Menu główne

 • "Humanistyczny groch z kapustą" w klasie I c
  Tak zatytułowany został jesienny konkurs biblioteczny dla klas
  pierwszych. Na początku tygodnia, 23 IX, przystąpili do niego uczniowie z
  1c oraz 1 d, łącznie 23 osoby, dla których konkursowe zmagania okazały się świetną zabawą, o czym świadczyło ogromne zaangażowanie w pracę, któremu towarzyszyły częste wybuchy śmiechu i przyjemna atmosfera pozbawiona stresu. [A. T.]
  27.09.2019 13:22 | więcej »
 • Zajęcia klasy I b w Czytelni Księgozbioru A. Kwaśniewskiego
  Klasa I b w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  W poniedziałkowe przedpołudnie, 23 IX, uczniów klasy I b spotkała miła
  niespodzianka: pod opieką p. Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza i p.
  Artura Knapa, nauczyciela historii i wos-u, udali się oni do Czytelni
  Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie mieli możliwość
  zapoznać się z propozycjami w/w placówki oferowanej mieszkańcom
  Białogardu, w tym, oczywiście, młodzieży. Prezentcji dokonał
  prowadzący Czytelnię p. Marcin Pierzchliński.
  [A.T.]
  27.09.2019 13:14 | więcej »
 • Konkurs Biblioteczny w klasie III c

  13 IX odbył się pierwszy konkurs biblioteczny z przewidzianych na bieżący rok szkolny. Jako pierwsi przystąpili do niego uczniowie klasy III c. O palmę pierwszeństwa walczyło 16 osób, które w ciągu 45 minut, w parach, „rozpracowywało” 10 zadań, z których niektóre należało traktować z przymrużeniem oka. [A. T.]

  13.09.2019 22:52 | więcej »
 • NASZ TEGOROCZNY TYDZIEŃ BIBLIOTEK

  Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek, ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy, która odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza i trwają do 15 maja.

  23.05.2019 11:45 | więcej »
 • Konkurs Biblioteczny
  Tydzień Bibliotek stanowi doskonałą okazję, aby wszystkim licealistom przypomniała o sobie szkolna biblioteka. W tym roku - w formie konkursu bibliotecznego przygotowanego przez szkolnego bibliotekarza, który do zdrowego współzawodnictwa zaprosił wszystkich pierwszo- i drugoklasistów. Już wzięli w nim udział uczniowie z II a i I a, co ukazuje mini-fotoreportaż.
  17.05.2019 12:16 | więcej »
 • Zajęcia klas pierwszych w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  W ostatnich dniach listopada i w pierwszych grudnia w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego gościły dwie klasy: I a i I b, które podobnie jak drugo- i trzecioklasiści uczestniczyły w prelekcjiMarcina Pierzchlińskiego na temat bibliotek w filmach począwszy od "Śniadania u Tiffany'ego" z roku 1961, a skończywszy na
  produkcjach prawie najnowszych. Opiekę nad uczniami sprawował szkolny
  bibliotekarz, będący jednocześnie pomysłodawcą udziału w tej ciekawej
  czytelniczej imprezie.

   
  28.01.2019 14:56 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny dla klas trzecich rozstrzygnięty

  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas trzecich konkurs biblioteczny: „Zamek w zamku ”. Przystąpiło do niego 31 osób, które za wyjątkiem jednego ucznia  z III a, pracowali  w parach.  W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 10 różnego typu zadań, np.:  rozpoznać po twarzach  i przedmiotach trzymanych w rękach/ znajdujących się obok,  jacy polscy pisarze znajdują się na dziesięciu portretach autorstwa Zbigniewa Lengrena (np. Jan Kochanowski /lipa, Bolesław Prus/lalka, Henryk Sienkiewicz/płonąca pochodnia, miecz); uzupełnić związki frazeologiczne (np. potępić w …, smalić …, lekki jak …); podać dwa zupełnie różne znaczenia  wyrazów i form gramatycznych (np. kadż, pal, koło).

  Zdaniem organizatora imprezy, zadania były tak sobie trudne, a już  na pewno  stanowiły doskonałą rozrywkę, o czym świadczyć mogą atmosfera i dobry nastrój, który udzielił się chyba wszystkim uczestnikom konkursu. Polecenia pobudzały  wyobrażnię  uczniów oraz zachęcały  do intelektualnego wysiłku, co ostatecznie  przełożyło się na dobre i wyrównane wyniki. Szczególną inwencję i poczucie humoru konkursowiczów można było zauważyć, gdy starali się uzupełnić związki frazeologiczne, dzięki czemu nasz słownik wzbogacił się o kolejne, np. „smalić się na raka”, „panna z kotem”, „potępić w niezapomnienie” lub utworzyć stopień wyższy przymiotników i zbliżonych do nich imiesłowów przymiotnikowych, np. pusty – pustszy, stalowy – stalowiejszy, męski – najmęższy. Panteon polskich pisarzy powiększył się np. o Jana Matejkę, Romana Dmowskiego, Marię Skłodowską – Curie.                                                                                                                                                           Tak jak trzecioklasiści dobrze się bawili wykonując konkursowe zadania, tak i bibliotekarz miał wiele przyjemności sprawdzając je. A oto jak wyglądają wyniki:

  Lokata

  Klasa

  I

  III b

  II

  III a

   

   

   

  Szkolny bibliotekarz dziękuje uczniom klas  trzecich za udział we wspólnej zabawie, dla których ten konkurs był ostatnim z proponowanych dla nich w tym roku szkolnym. [A. T.]

  07.12.2018 09:09 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasie III b
  "Zamek w zamku" tak był zatytułowany konkurs biblioteczny dla klas trzecich. 5 XII zmierzyło się z nim dwanaścioro uczniów z kl.III b. I tym sposobem wszystkie klasy - począwszy od I a, a skończywszyna III b- mają za sobą konkursy biblioteczne przewidziane na ten rok. szkolny. Brawo dla wszystkich uczestników, tym bardziej, że wygrani są wszyscy.
   
  06.12.2018 13:06 | więcej »
 • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS DRUGICH: „DUDEKÓWNA SZŁA Z PANEM PIÓRO” ROZSTRZYGNIĘTY
  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich konkurs biblioteczny: „Dudekówna szła z panem Pióro ”. Przystąpiło do niego 56 osób, które za wyjątkiem dwojga uczniów – po jednej osobie z II a i II b , pracowali   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 7 różnego typu zadań, np. :  uchwycić różnicę między parami wyrazów i wyobrazić sobie sytuację, w której mogą być one błędnie użyte np. rzewnie – żywnie; podstawny – postawny);wskazać środowisko, dla którego charakterystyczne są podane wyrazy i zwroty (np. docisnąć do dechy, lewy kurs, kicha nawala, wyciągnąć setkę; dać zmianę, przetrenować się, złapać drugi oddech, spalony); podać właściwą wskazaną formę rzeczowników i wyrażeń (np. M l. poj. rzeczownika „Hiszpanie”; D l. poj. rzeczownika „siemię”); odnaleźć błędy w zdaniach i tak je przekształcić, by były poprawne(np. Czy można dosypać cukier do cukiernicy?).
  03.12.2018 10:58 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasie II a
  W czwartek, 29 XI, na uczniów klasy II a czekała miła niespodzianka: konkurs biblioteczny zatytułowany "Dudekówna szła z panem Pióro". Przystąpiło do niego 17 osób, które w ciągu 45 minut rozwiązywało 7 mniej lub bardziej trudnych i złożonych zadań.
   
