w parach, „rozpracowywało” 10 zadań, z których niektóre należało traktować z przymrużeniem oka. [A. T.]
Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek, ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy, która odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza i trwają do 15 maja.
Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny: „Zamek w zamku ”. Przystąpiło do niego 31 osób, które za wyjątkiem jednego ucznia z III a, pracowali w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np.: rozpoznać po twarzach i przedmiotach trzymanych w rękach/ znajdujących się obok, jacy polscy pisarze znajdują się na dziesięciu portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena (np. Jan Kochanowski /lipa, Bolesław Prus/lalka, Henryk Sienkiewicz/płonąca pochodnia, miecz); uzupełnić związki frazeologiczne (np. potępić w …, smalić …, lekki jak …); podać dwa zupełnie różne znaczenia wyrazów i form gramatycznych (np. kadż, pal, koło).
Zdaniem organizatora imprezy, zadania były tak sobie trudne, a już na pewno stanowiły doskonałą rozrywkę, o czym świadczyć mogą atmosfera i dobry nastrój, który udzielił się chyba wszystkim uczestnikom konkursu. Polecenia pobudzały wyobrażnię uczniów oraz zachęcały do intelektualnego wysiłku, co ostatecznie przełożyło się na dobre i wyrównane wyniki. Szczególną inwencję i poczucie humoru konkursowiczów można było zauważyć, gdy starali się uzupełnić związki frazeologiczne, dzięki czemu nasz słownik wzbogacił się o kolejne, np. „smalić się na raka”, „panna z kotem”, „potępić w niezapomnienie” lub utworzyć stopień wyższy przymiotników i zbliżonych do nich imiesłowów przymiotnikowych, np. pusty – pustszy, stalowy – stalowiejszy, męski – najmęższy. Panteon polskich pisarzy powiększył się np. o Jana Matejkę, Romana Dmowskiego, Marię Skłodowską – Curie. Tak jak trzecioklasiści dobrze się bawili wykonując konkursowe zadania, tak i bibliotekarz miał wiele przyjemności sprawdzając je. A oto jak wyglądają wyniki:
Lokata |
Klasa |
I |
III b |
II |
III a |
Szkolny bibliotekarz dziękuje uczniom klas trzecich za udział we wspólnej zabawie, dla których ten konkurs był ostatnim z proponowanych dla nich w tym roku szkolnym. [A. T.]
W środę, 10 X, kl. I a pod opieką szkolnego bibliotekarza w Izbie Tradycji Regionalnej obejrzała ekspozycje stałe : "Historia Ziemi Białogardzkiej", " Ordery i odznaczenia Aleksandra Kwaśniewskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995 - 2005", "Wojciech Sawilski, artysta, pierwszy kustosz muzeum powojennego Białogardu" oraz wystawę czasową, na którą złożyły się widokówki Białogardu przedstawiające miasto sprzed kilkudziesięciu lat. Uczniowie mieli też możliwość zapoznać się z księgozbiorem Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego oraz imprezami czytelniczymi proponowanymi przez tę instytucję. Młodzież oprowadzał Grzegorz Dymiński.
6 III klasa I c z inicjatywy i pod opieką szkolnego bibliotekarza była w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie uczestniczyła wprelekcji Marcina Pierzchlińskiego na temat najciekawszych, najpiękniejszych i najdziwniejszych bibliotek w Polsce i na świecie.
W pierwszych dniach listopada szkolny bibliotekarz zaproponował i zorganizował konkurs biblioteczny, do udziału w którym zaprosił uczniów klas trzecich. Propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, bo pozytywnie odpowiedziało na nią aż 35 osób: 22 z III a i 13 z III b. Praca odbywała się w dwuosobowych grupach, chociaż tak się złożyło, że jedna drużyna składała się z trzech dziewcząt . W ciągu 45 minut trzeba było zmierzyć się z dziesięcioma zadaniami – zagadkami o języku polskim i dla miłośników książek.
„Polskie podania i legendy ze szczyptą historii”: konkurs biblioteczny dla uczniów klas pierwszych.