  30.11.2018 09:30 | więcej »
 • Zajęcia klasy II a w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  Uczniowie kl. II a w piątek, 23 XI, gościli w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie wysłuchali prelekcji Marcina Pierzchlińskiego zatytułowanej "Biblioteka w filmie polskim i zagranicznym".
   
  27.11.2018 18:56 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasach II b i II c
  W piątek, 16 XI, aż 39 drugoklasistów, uczniów II b i II c, wzięłoudział w konkursie bibliotecznym, którego tytuł brzmiał wielce oryginalnie: DUDEKÓWNA  SZŁA  Z  PANEM  PIÓRO.
  20.11.2018 10:24 | więcej »
 • Zajęcia w Czytelnii Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  15 XI uczniowie kl. III b pod opieką nauczyciela historii i szkolnego
  bibliotekarza odwiedzili Czytelnię Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie mieli możliwość posłuchania ciekawej prelekcji na temat bibliotek w polskich i zagranicznych filmach popartej multimedialną prezentacją przygotowanej przez Marcina Pierzchlińskiego,pracownika tejże placówki.
  15.11.2018 14:26 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasie III a

  W środę,14 XI, dziewiętnaścioro uczennic i uczniów z kl. III a pozytywnie odpowiedziało na zaproszenie szkolnego bibliotekarza i wzięło udział w konkursie bibliotecznym dla trzecioklasistów: "Zamek w zamku", w którym w ciągu 45 min. zmierzyć się trzeba było z dziesięcioma zadaniami i ... nie dać się wpuścić w maliny.
  14.11.2018 11:40 | więcej »
 • WYNIKI KONKUSU BIBLIOTECZNYEGO DLA KLAS PIERWSZYCH: HUMANISTYCZNY „GROCH Z KAPUSTĄ”
  Szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas pierwszych konkurs biblioteczny: Humanistyczny „groch z kapustą”. Przystąpiło do niego 49 osób, które za wyjątkiem jednego ucznia z I a, pracowali   w parach. W ciągu ok. 45 minut należało wykonać 8 różnego typu zadań, np. : dokończyć przysłowia oraz wybrane wyjaśnić – napisać, co znaczą i od czego pochodzą; rozpoznać istoty ze „sfer zbliżonych do Olimpu”, a także polskich królów i książęta na podstawie żartobliwych portretów wykonanych wyłącznie na podstawie ich przydomków; wyjaśnić podane hasła typu „beka”, „lansik”, „trybić”.
  11.11.2018 20:46 | więcej »
 • Konkurs Biblioteczny w klasie Ia
  8 XI z zaproszenia szkolnego bibliotekarza do wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym dla klas pierwszych skorzystało 25 uczniów z kl. I a. Nad ośmioma zadaniami przez 45 min. pracowało 12 par i jedna osoba indywidualnie.
  08.11.2018 13:02 | więcej »
 • WYSTAWKA KSIĄŻEK: NIE TYLKO JÓZEF PIŁSUDSKI …
  W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę  oddajemy hołd tym wszystkim, dzięki którym możemy dziś cieszyć się życiem w wolnej Polsce. Czy znamy ich wszystkich? Pochylmy się nad niektórymi z nich.      
  07.11.2018 14:22 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny
  6 XI szkolny bibliotekarz zaprosił uczniów kl. I b do wzięcia udziału w konkursie bibliotecznym skierowanym do uczniów klas pierwszych pod hasłem: Humanistyczny "groch z kapustą". Przygotowane zestawy liczyły po 8 różnorodnych zadań, które pracującym w parachkonkursowiczom bardzo przypadły do gustu.
  07.11.2018 14:13 | więcej »
 • Spotkanie z lokalnym poetą
  We wtorek, 23 X, uczniowie  klas I a, I b, II a i III a (gr. h.) mieli możliwość na około 40 minut przenieść się w świat poezji. A to za sprawą Kazimierza Kozłowskiego, lokalnego poety z Tychowa, który zaprezentował młodzieży swój najnowszy utwór - "Opowiastkę owartości nauki i uczenia się", którą napisał specjalnie na tę okoliczność.
   