DZIEDZINA | NAZWISKO I IMIĘ AUTORA | TYTUŁ | WYDAWNICTWO, ROK WYDANIA | ILOŚĆ EGZEMPLARZY |
Powieści, nowele, opowiadania | Ahern Cecelia | Pamiętnik z przyszłości | Wwa: Wydaw. „Akurat”, 2016 | 1 |
Ahern Cecelia | Sto imion | Wwa: Wydaw. „Akurat”, 2014 | 1 | |
Altinyeleklioglu Demet | Sułtanka Kosem: czarna królowa | Wwa: Wydaw. „Wielka Litera”, 2016 | 1 | |
Altinyeleklioglu Demet | Sułtanka Kosem: w haremie |
Wwa: Wydaw. „Wielka Litera”, 2016 | 1 | |
Asher Jay | 13 powodów | Poznań: Dom Wydaw. „Rebis”, 2017 | 1 | |
Bellon Anna | Uratuj mnie | Kraków: Wydaw. „OMG Books”, 2016 | 1 | |
Cameron W. Bruce | Był sobie pies: ten świat jest naprawdę pomerdany! | Białystok: Wydaw. Kobiece, 2017 | 1 | |
Card Orson Scott | Gry Endera | Wwa: „Prószyński i S -ka”, 2013 | 1 | |
Cass Kiera | Syrena | Wwa: Wydaw. „Jaguar”, 2016 | 1 | |
Coben Harlan | Już mnie nie oszukasz | Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2017 | 1 | |
Conan Doyle Arthur | Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa | Wwa: Wydaw. „Rea”, 2014 | 2 | |
Czykierda – Grabowska Agata | Wszystkie twoje marzenia | Kraków: Wydaw. „OMG Books”, 2017 | 1 | |
Dołęga – Mostowicz Tadeusz | Znachor | Wwa: Wydaw. „Ringier Axel Springer”, 2017 | 1 | |
Donovan Rebecca | Powód, by oddychać | Łódż: Wydaw. „JK”, 2015 | 1 | |
Fitzpatrick Becca | Black ice | Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2014 | 1 | |
Fitzpatrick Becca | Szeptem | Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2010 | 1 | |
Forman Gayle | Wróć, jeśli pamiętasz | Wwa: „Nasza Księgarnia”, 2017 | 1 | |
Forman Gayle | Zostań, jeśli kochasz | Wwa: „Nasza Księgarnia”, 2015 | 1 | |
Gąsiorowska Dorota | Melodia zapomnianych miłości | Kraków: Wydaw. „Między słowami”, 2017 | 1 | |
Green John | Szukając Alaski | Wrocław: Wydaw. „Bukowy Las”, 2013 | 1 | |
Green John, Levithan David | Will Grayson, Will Grayson | Wrocław: Wydaw. „Bukowy Las”, 2015 | 2 | |
Hawkins Paula | Dziewczyna z pociągu | Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2017 | 1 | |
Hawkins Paula | Zapisane w wodzie | Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2017 | 1 | |
Hoover Colleen | Hopeless | Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2014 | 1 | |
Hoover Colleen | November 9 | Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2016 | 1 | |
Kate Lauren | Upadli | Wwa: Wydaw. „MAG”, 2010 | 1 | |
Link Charlotte | Oszukana | Katowice: Wydaw. „Sonia Draga”, 2017 | 1 | |
Maas Sarah J. | Szklany tor | Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2012 | 2 | |
Mafi Taherech | Dotyk Julii : trylogia | Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2015 | 1 | |
McGee Katharine | Tysiąc pięter | Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2017 | 1 | |
Meyer Stephenie | Zmierzch: Życie i śmierć; Zmierzch: opowiedziany na nowo |
Poznań: Wydaw. „Publicat”, 2015 | 1 | |
Moccia Federico | Trzy metry nad niebem | Wwa: Warszaw. Wydaw. Liter. „Muza”, 2017 | 1 | |
Moseley Kirsty | Chłopak, który chciał zacząć od nowa | Wwa: Wydaw. „HarperCollins Polska”, 2017 | 1 | |
Moseley Kirsty | Chłopak, który o mnie walczył | Wwa: Wydaw. „HarperCollins Polska”, 2017 | 1 | |
Moyes Jojo | Zanim się pojawiłeś | Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2016 | 1 | |