  25.10.2018 10:40 | więcej »
 •  CZYTAMY LITERATURĘ OBCOJĘZYCZNĄ
     Spośród wielu języków obcych szczególne znaczenie mają tzw. języki międzynarodowe. Należą  do nich te, którymi posługuje się ONZ i organizacje z nią stowarzyszone, np. UNESCO, UNICEF: angielski, arabski, chiński, francuski, hiszpański i rosyjski. Dla Polski największe znaczenie mają języki sąsiadów – niemiecki i rosyjski oraz najszerzej upowszechnione poza ich macierzystymi krajami – angielski i  francuski.                                                                                                                                                                     
  10.10.2018 14:26 | więcej »
 • Zajęcia klasy I a w Izbie Tradycji Regionalnej
  W środę, 10 X, kl. I a pod opieką szkolnego bibliotekarza w Izbie Tradycji Regionalnej obejrzała ekspozycje stałe : "Historia Ziemi Białogardzkiej", " Ordery i odznaczenia Aleksandra Kwaśniewskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995 -
  2005", "Wojciech Sawilski, artysta, pierwszy kustosz muzeum powojennego Białogardu" oraz wystawę czasową, na którą złożyły się widokówki Białogardu przedstawiające miasto sprzed kilkudziesięciu lat. Uczniowie mieli też możliwość zapoznać się z księgozbiorem Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego oraz imprezami
  czytelniczymi proponowanymi przez tę instytucję. Młodzież oprowadzał Grzegorz Dymiński.
  10.10.2018 14:20 | więcej »
 • Zajęcia w Izbie Tradycji Regionalnej - 2.X.2018r.
  Uczniowie klasy I b z inicjatywy i pod opieką Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza, mieli dzisiaj możliwość zapoznać się z ekspozycjami stałymi i wystawą czasową prezentowanymi w Izbie Tradycji Regionalnej.
  O zbiorach opowiadał i po Izbie młodzież oprowadzał prowadzący placówkę Grzegorz Dymiński.
  Ostatnie 10 minut zostało przeznaczone na zapoznanie pierwszoklasistów z zasobami Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego oraz organizowanymi w niej imprezami.
  03.10.2018 08:33 | więcej »
 • Tydzień Bibliotek w naszej szkole
        Każdego roku w dniach od 8 do 15 V Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek, który ma przyczynić się do promocji czytelnictwa i bibliotek poprzez podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, a także zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
  18.05.2018 11:36 | więcej »
 • OTWARCI NA POMOC
          Począwszy od 5 III trwa w naszej szkole - zbliżająca się do końca - zbiórka przyborów szkolnych, zabawek i odzieży dla polskich dzieci mieszkających w Gródku [Jagiellońskim] koło Lwowa (ukr. Городок). W LO akcję tę, za zgodą dyrektora placówki Daniela Glinki, rozpropagował i prowadzi szkolny bibliotekarz, a podchwycił ją od Parafialnego Zespołu Caritas białogardzkiej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Przez ok. 5 tygodni pracownicy i uczniowie liceum do biblioteki, szkolnego centrum zbiórki, dostarczyli osiem pokażnych rozmiarów reklamówek nowych i używanych rzeczy, wśród których królowały ubrania oraz różnokolorowe pluszaki, ale były też artykuły spożywcze i szkolne oraz książki. Wszystko to, co zostało przyniesione, było w dobrym i bardzo dobrym stanie, dzięki czemu bez wahania można było artykuły te w całości przekazać  osobom koordynującym akcję z ramienia PZC. Ponieważ rzeczy spływały w różnym czasie, bibliotekarz do siedziby PZC odnosił je trzykrotnie.                                                                                                                               
  11.04.2018 14:22 | więcej »
 • Szkolny Konkurs Języka Rosyjskiego
  Tuż przed przerwą w nauce z okazji Wielkanocy, 26 III, nauczycielka języka rosyjskiego przeprowadziła Szkolny Konkurs Języka Rosyjskiego. Do udziału we wszystkich wcześniejszych edycjach zapraszała uczniów klas trzecich, a więc kończących trzyletnią naukę w szkole, a tym samym  trzyletni szkolny kurs języka rosyjskiego.
  06.04.2018 11:42 | więcej »
 • II a i II b w Czytelnii Księgozbioru A. Kwaśniewskiego
  28 III, w środę, klasy 2 a i 2 b pod opieką bibliotekarza Anny Traczyk i nauczyciela historii Artura Knapa byli w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie zaprezentowany im został projekt Marcina Pierzchlińskiego na temat najciekawszych, najpiękniejszych i najdziwniejszych bibliotek w Polsce i na świecie.
  28.03.2018 21:42 | więcej »
 • Zajęcia w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego
  W piątek 16 marca klasa I a uczestniczyła w zajęciach w Czytelni Księgozbioru A. Kwaśniewskiego
  04.04.2018 10:01 | więcej »
 • WIRTUALNE BIBLIOTECZNE WOJAŻE
       Już od siedmiu lat, tj. od roku 2011, Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagradzają te samorządy, dla których dobrze funkcjonująca biblioteka publiczna to najlepszy sposób zapewnienia wszystkim mieszkańcom swojej gminy niczym nieutrudnionego i  zupełnie nieodpłatnego dostępu tak do szeroko pojętej kultury, jak i literatury, wiedzy oraz nowych mediów.
  12.03.2018 11:41 | więcej »
 • Zajęcia w Czytelni Księgozbioru A. Kwaśniewskiego

  6 III klasa I c z inicjatywy i pod opieką szkolnego bibliotekarza była w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie uczestniczyła wprelekcji Marcina Pierzchlińskiego na temat  najciekawszych, najpiękniejszych i najdziwniejszych bibliotek w Polsce i na świecie.

  08.03.2018 09:45 | więcej »
 • SPOTKANIE Z PASJONATEM FOTOGRAFII I JEGO ŚWIATŁEM MALOWANYMI ZDJĘCIAMI
     W środę, 21 II, uczniowie klasy I a z wielkim zainteresowaniem obejrzeli fotografie Andrzeja Świrki prezentowane na wystawie w białogardzkim Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, a zatytułowanej „Światłem malowane”. Zanim młodzież zaczęła oglądać ekspozycję, miała możliwość zapoznać się  z sylwetką autora zdjęć.
  22.02.2018 13:27 | więcej »
 • EMILIA I WIKTORIA Z I C ORAZ „MIOTŁA, ŚCIERKA I BOŻE NARODZENIE”
           W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 należało m.in. zrealizować co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Nasz szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas pierwszych, drugich i trzecich różnorodne projekty, które spotkały się z większym lub mniejszym zainteresowaniem, ale ostatecznie wszystkie zostały zrealizowane. Zgodnie z odgórnymi wymogami, ich wykonanie opierało się o własne biblioteczne zasoby szkoły.                                                                                                                                        
  11.01.2018 19:23 | więcej »
 • INTERPRETACJA WIERSZY: RZECZ WCALE NIE TAKA ŁATWA
  Osiemnaścioro uczniów z klasy I a podjęło się analizy wierszy naszych lokalnych poetów piszących nie tylko współcześnie. Dziewczęta i chłopcy pracowali w parach. Ich wybór padł na następujące liryki : Alicji Flis - „Nie będę przepraszać za miłość” (oprac. Martyna Jabłońska i Aleksandra Sałanko) i „Jesienna miłość” (oprac. Aleksandra Wasilewska i Katarzyna Mironkiewicz); Tadeusza Korobowicza „Przyjacielowi” (oprac. Bartosz Jaworowski i Patryk Jurczak); Czesława Kuriaty „Z podróży wróciłem” (oprac. Martyna Jonko i Weronika Mackiewicz); Kazimierza Kozłowskiego - ”Cień” (oprac. Martyna Płońska i Agata Kwiatkowska), „Są takie dni” (oprac. Patrycja Chódzyńska i Alicja Kopak), „Wielki klon” (oprac. Filip Zapiec i Bartłomiej Hernik) i ”Automatyczny pilot” (oprac. Vitalij Chodakowski i Nikola Taracińska); Mariana Kwidzińskiego „Linia życia”(oprac. Sandra Markowska i Julia Włodarz).    
  22.12.2017 12:31 | więcej »
 • Spotkanie z lokalnymi poetami
  20 XII z inicjatywy szkolnego bibliotekarza uczniowie klas III a, II a i II b spotkali się z lokalnymi poetami, którzy czytali swoje wiersze.
  20.12.2017 13:49 | więcej »
 • KONKURS BIBLIOTECZNY DLA KLAS DRUGICH: Z MICKIEWICZEM W TLE
  W ostatnich tygodniach roku 2017 szkolny bibliotekarz zaproponował uczniom klas drugich udział w konkursie bibliotecznym. Przystąpiły do niego 34 osoby, po 17 z każdego oddziału, tj. II a i II b.
  19.12.2017 12:24 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasach drugich
  W konkursie bibliotecznym dla klas drugich wzięło łącznie udział 34 uczniów, po siedemnaścioro z każdego oddziału.
  13.12.2017 15:04 | więcej »
 • Z BIBLIOTECZNEJ PÓŁKI: JULIA, JUSTYNA, OLA I WIKTORIA POLECAJĄ
  Dwadzieścioro uczniów klasy I b  napisało recenzję książki wartej przeczytania. Dziś do czytania zachęcają cztery dziewczyny.  A polecane przez nie książki można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.        
  13.12.2017 14:55 | więcej »
 • Zajęcia klas trzecich w Czytelni Księgozbioru A. Kwaśniewskiego
  23 XI kl. III b oraz 30 XI. kl. III a pod opieką szkolnego bibliotekarza były w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie obejrzały prezentację najładniejszych, najciekawszych i najdziwniejszych bibliotek w Polsce i na świecie.
   
   
  30.11.2017 18:05 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny dla klas trzecich "Kotek, kocica, kocisko. I kto tak mówi?”

  W pierwszych dniach listopada szkolny bibliotekarz zaproponował i zorganizował konkurs biblioteczny, do udziału w którym zaprosił uczniów klas trzecich. Propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, bo pozytywnie odpowiedziało na nią aż 35 osób: 22 z III a i 13 z III b. Praca odbywała się w dwuosobowych grupach, chociaż tak się złożyło, że jedna drużyna składała się z trzech dziewcząt . W ciągu 45 minut trzeba było zmierzyć się z dziesięcioma zadaniami – zagadkami o języku polskim i dla miłośników książek.

  08.11.2017 17:11 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny dla klas pierwszych

  „Polskie podania i legendy ze szczyptą historii”: konkurs biblioteczny dla uczniów klas pierwszych.

  19.10.2017 20:09 | więcej »
 • „2. 14. 17 i ½”
  W środę, 4 X uczniowie dwóch klas – II a i III b – mieli możliwość uczestniczyć w kulturalnym wydarzeniu, jakim był monodram „2. 14. 17 ½” autorstwa i w wykonaniu Kazimierza Kozłowskiego, mieszkańca Tychowa, współpracownika tygodnika „Białogardzianin”, poety, miłośnika i znawcy szeroko pojętej kultury wysokiej.
  06.10.2017 13:52 | więcej »
 • Wrześniowe nowości w bibliotece
  Udzielona nam została dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa poz. 37 – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 – na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) do bibliotek szkolnych w ramach Priorytetu 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w wysokości 4 tys. zł.
  30.09.2017 08:43 | więcej »
 • Nabytki w bibliotece
  We wrześniu 2017 r. biblioteka szkolna wzbogaciła się o następujące książki:
  DZIEDZINA        NAZWISKO I IMIĘ AUTORA TYTUŁ WYDAWNICTWO,  ROK  WYDANIA ILOŚĆ  EGZEMPLARZY
  Powieści, nowele, opowiadania Ahern Cecelia Pamiętnik z przyszłości Wwa: Wydaw. „Akurat”, 2016 1
    Ahern Cecelia Sto imion Wwa: Wydaw. „Akurat”, 2014 1
    Altinyeleklioglu Demet Sułtanka Kosem: czarna królowa Wwa: Wydaw. „Wielka Litera”, 2016 1
    Altinyeleklioglu Demet Sułtanka Kosem:
  w haremie
  Wwa: Wydaw. „Wielka Litera”, 2016 1
    Asher Jay 13 powodów Poznań: Dom Wydaw. „Rebis”, 2017 1
    Bellon Anna Uratuj mnie Kraków: Wydaw. „OMG Books”, 2016 1
    Cameron W. Bruce Był sobie pies: ten świat jest naprawdę pomerdany! Białystok: Wydaw. Kobiece, 2017 1
    Card Orson Scott Gry Endera Wwa: „Prószyński                 i S -ka”, 2013 1
    Cass Kiera Syrena Wwa: Wydaw. „Jaguar”, 2016 1
    Coben Harlan Już mnie nie oszukasz Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2017 1
    Conan Doyle Arthur Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa Wwa: Wydaw. „Rea”, 2014 2
    Czykierda – Grabowska Agata Wszystkie twoje marzenia Kraków: Wydaw. „OMG Books”, 2017 1
    Dołęga – Mostowicz Tadeusz Znachor Wwa: Wydaw. „Ringier Axel Springer”, 2017 1
    Donovan Rebecca Powód, by oddychać Łódż: Wydaw. „JK”, 2015 1
    Fitzpatrick Becca Black ice Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2014 1
    Fitzpatrick Becca Szeptem Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2010 1
    Forman Gayle Wróć, jeśli pamiętasz Wwa: „Nasza Księgarnia”, 2017 1
    Forman Gayle Zostań, jeśli kochasz Wwa: „Nasza Księgarnia”, 2015 1
    Gąsiorowska Dorota Melodia zapomnianych miłości Kraków: Wydaw. „Między słowami”, 2017 1
    Green John Szukając Alaski Wrocław: Wydaw. „Bukowy Las”, 2013 1
    Green John, Levithan David Will Grayson, Will Grayson Wrocław: Wydaw. „Bukowy Las”, 2015 2
    Hawkins Paula Dziewczyna z pociągu Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2017 1
    Hawkins Paula Zapisane w wodzie Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2017 1
    Hoover Colleen Hopeless Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2014 1
    Hoover Colleen November 9 Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2016 1
    Kate Lauren Upadli Wwa: Wydaw. „MAG”, 2010 1
    Link Charlotte Oszukana Katowice: Wydaw. „Sonia Draga”, 2017 1
    Maas Sarah J. Szklany tor Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2012 2
    Mafi Taherech Dotyk Julii : trylogia Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2015 1
    McGee Katharine Tysiąc pięter Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2017 1
    Meyer Stephenie Zmierzch: Życie
  i śmierć;
  Zmierzch: opowiedziany na nowo
  Poznań: Wydaw. „Publicat”, 2015 1
    Moccia Federico Trzy metry nad niebem Wwa: Warszaw. Wydaw. Liter. „Muza”, 2017 1
    Moseley Kirsty Chłopak, który chciał zacząć od nowa Wwa: Wydaw. „HarperCollins Polska”, 2017 1
    Moseley Kirsty Chłopak, który o mnie walczył Wwa: Wydaw. „HarperCollins Polska”, 2017 1
    Moyes Jojo Zanim się pojawiłeś Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2016 1
    Musso Guillaume Ta chwila Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2016 1
    O’Neill Louise Sama się prosiła Łódż: Wydaw. „JK”, 2017 1
    Paris B. A. Za zamkniętymi drzwiami Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2017 1
    Roth Philip Amerykańska sielanka Kraków: Wydaw. Liter., 2017 1
    Schneider Robyn Początek wszystkiego Kraków: Wydaw. „Moondrive”, 2017 1
    Sheridan Mia Bez winy Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2016 1
    Simons Paullina Jeżdziec Miedziany Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2016 1
    Simons Paullina Ogród letni Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2016 1
    Simons Paullina Tatiana i Aleksander Wwa: Wydaw. „Świat Książki”, 2015 1
    Siobhan Vivian Fatalna lista Łódż: Wydaw. „JK”, 2017
   