Musso Guillaume | Ta chwila | Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2016 | 1 | |
O’Neill Louise | Sama się prosiła | Łódż: Wydaw. „JK”, 2017 | 1 | |
Paris B. A. | Za zamkniętymi drzwiami | Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2017 | 1 | |
Roth Philip | Amerykańska sielanka | Kraków: Wydaw. Liter., 2017 | 1 | |
Schneider Robyn | Początek wszystkiego | Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2017 | 1 | |
Sheridan Mia | Bez winy | Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2016 | 1 | |
Simons Paullina | Jeżdziec Miedziany | Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2016 | 1 | |
Simons Paullina | Ogród letni | Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2016 | 1 | |
Simons Paullina | Tatiana i Aleksander | Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2015 | 1 | |
Siobhan Vivian | Fatalna lista | Łódż: Wydaw. „JK”, 2017 |
1 | |
Sparks Nicholas | Bezpieczna przystań | Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2017 | 2 | |
Sparks Nicholas | Pamiętnik | Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2016 | 2 | |
Stiefvater Maggie | Przebudzenie króla | Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2016 | 1 | |
Sugg Zoe | Girl Online solo | Kraków: Wydaw. „Insignis Media”, 2017 | 1 | |
Tolkien J. R. R. | Hobbit: czyli tam i z powrotem |
Wwa: Wydaw.„Iskry”, 2016 | 2 | |
Wohlleben Peter | Sekretne życie drzew | Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2016 | 2 | |
Yoon Nicola | Ponad wszystko | Poznań: Wydaw. „Publicat”, 2017 | 1 | |
Zafo’n Carlos Ruiz | Cień wiatru | Wwa: Warszaw. Wydaw. Liter. „Muza”, 2017 | 1 | |
Zusak Markus | Posłaniec | Ww : „Nasza Księgarnia”,2014 | 1 | |
Zusak Markus | Złodziejka książek | Wwa: „Nasza Księgarnia”, 2016 | 1 | |
Żeromski Stefan | Wierna rzeka | Kraków: Wydaw. „Greg”, 2011 | 10 | |
Wydawnictwa wielotomowe | Cass Kiera | Rywalki | Wwa: Wydaw. „Jaguar”, 2015 | 1 komplet, 6 tomów |
Clare Cassandra | Dary anioła | Wwa : Wydaw. „MAG”, 2013 | 1komplet, tomy 1-6 |
|
Collins Suzanne | Igrzyska śmierci | Poznań: Wydaw. „Media Rodzina”, 2010 | 1 komplet, trylogia |
|
Flangan John | Zwiadowcy | Wwa: Wydaw. „Jaguar”, 2009 | 1 komplet, tomy 1-6; 8-12 |
|
Martin George R. R. | Gra o tron | Poznań: Wydaw. „Zysk i S-ka”, |
2 komplety,
8 tomów |
|
Piekara Jacek | Ja, inkwizytor | Lublin: Wydaw. „Fabryka Słów”, 2015 |
1 komplet,
9 tomów
|
|
Riordan Rick | Percy Jackson i bogowie olimpijscy |
Kraków: Wydaw. „Galeria Książki”, 2016 | 1 komplet: tomy 1-5 |
|
Sapkowski Andrzej | Wiedżmin | Wwa: Niezależna Oficyna Wydaw. „Nowa”, 2015 | 1 komplet: tomy 1-8 |
|
Historia | Adam Wilhelm, Ruhle Otto | Trudna decyzja: z Paulusem pod Stalingradem |
Czerwonak: Wydaw. „Vesper”, 2017 | 1 |
Bata Artur | W cieniu tryzuba | Wwa [i in.]: Oficyna Wydaw. „Mireki”, 2016 | 2 | |
Besala Jerzy | Awantury o kobiety w Polsce szlacheckiej |
Wwa : „Bellona”, 2014 | 1 | |
Bristein Vadim J. | Smiersz: tajna broń Stalina: sowiecki kontrwywiad wojskowy podczas II wojny swiatowej | Wwa [i in.]: „Bellona”, 2017 | 1 | |
Dolot Miron | Zabić głodem: sowieckie ludobójstwo na Ukrainie | Kraków: Wydaw. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014 | 1 | |