  1
    Sparks Nicholas Bezpieczna przystań Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2017 2
    Sparks Nicholas Pamiętnik Wwa: Wydaw. „Albatros”, 2016 2
    Stiefvater Maggie Przebudzenie króla Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2016 1
    Sugg Zoe Girl Online solo Kraków: Wydaw. „Insignis Media”, 2017 1
    Tolkien J. R. R. Hobbit: czyli tam
  i z powrotem
  Wwa: Wydaw.„Iskry”, 2016  2
    Wohlleben Peter Sekretne życie drzew Kraków: Wydaw. „Otwarte”, 2016 2
    Yoon Nicola Ponad wszystko Poznań: Wydaw. „Publicat”, 2017 1
    Zafo’n Carlos Ruiz Cień wiatru Wwa: Warszaw. Wydaw. Liter. „Muza”, 2017 1
    Zusak Markus Posłaniec Ww : „Nasza Księgarnia”,2014 1
    Zusak Markus Złodziejka książek Wwa: „Nasza Księgarnia”, 2016 1
    Żeromski Stefan Wierna rzeka Kraków: Wydaw. „Greg”, 2011 10
  Wydawnictwa wielotomowe Cass Kiera Rywalki Wwa: Wydaw. „Jaguar”, 2015 1 komplet,
  6 tomów
    Clare Cassandra Dary anioła Wwa : Wydaw. „MAG”, 2013 1komplet,
  tomy 1-6
    Collins Suzanne Igrzyska śmierci Poznań: Wydaw. „Media Rodzina”, 2010 1 komplet,
  trylogia
    Flangan John Zwiadowcy Wwa: Wydaw. „Jaguar”, 2009 1 komplet,
  tomy 1-6; 8-12
    Martin George R. R. Gra o tron Poznań: Wydaw. „Zysk i S-ka”, 
     2 komplety,    
  8 tomów
    Piekara Jacek Ja, inkwizytor Lublin: Wydaw. „Fabryka Słów”, 2015
  1 komplet,
  9 tomów
    Riordan Rick Percy Jackson
  i bogowie olimpijscy
  Kraków: Wydaw. „Galeria Książki”, 2016 1 komplet:
  tomy 1-5
    Sapkowski Andrzej Wiedżmin Wwa: Niezależna Oficyna Wydaw. „Nowa”, 2015 1 komplet:
  tomy 1-8
  Historia Adam Wilhelm, Ruhle Otto Trudna decyzja:
  z Paulusem pod Stalingradem
  Czerwonak: Wydaw. „Vesper”, 2017 1
    Bata Artur W cieniu tryzuba Wwa [i in.]: Oficyna Wydaw. „Mireki”, 2016 2
    Besala Jerzy Awantury o kobiety
  w Polsce szlacheckiej
  Wwa : „Bellona”, 2014 1
    Bristein Vadim J. Smiersz: tajna broń Stalina: sowiecki kontrwywiad wojskowy podczas II wojny swiatowej Wwa [i in.]: „Bellona”, 2017 1
    Dolot Miron Zabić głodem: sowieckie ludobójstwo na Ukrainie Kraków: Wydaw. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014 1
    Fredro – Boniecka, Krajewski Wiktor Łączniczki : wspomnienia
  z powstania warszawskiego
  Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2015 1
    Hartmann Wielka Wojna Ojczyżniana: 1941-1945 Poznań  Wydaw. Pozn., [  ] 1
    Helm Sarah Kobiety
  z Ravensbruck: życie
  i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet
  Wwa: „Prószyński       i S-ka”, 2017 1
    Kaczorowska Teresa Obława augustowska Wwa: „Bellona”, 2015 2
    Kienzler Iwona Kopciuszki na tronach Europy: z siermiężnej izby na królewski tron Wwa: „Bellona”, 2016 1
    Koper Sławomir Miłość w powstaniu warszawskim Wwa: Wydaw. „Czerwone i Czarne”, 2013 1
    Koprowski Marek A. Akcja „Wisła”: krwawa wojna z OUN-UPA Zakrzewo: Wydaw. „Replika”, 2016 2
    Kor Eva Mozes, Buccieri Lisa Rojany Przetrwałam: życie ofiary Josefa Mengele Wwa: „Prószyński                  i S-ka”, 2014 1
    Kubicki Tomasz Pod obuchem zagłady: Polacy i Żydzi pod okupacją niemiecką: 1939 - 1942 Wwa: „Bellona”, 2016 2
    Modelski Łukasz Dziewczyny wojenne: prawdziwe historie Kraków: „Znak”, 2011 1
    Stojek – Sawicka Karolina Szlachcianki w świecie sarmackim: jak żyły kobiety na dworach szlacheckich w dawnej Polsce? Wwa: „Bellona”, 2013 1
    Whitlock Flint, Gros Louis Ocalałem
  z Buchenwaldu: moja droga przez piekło
  Zakrzewo : Wydaw. „Replika”, 2017 1
  Inne Burpo Todd, Vincent Lynn Niebo istnieje…Naprawdę!: niesamowita historia małego chłopca
  o wyprawie do nieba
  i z powrotem
  Kraków: Dom Wydaw. „Rafael”, 2011 2
    Clements Kirstie Vogu : za kulisami świata mody Kraków: Wydaw. Liter., 2015 1
    Corcia Tony Gianni Versace: biografia Poznań: Dom Wydaw. „Rebis”, 2013 1
    Dawkins Richard Magia rzeczywistości: skąd wiemy, co jest prawdziwe Wwa [i in.]: Wydaw. „CiS”, 2012 1
    Duhingg Charles Siła nawyku: dlaczego robimy to, co robimy
  i jak można to zmienić w życiu i biznesie
  Wwa: PWN, 2014 1
    Dutton Kevin Mądrość psychopatów Wwa : Warszaw. Wydaw. Liter. „Muza”, 2017 1
    Hill Napoleon Myśl … i bogać się: podręcznik człowieka interesu Wwa: Wydaw. „Studio EMKA”, 2014 2
    Khalidov Mamed,
  Twardoch Szczepan
  Lepiej, byś tam umarł Wwa: Grupa Wydaw. „Foksal”, 2017 1
    Kerlau Yann Sekrety mody Wrocław: Wydaw. „Bukowy Las”, 2014 1
    Krawczyk Krzysztof, Kosmala Andrzej Życie jak wino [   ]: Wydaw. „HAPRO Media Polska”, 2010 1
    Meyer- Stabley Bertrand Kobiety, które wstrząsnęły światem mody Poznań : Dom Wydaw. „Rebis”, 2014 1
    Mucha Angelika,
  Biskupski Kuba
  Justin Bieber: powrót na szczyt Kraków : „Znak”, 2016 1
    Savoie Jane Wszechstronne szkolenie koni Łódż: Wydaw. „Galaktyka”, 2015 1
    Skaradziński Jan Dżem: ballada
  o dziwnym zespole
  Poznań: Wydaw. „In Rock”, 2009 1
    Wisłocka Michalina Sztuka kochania Wwa: Wydaw. Książkowe, 2016 2
  Zestawiła  Anna Traczyk
   
  24.09.2017 09:58 | więcej »
 • Projekt realizowany przez bibliotekę szkolną
  Zachęcamy do obejrzenia dwóch filmów przygotowanych pod nadzorem szkolnego bibliotekarza - Pani Anny Traczyk w ramach realizowanego projektu.


  27.06.2017 21:54 | więcej »
 • BIBLIOTEKA PRZECIWKO UZALEŻNIENIOM
  Polska „weszła do Europy”. Dziedziną, w której już dogoniliśmy najbogatsze kraje naszego kontynentu jest narkomania. W niektórych jej odmianach nawet  przodujemy.   Przykładem może być nikotynizm  , często nazywany „narkomanią nikotynową”. W Polsce rozwija się w najlepsze, gdy w wielu cywilizowanych krajach jest w odwrocie. Pod względem powszechności palenie ustępuje wśród nastolatków jedynie piciu alkoholu, który bardzo śmiało utorował sobie drogę do młodzieży, a nawet dzieci. Do nikotynizmu oraz pijaństwa i alkoholizmu, które wyniszczają społeczeństwo, dołączyła klasyczna narkomania. W Polsce narkotyki są tak silne jak gdzie  indziej.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
  01.06.2017 13:47 | więcej »
 • SPOTKANIE Z GRZECZNOŚCIĄ W SAMO POŁUDNIE
  W piątek,19 V o godz. 12.00, w sali kameralnej Centrum Kultury i Spotkań Europejskich miało miejsce kolejne spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych FABRYKA w ramach projektu „Białogardzki Uniwersytet III Wieku”.
  24.05.2017 12:26 | więcej »
 • Wystawka została opracowana na podstawię materiałów informacyjnych dostępnych w szkolnej bibliotece. Od 04.05 2017 wyeksponowane zostały dzieła i informacje nt: Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego i Josepha Conrada Korzeniowskiego.  Czytelnicy mają okazję zapoznać się z ich osiągnięciami i wartościami, którymi kierowali się w swoim życiu.
  "Ale kiedy jest się młodym trzeba zobaczyć różne rzeczy, zbierać doświadczenia, myśli; poszerzać horyzonty"- Joseph Conrad.
  18.05.2017 08:10 | więcej »
 • SKRZYNKA  ŻYCZEŃ  CZYTELNICZYCH

               W czytelni naszej szkolnej biblioteki pojawiła się  SKRZYNKA  ŻYCZEŃ  CZYTELNICZYCH.  Szkolni bibliotekarze proszą uczniów i pracowników szkoły o wrzucanie do niej  kartek z propozycjami tytułów książek, o które warto byłoby wzbogacić biblioteczny księgozbiór poprzez ich  zakup. Skrzynka wystawiona będzie do 9 VI (piątek). LICZYMY  NA  DUŻĄ  ILOŚĆ  CIEKAWYCH  PROPOZYCJI !
  [A. T.]

  05.05.2017 19:52 | więcej »
 • W obecnym roku, Roku Wisły, znani i lubiani białogardzianie czytają wiersze, w których przewija się motyw Wisły. Projekt został zrealizowany przez Dominikę Skoroszewską i Hendrika Nuldena, którzy wraz ze szkolnym bibliotekarzem Anną Traczyk zapraszają do obejrzenia filmu  i posłuchania, jak poezję interpretują … Kto? Zobacz sam , bo warto!
  05.05.2017 15:05 | więcej »
 • Zajęcia w czytelni
  W czwartek, 27 IV, gośćmi Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego byli uczniowie klas I b i II a, którzy udali się tam pod opieką Anny Traczyk, szkolnego bibliotekarza. A mieli okazję wysłuchać prelekcji Marcina Pierzchlińskiego zatytułowanej "Sieć bibliotek w Polsce".
  05.05.2017 19:52 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny

  Dnia 24 kwietnia 2017 r. odbył się konkurs biblioteczny pt. „Konia kują, żaba nogę podstawia” dla klas pierwszych.

  03.05.2017 14:34 | więcej »
 • O SIECI BIBLIOTEK W POLSCE

  Za nami Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, przed nami Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek/Tydzień Bibliotek – święta bezpośrednio związane z bibliotekami, a co ostatnio ciekawego miało miejsce w pracy naszej szkolnej biblioteki?

  24.04.2017 19:38 | więcej »
 • Zajęcia w Białogardzkim Muzeum
  W piątek, 21 IV, uczniowie klas i a i II b pod opieką szkolnego bibliotekarza, Anny Traczyk, uczestniczyli w ciekawej prelekcji zatytułowanej "Sieć bibliotek w Polsce". Prelegentem był młodszy animator kultury Marcin Pierzchliński, pracownik Białogardzkiej
  Biblioteki Publicznej. Spotkanie miało miejsce w Czytelni Księgozbioru Aleksandra Kwaśniewskiego. Odbyło się z inicjatywy A. Traczyk w ramach współpracy z BBP.
  22.04.2017 16:46 | więcej »
 • MOŻLIWOŚĆ ZASPOKOJENIA CZYTELNICZYCH ŻYCZEŃ
  6 X 2015 r. rząd podjął uchwałę o realizacji w latach 2016 – 2020 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Jest to więc program wieloletni, który obejmuje trzy priorytety. Za dwa z nich odpowiada Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast za trzeci  - Minister Edukacji Narodowej.                                                                                                                                                                   
  22.04.2017 16:28 | więcej »
 • Prawo autorskie do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania jest zagwarantowane w ustawie o prawie autorskim.

  To, że w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć bez problemu ogromną ilość różnego rodzaju utworów, nie oznacza, że wszystkie je możemy dowolnie wykorzystywać dla swoich potrzeb.