Fredro – Boniecka, Krajewski Wiktor | Łączniczki : wspomnienia z powstania warszawskiego |
Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2015 | 1 | |
Hartmann | Wielka Wojna Ojczyżniana: 1941-1945 | Poznań Wydaw. Pozn., [ ] | 1 | |
Helm Sarah | Kobiety z Ravensbruck: życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet |
Wwa: „Prószyński i S-ka”, 2017 | 1 | |
Kaczorowska Teresa | Obława augustowska | Wwa: „Bellona”, 2015 | 2 | |
Kienzler Iwona | Kopciuszki na tronach Europy: z siermiężnej izby na królewski tron | Wwa: „Bellona”, 2016 | 1 | |
Koper Sławomir | Miłość w powstaniu warszawskim | Wwa: Wydaw. „Czerwone i Czarne”, 2013 | 1 | |
Koprowski Marek A. | Akcja „Wisła”: krwawa wojna z OUN-UPA | Zakrzewo: Wydaw. „Replika”, 2016 | 2 | |
Kor Eva Mozes, Buccieri Lisa Rojany | Przetrwałam: życie ofiary Josefa Mengele | Wwa: „Prószyński i S-ka”, 2014 | 1 | |
Kubicki Tomasz | Pod obuchem zagłady: Polacy i Żydzi pod okupacją niemiecką: 1939 - 1942 | Wwa: „Bellona”, 2016 | 2 | |
Modelski Łukasz | Dziewczyny wojenne: prawdziwe historie | Kraków: „Znak”, 2011 | 1 | |
Stojek – Sawicka Karolina | Szlachcianki w świecie sarmackim: jak żyły kobiety na dworach szlacheckich w dawnej Polsce? | Wwa: „Bellona”, 2013 | 1 | |
Whitlock Flint, Gros Louis | Ocalałem z Buchenwaldu: moja droga przez piekło |
Zakrzewo : Wydaw. „Replika”, 2017 | 1 | |
Inne | Burpo Todd, Vincent Lynn | Niebo istnieje…Naprawdę!: niesamowita historia małego chłopca o wyprawie do nieba i z powrotem |
Kraków: Dom Wydaw. „Rafael”, 2011 | 2 |
Clements Kirstie | Vogu : za kulisami świata mody | Kraków: Wydaw. Liter., 2015 | 1 | |
Corcia Tony | Gianni Versace: biografia | Poznań: Dom Wydaw. „Rebis”, 2013 | 1 | |
Dawkins Richard | Magia rzeczywistości: skąd wiemy, co jest prawdziwe | Wwa [i in.]: Wydaw. „CiS”, 2012 | 1 | |
Duhingg Charles | Siła nawyku: dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie |
Wwa: PWN, 2014 | 1 | |
Dutton Kevin | Mądrość psychopatów | Wwa : Warszaw. Wydaw. Liter. „Muza”, 2017 | 1 | |
Hill Napoleon | Myśl … i bogać się: podręcznik człowieka interesu | Wwa: Wydaw. „Studio EMKA”, 2014 | 2 | |
Khalidov Mamed, Twardoch Szczepan |
Lepiej, byś tam umarł | Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2017 | 1 | |
Kerlau Yann | Sekrety mody | Wrocław: Wydaw. „Bukowy Las”, 2014 | 1 | |
Krawczyk Krzysztof, Kosmala Andrzej | Życie jak wino | [ ]: Wydaw. „HAPRO Media Polska”, 2010 | 1 | |
Meyer- Stabley Bertrand | Kobiety, które wstrząsnęły światem mody | Poznań : Dom Wydaw. „Rebis”, 2014 | 1 | |
Mucha Angelika, Biskupski Kuba |
Justin Bieber: powrót na szczyt | Kraków : „Znak”, 2016 | 1 | |
Savoie Jane | Wszechstronne szkolenie koni | Łódż: Wydaw. „Galaktyka”, 2015 | 1 | |
Skaradziński Jan | Dżem: ballada o dziwnym zespole |
Poznań: Wydaw. „In Rock”, 2009 | 1 | |
Wisłocka Michalina | Sztuka kochania | Wwa: Wydaw. Książkowe, 2016 | 2 |
W czytelni naszej szkolnej biblioteki pojawiła się SKRZYNKA ŻYCZEŃ CZYTELNICZYCH. Szkolni bibliotekarze proszą uczniów i pracowników szkoły o wrzucanie do niej kartek z propozycjami tytułów książek, o które warto byłoby wzbogacić biblioteczny księgozbiór poprzez ich zakup. Skrzynka wystawiona będzie do 9 VI (piątek). LICZYMY NA DUŻĄ ILOŚĆ CIEKAWYCH PROPOZYCJI !