   

  22.04.2017 16:25 | więcej »
 •       W marcu szkolny bibliotekarz, Anna Traczyk, zaproponował i zorganizował konkurs biblioteczny dla uczniów klas trzecich. Propozycja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, bo pozytywnie odpowiedziało na nią aż 50 osób: 9 z III a, 19 z III b i 22 z III c. Praca odbywała się w grupach. W ciągu 45 minut trzeba było zmierzyć się z dziesięcioma zadaniami – zagadkami o języku polskim i dla miłośników książek. Skala ich trudności była różna.              
  31.03.2017 09:26 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny w klasie III c
  2 III klasa III c wzięła udział w konkursie bibliotecznym "Kot, kocica, kocisko ... I kto tak mówi?" przygotowanym i przeprowadzonym przez Annę Traczyk, szkolnego bibliotekarza. Do konkursowych zmagań przystąpiły 22 osoby.
  11.03.2017 10:10 | więcej »
 • ”NAM DURU UNDE HAKA” *

      Ostatniego dnia przed feriami, 10 II, uczniów klas pierwszych i drugich spotkała miła niespodzianka: wraz z opiekującymi się nimi nauczycielami udali się do Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, aby obejrzeć inscenizację wybranych utworów Zbigniewa Herberta noszącą tytuł „Barbarzyńca w ogrodzie”**. Wprowadzeniem widzów w odbiór całości były teatr cieni prezentujący sceny z życia jaskiniowców oraz wizualizacja malowideł z Lascux, a potem można było usłyszeć następujące wiersze: „Longobardowie”, Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz”, „Siódmy anioł”, „Z mitologii”, „Powrót prokonsula”, „Arijon”, „Nike która się waha”, „Do Marka Aurelego”, „Nasz strach”, „Małe serce”, „Pieśń o bębnie” oraz „Kamyk”. 

  01.03.2017 17:37 | więcej »
 • LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOGUSŁAWA X W BIAŁOGARDZIE I …”KONIA KUJĄ, ŻABA NOGĘ PODSTAWIA”
  Tuż przed rozpoczęciem ferii uczniowie klas drugich zmierzyli się z pięcioma zadaniami w konkursie bibliotecznym „Konia kują, żaba nogę podstawia”. Do współzawodnictwa przystąpiło szesnaścioro dziewcząt i chłopców z kl. II a i dwadzieścioro pięcioro z II b.                                         
  27.02.2017 17:06 | więcej »
 • MOLIER OBEJRZANY, MOLIER CZYTANY
            Środa, 1 II, dla licealistów – teatromanów była dniem wielce przyjemnym, albowiem właśnie wtedy miłośnicy Melpomeny pod opieką dwu nauczycielek, Wandy Sawko i Anny Traczyk, mieli możliwość obejrzenia w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego komedię Moliera pt. „ Świętoszek”.
  20.02.2017 12:52 | więcej »
 • Wystawka w czytelni nt. "Miłość w literaturze polskiej"
  Czas zimowo- wiosenny sprzyja rozważaniu nt. miłości. W lutym celebrujemy walentynki, z kolei wiosną wszystko budzi się do życia, które bez miłości nie byłoby w pełni szczęśliwe.
  10.02.2017 19:59 | więcej »
 • Konkurs biblioteczny....
  KONKURS  BIBLIOTECZNY : POLSKIE  PODANIA  I  LEGENDY  ZE  SZCZYPTĄ  HISTORII I  NIE  TYLKO

      Już od wielu lat szkolny bibliotekarz, Anna Traczyk, proponuje licealistom udział w konkursach bibliotecznych, które nie tyle sprawdzają uczniowski wiadomości, ile stanowić mają dobrą zabawę, zachęcać do częstszych odwiedzin szkolnej biblioteki i korzystania z jej bogatego księgozbioru oraz być miłą odskocznią od zwykłych uczniowskich obowiązków, tj. nauki , która często wymaga niemałego trudu i wytężonej pracy.
  06.02.2017 20:03 | więcej »
 • Wystawka nt. zwyczajów i obyczajów
  W czytelni LO jest prezentowana od 01 12 2016 r wystawka nt. zwyczajów i obyczajów. Nasza biblioteka posiada interesujący zbiór książek na ten temat poczynając od czasów staropolskich do współczesnych. Jak Polacy przeżywali okres świąt Bożego Narodzenia oraz karnawału, jakie
  obrzędy były dawniej praktykowane, a co przetrwało w naszej tradycjidzisiaj? .Odpowiedzi na tego rodzaju pytania znajdą czytelnicy w naszych bogatych zbiorach. Zapraszamy wszystkich czytelników do wzbogacenia lub uporządkowania swojej wiedzy na temat tradycji na ziemiach polskich.
  23.12.2016 13:31 | więcej »
 • Recenzje wybranych nowo zakupionych powieści oczekujących w szkolnej bibliotece na czytelnika :
  *BLANDINE  LE   CALLET/ „TORT  WESELNY” to odważna, dowcipna, krytyczna powieść, w której autorka obnaża konwencjonalne podejście do ceremonii ślubnej, niepotrzebną pompę i zadęcie. Vincent i Berengere wstępują w związek małżeński. Ona, najmłodsza córka szacownej zamożnej rodziny, perfekcjonistka, niczego nie pozostawia przypadkowi : każdy szczegół jest drobiazgowo przygotowany i wyreżyserowany, wszystko musi chodzić jak w szwajcarskim zegarku. Pragnie, aby długo opowiadano o uroczystości jako o wielkim widowiskowym wydarzeniu towarzyskim. Czytelnik uczestniczy w ceremonii za pośrednictwem kilkorga gości weselnych – ich oczami widzi ślub i przyjęcie weselne… Dla przedstawionych tu sfer wyższych ważniejsze od uczuć jest niewolnicze przywiązanie do konwencji.                                                                                                  
  13.12.2016 18:29 | więcej »
 • W ostatni poniedziałek listopada LO gościło niecodziennych gości. A byli to: Regina Byblewska, Jadwiga Kulik, Antonina Puzinowska – Tkaczyk, Jadwiga Sokołowska, Halina Wittbrodt, Kazimierz Kozłowski i Marian Kwidziński – lokalni poeci, którzy są znani miłośnikom poezji mieszkającym w  Białogardzie i okolicznych miejscowościach
  06.12.2016 20:33 | więcej »
 • Nowe książki w bibliotece!
  W listopadzie 2016 r. biblioteka szkolna wzbogaciła się o następujące książki:
  01.12.2016 16:36 | więcej »
 •  W bieżącym roku szkolnym – od 1 IX do 3 XI 2016 r. - biblioteka szkolna wzbogaciła się o następujące książki:
   W bieżącym roku szkolnym – od 1 IX do 3 XI 2016 r. - biblioteka szkolna wzbogaciła się  o następujące książki:      
  05.11.2016 16:50 | więcej »
 •  

  W LO im. Bogusława X działa Biblioteka i Centrum Informacji Multimedialne.

   

  Kilka słów,  co się działo w ubiegłym roku szkolnym.

  Na przełomie V/VI w wypożyczalni i czytelni wymienione zostały podłogi, pomalowano ściany. Czytelnia zyskała także nowe oblicze poprzez częściową wymianę mebli.

  A dziś- sam zobacz!

  06.10.2016 13:42 | więcej »
 •  W miarę finansowych możliwości szkoły, ciągle wzbogacany jest księgozbiór poprzez  zakup nowych książek włączanych do biblioteki. Obecnie liczy on 17465 woluminów. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni września przybyło 50 egzemplarzy, wśród których znalazły się m.in. lektury, książki o tematyce historycznej (przede wszystkim dotyczących tematyki II wojny światowej), literatura dla młodzieży, słowniki.                                                                                                                
  13.09.2016 21:17 | więcej »
 • LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM . BOGUSŁAWA X W BIAŁOGARDZIE I … HENRYK SIENKIEWICZ NA DŁONI!

                 Uchwałą Senatu rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza i Feliksa Nowowiejskiego. Pierwszy z nich jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przyznanej mu w 1905 r. za całokształt twórczości, a drugi, wybitnym kompozytorem, autorem muzyki do „Roty‘’ Marii Konopnickiej. Dlaczego autor Trylogii został patronem bieżącego roku? Otóż na 2016 rok przypadają dwie istotne rocznice z jego biografii: sto siedemdziesiąta urodzin i setna śmierci.

  18.03.2016 10:15 | więcej »
 • SPOTKANIE  Z  WIELKĄ  BIAŁORUSKĄ  LITERATURĄ

         W piątek , 22 I , grupa uczniów z klas pierwszych , drugich i trzecich pod opieką nauczycielek Wandy Sawko i Anny Traczyk udała się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na spektakl będący teatralną adaptacją reportażu „ Wojna nie ma w sobie nic z kobiety ” Swietłany Aleksiejewicz , białoruskiej dziennikarki i pisarki , laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015 .                          W jaki sposób BTD w programie zachęca do obejrzenia spektaklu w reżyserii Pawła Palcata ? … Trzy kobiety po latach milczenia decydują się mówić o wojnie , w której brały udział . Swojej wojnie – bez dat , faktów , polityki , wojnie pełnej emocji – niemęskiej .

  27.01.2016 14:03 | więcej »
 • Klasa II a w czytelni Aleksandra Kwaśniewskiego
      W piątek , 20 XI , klasa II a wraz z wychowawczynią i szkolnym bibliotekarzem była z wizytą w czytelni Aleksandra Kwaśniewskiego , która znajduje się w białogardzkiej Izbie Tradycji Regionalnej przy Placu Wolności . Drugoklasiści wybrali się tam na jedną godzinę , a ostatecznie spędzili dwie i jeszcze nie mieli ochoty wychodzić . Dlaczego ?
  28.11.2015 20:23 | więcej »
 • Madame Bonjour zachęca do ...
          Madame Bonjour zachęca do przeczytania opowiadań francuskiego pisarza Guy de Maupassant'ea. Szczególnie poleca opowiadanie "Baryłeczka'', również ze względu na fakt, że jest ono znane z telewizyjnej adaptacji, w której główną rolę znakomicie zagrała Edyta Jungowska.
  14.11.2015 21:20 | więcej »
 •            Rosyjski to język, który warto znać. Na świecie posługuje się nim ponad 300 milionów ludzi, a w  naszym LO uczy się  go 35 osób.  TY możesz być kolejną… Popatrz, jak  Julia, Michał, Monika i inni zachęcają do jego wyboru…. 
  Link do filmu
  22.06.2015 19:45 | więcej »
 • Zwrot książek
            Bibliotekarz  zwraca się z prośbą o zwrot książek wypożyczonych ze szkolnej biblioteki najpóżniej 15 VI 2015 r. (poniedziałek). Gdyby ktoś nie był pewien, czy i ile książek powinien oddać, inormacji może zasięgnąć przychodząc do biblioteki.
  22.06.2015 19:46 | więcej »
 • Dziady w naszej szkole ...
           We wtorkowe przedpołudnie, 26 V, dziesięcioro uczniów z klas drugich: Bartek Bońkowski, Daria Karczewska, Karolina Kaszewska, Ola Krawczyńska, Karolina Masłowska, Ola Połubińska, Damian Szymczuk, Jula Różyńska, Dominika Skowrońska i Michał Wedman wraz z zaproszonymi drugoklasistami z białogardzkiego Gimnazjum nr 1 miało możliwość wcielić się w postacie z dramatu Adama Mickiewicza.
  28.05.2015 18:53 | więcej »
 • KOTEK, KOCICA, KOCISKO ...
            31 III odbył się konkurs biblioteczny dla klas drugich. Do konkursowych zmagań przystąpiły 22 osoby z II a, b i c, które w ciągu 45 minut musiały zmierzyć się z dziesięcioma zadaniami. Ich skala trudności była różna. A przeznaczone one były dla tych, którzy interesują się językiem polskim i są miłośnikami książek .
  26.04.2015 12:37 | więcej »
 • TO NIE ZŁUDZENIE, KSIĄŻKI ALICJI FLIS CZEKAJĄ NA CZYTELNIKA….
                Do najciekawszych książek, o które w ostatnim czasie wzbogacił się nasz szkolny księgozbiór, należą niewątpliwie dwie, których autorką jest Alicja Flis. Pierwszą z nich jest pięknie wydany przez Warszawską Firmę Wydawniczą tomik poezji pt. „Nie będę przepraszać za miłość…”, który dotyka spraw ważnych dla każdego człowieka, niezależnie od wieku: miłości i oczekiwania. Ale nie tylko tych…


   
  26.04.2015 12:43 | więcej »
 • JAKI INTERES ŁĄCZY BIBLIOTEKARZA SZKOLNEGO Z NAUCZYCIELEM JĘZYKA POLSKIEGO?
           Niezwykle ważnym miejscem w każdej szkole jest biblioteka szkolna, która m.in. wspomaga realizację programów  nauczania i wychowania, edukację kulturalną  i informacyjną uczniów. Są to zadania, które wyróżniają ją spośród innych typów  bibliotek. Będąc nierozerwalną częścią szkoły, realizuje ona zadania zapisane w podstawie programowej kształcenia ogólnego, przede wszystkim zaś udziela pomocy w nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, a także efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz rozwijania sprawności umysłowych i osobistych zainteresowań.
  26.04.2015 12:52 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogardzie
  ul. Grunwaldzka 46
  78-200 Białogard
 • (+94) 312-23-31

Galeria zdjęć