[A. T.]
Dnia 24 kwietnia 2017 r. odbył się konkurs biblioteczny pt. „Konia kują, żaba nogę podstawia” dla klas pierwszych.
Za nami Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, przed nami Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek/Tydzień Bibliotek – święta bezpośrednio związane z bibliotekami, a co ostatnio ciekawego miało miejsce w pracy naszej szkolnej biblioteki?
Prawo autorskie do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania jest zagwarantowane w ustawie o prawie autorskim.
To, że w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć bez problemu ogromną ilość różnego rodzaju utworów, nie oznacza, że wszystkie je możemy dowolnie wykorzystywać dla swoich potrzeb.
Ostatniego dnia przed feriami, 10 II, uczniów klas pierwszych i drugich spotkała miła niespodzianka: wraz z opiekującymi się nimi nauczycielami udali się do Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, aby obejrzeć inscenizację wybranych utworów Zbigniewa Herberta noszącą tytuł „Barbarzyńca w ogrodzie”**. Wprowadzeniem widzów w odbiór całości były teatr cieni prezentujący sceny z życia jaskiniowców oraz wizualizacja malowideł z Lascux, a potem można było usłyszeć następujące wiersze: „Longobardowie”, Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz”, „Siódmy anioł”, „Z mitologii”, „Powrót prokonsula”, „Arijon”, „Nike która się waha”, „Do Marka Aurelego”, „Nasz strach”, „Małe serce”, „Pieśń o bębnie” oraz „Kamyk”.
W LO im. Bogusława X działa Biblioteka i Centrum Informacji Multimedialne.
Kilka słów, co się działo w ubiegłym roku szkolnym.
Na przełomie V/VI w wypożyczalni i czytelni wymienione zostały podłogi, pomalowano ściany. Czytelnia zyskała także nowe oblicze poprzez częściową wymianę mebli.
A dziś- sam zobacz!
Uchwałą Senatu rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza i Feliksa Nowowiejskiego. Pierwszy z nich jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przyznanej mu w 1905 r. za całokształt twórczości, a drugi, wybitnym kompozytorem, autorem muzyki do „Roty‘’ Marii Konopnickiej. Dlaczego autor Trylogii został patronem bieżącego roku? Otóż na 2016 rok przypadają dwie istotne rocznice z jego biografii: sto siedemdziesiąta urodzin i setna śmierci.
W piątek , 22 I , grupa uczniów z klas pierwszych , drugich i trzecich pod opieką nauczycielek Wandy Sawko i Anny Traczyk udała się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na spektakl będący teatralną adaptacją reportażu „ Wojna nie ma w sobie nic z kobiety ” Swietłany Aleksiejewicz , białoruskiej dziennikarki i pisarki , laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015 . W jaki sposób BTD w programie zachęca do obejrzenia spektaklu w reżyserii Pawła Palcata ? … Trzy kobiety po latach milczenia decydują się mówić o wojnie , w której brały udział . Swojej wojnie – bez dat , faktów , polityki , wojnie pełnej emocji – niemęskiej .